Bloomberg: "Tesco rozpoczęło przegląd polskiego oddziału". Kolejne spekulacje dotyczące planów giganta

Tesco w środę ma opublikować wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2019. Nie wiadomo jeszcze, jakie są plany brytyjskiego giganta, ale agencja Bloomberg sugeruje, że jednym ze scenariuszy rozważanych "na wczesnym etapie" jest sprzedaż polskiego oddziału. Warto podkreślić, że podobne spekulacje pojawiają się od lat i jak do tej pory nie ma żadnych oficjalnych informacji, które by je potwierdziły.
Zobacz wideo

Tesco rozpoczęło "przegląd polskiego oddziału" - informuje Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła zbliżone do sieci. Nic na razie nie wskazuje na to, by Brytyjczycy chcieli wycofać się z naszego kraju, jednak "Tesco PLC bierze pod uwagę zbycie działających w Polsce marketów" - twierdzi agencja informacyjna.

Kłopoty Tesco w Polsce

Informacje o możliwej sprzedaży polskiego oddziału nie pojawiają się po raz pierwszy. Nie da się ukryć, że Tesco w Polsce nie radzi sobie najlepiej - polski oddział zakończył rok finansowy 2018/2019 ze stratą 11 mln funtów, czyli ok. 55 mln zł.

Spekulacje na temat wycofania się Tesco z Polski wybuchły ze zdwojoną siłą w sierpniu. W sklepach sieci Tesco uruchomiono gigantyczne wyprzedaże. W marketach można było zobaczyć całe półki produktów przecenionych nawet o 60-70 procent.

Sieć przyznała, że zmienia model działania. Chce zbliżyć się do ukochanych przez Polaków dyskontów takich jak Lidl czy Biedronka. Dlatego też ogranicza asortyment, nieco upraszcza ofertę, a nawet zmniejsza powierzchnię niektórych sklepów.

Na tym działania "ratunkowe" Tesco się nie kończą - sieć chce pozbyć się pięciu lokali. Wiadomo, że wniosek o zgodę na ich przejęcie do UOKiK złożył Kaufland należący do tej samej grupy kapitałowej co Lidl.

Polskie Tesco wciąż największe w regionie

Problemy dotyczą też innych krajów - w 2018 roku w naszym regionie sieć zamknęła 91 nierentownych sklepów. Nadal ma ich jednak 994 obiekty. Najwięcej, bo 348, w Polsce. Na rynku czeskim Tesco pozostawiła 292 sklepy, 204 na Węgrzech i 150 na Słowacji.

Polskich placówek jednak ubywa. W sierpniu sieć zapowiedziała, że pracę straci prawie 2 tys. osób zatrudnionych zarówno w sklepach jak i Biurze Głównym. Zdaniem związkowców są to działania prowadzone na niekorzyść spółki Tesco Polska.

Czytaj też: Szykują się kolejne zwolnienia grupowe w Tesco w Polsce. Pracę może stracić nawet ponad 2000 osób

O planach Tesco związanych z działalnością na Wyspach i w Europie więcej możemy usłyszeć w środę. Wtedy firma ma podać wyniki finansowe za pierwsze półrocze.

Poprosiliśmy przedstawicieli polskiego oddziału sieci o komentarz. Jeśli go otrzymamy, tekst zostanie zaktualizowany.

Więcej o:
Komentarze (49)
Bloomberg: "Tesco rozpoczęło przegląd polskiego oddziału". Kolejne spekulacje dotyczące planów giganta
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 17 razy 11

  W Tesco nic się nie dzieje - pustka i nuda. A oni chcą jeszcze zmniejszać asortyment, zamiast podkupić jakiegoś marketingowca z Lidla albo Biedronki ...

 • kkrispl

  Oceniono 12 razy 10

  W związku z brexitem, brytole sami się zlikwidują, co widać jak na dłoni, biuro podróży, tesco.....
  Ta fala dopiero nabiera rozpędu...

 • shadowthrone

  Oceniono 9 razy 9

  Niestety ograniczenie asortymentu z pewnością w niczym im nie pomoże. Robiłem w Tesco zakupy, ale stopniowo okazywało się, że znikają towary, do których się przyzwyczaiłem a po redukcji zniknęła połowa towarów, które kupowałem. Jaki jest sens istnienia hipermarketów z ograniczonym asortymentem? W okolicy został mi tylko Auchan a do Tesco nie ma już po co wracać. Sądząc po pustkach na parkingu i w sklepie wielu ludzi doszło do tego wniosku po redukcjach.

 • men_53

  Oceniono 9 razy 9

  Kupowałem w Tesco (Lublin) ze względu na duży wybór towaru. Po "okrojeniu" sklepu przestałem go odwiedzać - inne małe i z okrojonym asortymentem sklepy mam bliżej - na osiedlu.

 • photography

  Oceniono 9 razy 7

  Przestałem tam robić zakupy (Kraków) gdy po raz kolejny zmniejszyli sklep i ograniczyli asortyment. Nie ma sensu tam chodzić skoro wybór produktów jest tylko trochę większy niż w Żabce.

 • rggg

  Oceniono 6 razy 6

  Nie czarujmy się - tak właśnie zaczyna się upadek...

 • kuria_jego_mac

  Oceniono 10 razy 6

  Zmniejszyli zatrudnienie bo nie mają kasy, a ZZ pieprzy że to działanie na szkodę spółki... Buahahaha... ZZ w Polsce to farsa. Nic nie zrobili dla pracowników. NIC! Pobierają tylko składki i od czasu do czasu któryś awansuje na posła lub senatora...

 • rozaliaroyale

  Oceniono 7 razy 5

  zamiast zamykać placówki , Tesco powinno przede wszystkim wymienić kadrę menadżerską a także zwolnić dyrektorów nierentownych sklepów

 • eurotram

  Oceniono 8 razy 4

  I niestety: ostatnio we wszystkich Tesco Extra (a naprawdę lubiłem te hipermarkety) już jest zaopatrzenie prawie jak w Biedrze czy w Lidlu; a za taki asortyment to ja dziękuję! Dlatego właśnie staram się rzadko kupować w Biedrze czy Lidlu,dlatego że nie ma tam tego,czego potrzebuję! Lubię WYBÓR i dlatego preferuję HIPERMARKETY! I jeszcze polikwidowali bistro,w których tak chętnie się żywiłem w czasie delegacji; bistro to był naprawdę strzał w dziesiątkę :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX