Skarbówka chce nowej "broni atomowej". 200 proc. kary za niepłacenie podatków

Ministerstwo finansów chce znowelizować kodeks karny skarbowy i zapisać w nim znacznie surowsze kary za przestępstwa skarbowe. Jeśli ktoś nie zapłacił podatku albo go zaniżył, będzie musiał zapłacić znacznie wyższą niż dziś grzywnę. Właśnie jej wysokość budzi wątpliwości niektórych ekspertów.

Unikanie lub zaniżanie podatków może wkrótce być niezwykle kosztowne. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" Ministerstwo Finansów chce zaostrzenia kar za przestępstwa skarbowe. Podmiot, który podatku nie zapłaci w ogóle albo go zaniży, miałby zapłacić grzywnę w dokładnie takiej wysokości, na jaką uszczuplił Skarb Państwa.

Wojciech Krok, doradca podatkowy w kancelarii Parulski i Wspólnicy, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" obawia się, że przepis w obecnym brzmieniu będzie oznaczał, że w niektórych wypadkach dojdzie do zapłacenia podatku w wysokości 200 proc. Najpierw dana firma - na przykład taka, której celem nie było szybkie zniknięcie z rynku, a normalna działalność -  zapłaci bowiem samą daninę, a potem jeszcze grzywnę. Dokładnie w takiej samej wysokości, a więc faktycznie zapłacony podatek wyniesie 200 proc.

Małgorzata Sobońska z kancelarii Gekko Taxens, cytowana przez dziennik, twierdzi, że tak restrykcyjne przepisy mogą spowodować "deficyt kandydatów na stanowiska dyrektorów finansowych w przedsiębiorstwach".

Warto pamiętać, że na kary są narażeni ci, którzy przestępstwa skarbowego dokonali umyślnie. Zarówno przed sądem, jak i przed skarbówką trzeba jednak czasami długo udowadniać, że działanie danej firmy nie było celowe.

Wyższe kary za przestępstwa skarbowe już od roku 2020. Do 25 mln zł

Bez względu na to, czy nowe przepisy proponowane przez Ministerstwo Finansów wejdą w życie, przedsiębiorcy od stycznia i tak muszą liczyć się z wyższymi karami. Ich wzrost wiąże się bowiem bezpośrednio z wyższą płacą minimalną. Ta została ustalona na poziomie 2600 zł brutto, a przepisy o nakładaniu grzywien odnoszą się do stawki dziennej.

Czytaj też: Resort Ziobry szykuje nowe prawo. Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe mocno w górę 

Jak wyjaśnia serwis Prawo.pl, najniższa grzywna za wykroczenie skarbowe, będzie wynosić 260 zł, a maksymalna  52 tys zł. Kara za przestępstwo skarbowe - czyli przewinienia większego kalibru - będzie mogła wynosić aż 25 mln zł.

Więcej o:
Komentarze (42)
Skarbówka chce nowej "broni atomowej". 200 proc. kary za niepłacenie podatków
Zaloguj się
 • tani_dran

  Oceniono 32 razy 28

  Np za prowadzenie burdelu i ukrywanie dochodów z najmu?

 • def11

  Oceniono 21 razy 17

  O ! To standardowa procedura gdy ktoś z PiS-u zostanie złapany na wałkach, teraz jeszcze Marian wpłaci 7 zł na Caritas i po sprawie, prezes ogłosi najwyższe standardy "dobrej zmiany".

 • bazyli21

  Oceniono 14 razy 12

  Wszystko dobrze. Tylko w ramach rownowagi powinny byc rownoczesnie wprowadzone przepisy o wysokich karach dla skarbowki za zle decyzje, polaczone z odpowiedzialnoscia skarbowa urzedniczyn ktore za tymi decyzjami staly. Urzedniczyny powinny byc odpowiedzialne wobec skarbu panstwa, nie wobec poszkodowanego, zeby poszkodawany przez zlodziejskie panstwo obywatel nie musial czekac 378 lat, az sie urzedniczyna splaci.

 • andrew1507

  Oceniono 14 razy 12

  Czy prezes zapłacił podatek od 50 000zł i czy ma się bać do 13.X?

 • andrew1507

  Oceniono 9 razy 9

  Emerycie wesprzyj partie czynem, umrzyj przed terminem...

 • mikrobyznesmen

  Oceniono 10 razy 8

  === Zarówno przed sądem, jak i przed skarbówką trzeba jednak czasami długo udowadniać, że działanie danej firmy nie było celowe. ===

  ...podczas gdy w normalnym kraju to US powinien udowodnić, że działanie było celowe. Ale tu jest dumna wstanięta z kolan Polska...

 • tumanek007

  Oceniono 7 razy 7

  A dlaczego nie kara śmierci? Przecież w tym kraju i tak każdy jest z definicji winny, chyba że jest członkiem panującej koalicji, lub KK. Pozostaje tylko jedno pytanie - skąd rządzący wezmą pieniądze na rozdawnictwo, jak doprowadzą do bankructwa lub likwidacji większość prywatnych przedsiębiorstw? I jeszcze jedno - proponuję aby takie przedsiębiorstwa przechodziły na skarb państwa za 1 PLN. Wzory odpowiednich rozporządzeń istnieją z czasów Bieruta.

 • andrew1507

  Oceniono 8 razy 6

  Pis ma nowy postulat dla emerytów:
  Emerycie wesprzyj partie czynem, umrzyj przed terminem...
  To nie jest fake news to się wydarzyło wczoraj, gdy z Ministerstwa Niezdrowia wypłynął komunikat o bezcelowości badań przesiewowych 70-80 latków bo wtedy oczekiwanie do specjalistów jeszcze się wydłuży,
  Emeryci weźcie to pod uwagę i zagłosujcie przeciwko pis i kaczyzmowi 13.X....

 • andrew1507

  Oceniono 5 razy 5

  MAMO, TATO!
  Nie sprzedawajcie Polski za 500+
  TO JA BĘDĘ OFIARĄ PISU

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX