Smog wygrywa z rządem. Program "Czyste Powietrze" nie przynosi efektów

Rząd miał wypowiedzieć wojnę smogowi poprzez wprowadzenie programu "Czyste powietrze". Na razie skorzystało z niego 48 tys. osób, co oznacza, że tej jesieni i zimy nadal ogromną większość stanowić będę piece węglowe.
Zobacz wideo

Poradzenie sobie ze smogiem stanowi jedno z największych wyzwań przed rządzącymi, gdyż Polska ma obecnie prawie najbardziej zanieczyszczone powietrze ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Efekty tego odczuwamy na własnej skórze. 

Rząd PiS-u hucznie zapowiedział wprowadzenie programu "Czyste powietrze", który w ciągu 10 lat miał zniwelować problem smogu poprzez wprowadzeń dofinansowań na wymianę przestarzałych źródeł ciepła w domach jednorodzinnych oraz termomodernizację budynków. Na ten moment okazuje się jednak fiaskiem i cieszy się niską popularnością.

Rządowy program "Czyste powietrze" nie spełnia oczekiwań. Na razie skorzystało z niego 49 tys. osób.

Jak informuje rp.pl, jak dotąd złożono 82 tys. wniosków o dofinansowania, z których przyjęto 48 tys. na łączna kwotę ok. 915 mln zł. Co więcej, rząd zwraca jedynie część kosztów. Jest to wynik bardzo mizerny, gdyż w Polsce niezbędna jest wymiana ok. 3 mln pieców zanieczyszczających nasze powietrze. Na razie więc zrealizowano... 1 proc. zakładanego planu.

Czym to jest spowodowane? Eksperci twierdzą, że niska popularność związana jest z zawiłą biurokracją oraz stosunkowo niskimi dotacjami.

Rząd chce walczyć ze smogiem, ale robi to nieskutecznie. Na czym polega program "Czyste Powietrze"?

"Czyste powietrze" to nie tylko dofinansowanie wymiany pieców, ale również remonty związane z termomodernizacją budynków. Chodzi m.in. o docieplania budynków, instalację rekuperacji czy nowoczesnej wentylacji.

Program zaplanowany jest na 10 lat i ma być na niego przeznaczone w tym okresie 103 mld zł, czyli ok.10 mld zł rocznie. Co ciekawe, w tym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zarezerwował na ten cel zaledwie 1,3 mld zł.

Więcej o:
Komentarze (41)
Smog wygrywa z rządem. Program "Czyste Powietrze" nie przynosi efektów
Zaloguj się
 • hilux_ie

  Oceniono 12 razy 12

  Ojtam ojtam. Jak PiS wygra wybory to przegłosuje się ustawę, że smogu nie ma i po sprawie.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 11 razy 9

  Rząd tymczasowy PiS walczy ze smogiem za pomocą ruskiego węgla :-)

 • klaudiusz76

  Oceniono 9 razy 9

  Ten program to pic na wode. PodcAs remontu domu i jego termomodernizacji zlikwidowałem 3 piece na paliwo stałe, wymieniłem 25 letni piec gazowy na nowy z zamknięta komora spalania i na jaka pomoc mogłem liczyć ... żadna, no bo przecież piec gazowy ma Pan.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 6 razy 6

  A śmiertelność w Polsce najwyższa po II wojnie. Pisobolszewia dotrzymuje obietnic i Polska w ruinie będzie. Nawet Polska w ruinie+.

 • cozano

  Oceniono 6 razy 6

  Tak właściwie poza redystrybucją dochodu narodowego i pilnowaniem własnych, prywatnych kas, to obecny rząd niewiele zrobił. W zakresie ochrony środowiska naturalnego można odnotować regres, co najlepiej widać po wzrastającej emisji CO2 na głowę w Polsce, w przeciwieństwie do większości państw w Europie.

 • azalka12

  Oceniono 6 razy 6

  W jaki sposób ten program miał wygrać ze smogiem? Przecież nie był wcale przemyślany tylko rzucony ot tak, żeby w BOŚ Banku mogli powiedzieć, że cos robią.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 3 razy 3

  Za darmo, samymi nakazami zakazami i karami niewiele się da zrobić.
  Apelowanie do sumień też nie przyniesie efektu, gdy zimno w du.pę, a prąd drogi.
  No ale pincet plus ważniejsze.

 • yaro.yaro.yaro

  Oceniono 3 razy 3

  Niestety potwierdzam kwestię biurokracji która blokuje korzystanie z programu.
  Dodzwonienie się do WFOŚiGW w Łodzi było niemożliwe pomimo 6-iu numerów tel. przez ponad miesiąc nie udało mi się. A infolinia podaje tylko numery tel...

 • ryanmdusa

  Oceniono 2 razy 2

  "Polska ma obecnie prawie najbardziej zanieczyszczone powietrze ze wszystkich krajów Unii Europejskiej." Jakie PRAWIE? Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX