Skarbówka chce nowej "broni atomowej". 200 proc. kary za niepłacenie podatków

Ministerstwo finansów chce znowelizować kodeks karny skarbowy i zapisać w nim znacznie surowsze kary za przestępstwa skarbowe. Jeśli ktoś nie zapłacił podatku albo go zaniżył, będzie musiał zapłacić znacznie wyższą niż dziś grzywnę. Właśnie jej wysokość budzi wątpliwości niektórych ekspertów.

Unikanie lub zaniżanie podatków może wkrótce być niezwykle kosztowne. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" Ministerstwo Finansów chce zaostrzenia kar za przestępstwa skarbowe. Podmiot, który podatku nie zapłaci w ogóle albo go zaniży, miałby zapłacić grzywnę w dokładnie takiej wysokości, na jaką uszczuplił Skarb Państwa.

Wojciech Krok, doradca podatkowy w kancelarii Parulski i Wspólnicy, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" obawia się, że przepis w obecnym brzmieniu będzie oznaczał, że w niektórych wypadkach dojdzie do zapłacenia podatku w wysokości 200 proc. Najpierw dana firma - na przykład taka, której celem nie było szybkie zniknięcie z rynku, a normalna działalność -  zapłaci bowiem samą daninę, a potem jeszcze grzywnę. Dokładnie w takiej samej wysokości, a więc faktycznie zapłacony podatek wyniesie 200 proc.

Małgorzata Sobońska z kancelarii Gekko Taxens, cytowana przez dziennik, twierdzi, że tak restrykcyjne przepisy mogą spowodować "deficyt kandydatów na stanowiska dyrektorów finansowych w przedsiębiorstwach".

Warto pamiętać, że na kary są narażeni ci, którzy przestępstwa skarbowego dokonali umyślnie. Zarówno przed sądem, jak i przed skarbówką trzeba jednak czasami długo udowadniać, że działanie danej firmy nie było celowe.

Wyższe kary za przestępstwa skarbowe już od roku 2020. Do 25 mln zł

Bez względu na to, czy nowe przepisy proponowane przez Ministerstwo Finansów wejdą w życie, przedsiębiorcy od stycznia i tak muszą liczyć się z wyższymi karami. Ich wzrost wiąże się bowiem bezpośrednio z wyższą płacą minimalną. Ta została ustalona na poziomie 2600 zł brutto, a przepisy o nakładaniu grzywien odnoszą się do stawki dziennej.

Czytaj też: Resort Ziobry szykuje nowe prawo. Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe mocno w górę 

Jak wyjaśnia serwis Prawo.pl, najniższa grzywna za wykroczenie skarbowe, będzie wynosić 260 zł, a maksymalna  52 tys zł. Kara za przestępstwo skarbowe - czyli przewinienia większego kalibru - będzie mogła wynosić aż 25 mln zł.

Zobacz wideo
Więcej o: