Smog wygrywa z rządem. Program "Czyste Powietrze" nie przynosi efektów

Rząd miał wypowiedzieć wojnę smogowi poprzez wprowadzenie programu "Czyste powietrze". Na razie skorzystało z niego 48 tys. osób, co oznacza, że tej jesieni i zimy nadal ogromną większość stanowić będę piece węglowe.
Zobacz wideo

Poradzenie sobie ze smogiem stanowi jedno z największych wyzwań przed rządzącymi, gdyż Polska ma obecnie prawie najbardziej zanieczyszczone powietrze ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Efekty tego odczuwamy na własnej skórze. 

Rząd PiS-u hucznie zapowiedział wprowadzenie programu "Czyste powietrze", który w ciągu 10 lat miał zniwelować problem smogu poprzez wprowadzeń dofinansowań na wymianę przestarzałych źródeł ciepła w domach jednorodzinnych oraz termomodernizację budynków. Na ten moment okazuje się jednak fiaskiem i cieszy się niską popularnością.

Rządowy program "Czyste powietrze" nie spełnia oczekiwań. Na razie skorzystało z niego 49 tys. osób.

Jak informuje rp.pl, jak dotąd złożono 82 tys. wniosków o dofinansowania, z których przyjęto 48 tys. na łączna kwotę ok. 915 mln zł. Co więcej, rząd zwraca jedynie część kosztów. Jest to wynik bardzo mizerny, gdyż w Polsce niezbędna jest wymiana ok. 3 mln pieców zanieczyszczających nasze powietrze. Na razie więc zrealizowano... 1 proc. zakładanego planu.

Czym to jest spowodowane? Eksperci twierdzą, że niska popularność związana jest z zawiłą biurokracją oraz stosunkowo niskimi dotacjami.

Rząd chce walczyć ze smogiem, ale robi to nieskutecznie. Na czym polega program "Czyste Powietrze"?

"Czyste powietrze" to nie tylko dofinansowanie wymiany pieców, ale również remonty związane z termomodernizacją budynków. Chodzi m.in. o docieplania budynków, instalację rekuperacji czy nowoczesnej wentylacji.

Program zaplanowany jest na 10 lat i ma być na niego przeznaczone w tym okresie 103 mld zł, czyli ok.10 mld zł rocznie. Co ciekawe, w tym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zarezerwował na ten cel zaledwie 1,3 mld zł.

Więcej o: