Francja szykuje się na twardy brexit. Wielki test na granicy. W polityce Wielkiej Brytanii chaos

Francja na poważnie szykuje się do ryzyka wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy - czyli do tak zwanego twardego brexitu. W takim scenariuszu wrócą granice i kontrole celne. Francuzi przeprowadzili test w Calais, najbardziej zatłoczonym europejskim porcie.

Francuzi we wtorek 24 września przeprowadzili wielki test. Sprawdzali, jak będzie wyglądać ruch, przede wszystkim towarowy, między Francją (tak naprawdę UE) a Wielką Brytanią, jeśli ta wyjdzie ze Wspólnoty bez regulującej stosunki umowy. Codziennie między Francją a Wielką Brytanią przemieszcza się pięć-sześć tysięcy ciężarówek.

Francja: wielki test na wypadek twardego brexitu

Ciężarówki musiały być skontrolowane przez celników, sprawdzano dokumenty. "25 lat bez granicy - to zniknie z dnia na dzień" - mówił dziennikarzom Eric Meunier, szef służby celnej północnej Francji. Kraj na przygotowania wydał miliony euro, zatrudniono też kilkuset celników:

Zobacz wideo

Boris Johnson w tarapatach

Scenariusz tak zwanego twardego brexitu jest realny. Do wciąż obowiązującej daty wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej został nieco ponad miesiąc. Tymczasem umowy z UE nie ma, negocjacje nie przynoszą przełomu, co więcej, nie wiadomo, czy do 31 października Boris Johnson nadal będzie premierem. Czyli nie wiadomo nic.

Brytyjski Sąd Najwyższy uznał we wtorek 24 września, że decyzja Johnsona o zawieszeniu prac parlamentu na pięć tygodni była bezprawna. Musiała ją zatwierdzić królowa Elżbieta II. Jako że głowa państwa brytyjskiego jest z zasady apolityczna, opiera się na tym, co doradzi jej premier. Niektóre brytyjskie media, a także opozycyjni wobec Partii Konserwatywnej Borisa Johnsona politycy, twierdzą, że wprowadził on królową w błąd. Wzywają go więc do dymisji. Parlament wrócił do burzliwych obrad w środę 25 września.

Czytaj też: Boris Johnson o wyroku Sądu Najwyższego: Zdecydowanie się nie zgadzam

Co teraz może się stać? Możliwy jest wniosek o wotum nieufności i przedterminowe wybory parlamentarne. Pojawiają się też głosy, że Boris Johnson poprosi Brukselę o kolejne opóźnienie terminu brexitu - choć jak do tej pory powtarza on, że do wyjścia dojdzie 31 października, z umową lub bez niej. Izba Gmin może jednak próbować zablokować twardy brexit.

Więcej o:
Komentarze (38)
Francja szykuje się na twardy brexit. Wielki test na granicy. W polityce Wielkiej Brytanii chaos
Zaloguj się
 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 26 razy 24

  Wiadomo, że nic nie wiadomo ale są tacy ludzie, którzy pomimo tego, że kraj wydaje się zmierzać w ciemną otchłań zapewniają, że przyszłość będzie świetlana.
  Dość popularny ostatnio scenariusz...

 • andrzej.wald

  Oceniono 22 razy 20

  Niech UK wypije piwo, które nawarzyła. Trzeba wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Dosyć tej szopki i brytyjskiej fanaberii oraz opluwania przez kilkanaście lat UE przez kolejnych brytyjskich polityków. Tak bardzo chcecie być sami i nadal myślicie kategoriami kolonialnymi i chcecie spoglądać z góry na inne narody to proszę bardzo. Ale koszty tego ponoście. UK już dziękujemy. A jak przyjdziecie po rozum do głowy i znowu zechcecie być w unijnej rodzinie to już na pewno nie dostaniecie rabatu brytyjskiego, który Wam premier Thatcher wywalczyła w 1984 r. na szczycie w Fontainebleau waląc torebką w stół.

 • minkat

  Oceniono 14 razy 14

  Brexitowcy nadal wierza, ze granicy nie bedzie. Bo oni nie maja zamiaru jej budowac, a UE nie bedzie w stanie jej sama postawic(nie wnikalam dlaczego, osobiscie uwazam, ze zasieki stawia sie calkiem szybko). Jednoczesnie nadal uwazaja, ze wolny przeplyw osob to ZUO.

  Nie wiem co trzeba miec w glowie, zeby moc pogodzic jedno z drugim.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 14 razy 10

  Całe szczęście że w Europie jest oprócz nas inny kraj "wstawaczy z kolan", dzięki Anglikom, jakoś debilizm i dyletanctwo naszych dyplomatołków daje się ukryć w tłumie... Ale co będzie po brexicie?

 • strange_email

  Oceniono 7 razy 7

  Ale zaraz, przeciez Unia miala sie prosic UK o deal i na 100% Unia miala byc gorzej przygotowana. Cos wydaje mi sie, ze jest odwrotnie.

 • justas32

  Oceniono 11 razy 7

  Tekturowa Polska nie szykuje się na brexit bo nie wie jak - szykuje się na wybory ...

 • swinton

  Oceniono 2 razy 2

  Przeprowadzili wielki test a Gazeta zapomniała poinformowac o jego wynikach.

 • colonelturnip

  Oceniono 5 razy 1

  Jachira lubi to! Jachira na premiera!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX