Banki i waluty reagują na orzeczenie TSUE. Istny rollercoaster. Niektóre banki traciły 10 proc.

Jak waluty i giełda zareagowały na orzeczenie TSUE, które okazało się korzystne dla frankowiczów? Euro, frank szwajcarski i dolar odnotowały niezbyt duże wahania kursu - aktualnie drożeją. Notowania części banków wyraźnie jednak zanurkowały. Wyrok może je kosztować kilkadziesiąt miliardów złotych. Koszt ten będzie jednak rozłożony na lata.

Na orzeczenie TSUE, wydane w czwartek rano, czekali nie tylko frankowicze, ale i banki. Decyzja sprzyjająca osobom, które zaciągnęły zobowiązania we frankach może mieć spory wpływ na gospodarkę.

Przypomnijmy - TSUE uznał, że sąd może unieważnić całą umowę kredytową, jeśli znajdują się w niej nieuczciwe klauzule. Kluczowy jest tu interes kredytobiorcy - jeśli ten zgodzi się na unieważnienie całej umowy, sądy nie powinny stawać tu na przeszkodzie.

>>Orzeczenie TSUE korzystne dla frankowiczów. Kredyty będzie można "odfrankowić", co to dokładnie oznacza i co się zmieni. O tym prawnik:

Zobacz wideo

Kurs franka po ogłoszeniu wyroku TSUEKurs franka po ogłoszeniu wyroku TSUE źródło: stooq.pl

Początkowo kursy walut zareagowały spadkiem - rano kurs franka wynosił 3,99 zł,  tuż przed ogłoszeniem wyroku trzeba za niego było płacić 3,97 zł. Po wieściach z TSUE kurs dalej spadał - do 3,96 zł, ale w ciągu kilkudziesięciu minut zaczął odrabiać stratę i powrócił do wartości 3,97.

Euro zachowywało się bardzo podobnie. Przed orzeczeniem Trybunału wynosił 4,37 zł. Kurs następnie spadł do 4,33 zł, by spaść i ponownie powrócić do tej wartości.

Kurs euro po wyroku TSUEKurs euro po wyroku TSUE źródło: stooq.pl

Dolar reagował niemal identycznie - kurs spadł do 3,95 zł, by wzrosnąć do 3,96 zł. Trudno w tej chwili przewidzieć jak będą zachowywać się waluty w ciągu najbliższych godzin i dni.

Marek Rogalski główny analityk DM BOŚ, w rozmowie z Next Gazeta.pl tydzień temu przewidywał, że do czasu ogłoszenia wyroku złoty się nie umocni. Orzeczenie TSUE kończy czas niepewności - inwestorzy będą teraz mogli ocenić wpływ decyzji Trybunału na sektor bankowy i całą gospodarkę.

Kurs dolara po wyroku TSUEKurs dolara po wyroku TSUE Źródło: stooq.pl

Wyrok TSUE. Akcje banków w dół, niektóre zaczęły odrabiać straty

Tuż po ogłoszeniu orzeczenia TSUE kursy banków poszły w dół. Indeks WIG-Banki stracił początkowo 2,2 proc. Przykładowo, Millenium potaniał o 10 proc.,  Santander stracił 5 proc., mBank 4,5 proc. Spadki innych banków były mniej znaczące - ING stracił niespełna 3 proc., PKO BP 2,4 proc. - podaje Bankier.

Indeks WIG-Banki po ogłoszeniu orzeczenia TSUEIndeks WIG-Banki po ogłoszeniu orzeczenia TSUE Źródło: Stooq.pl

Godzinę po ogłoszeniu wyroku zaczęło się lekkie odrabianie strat. Bank Millenium zyskał 0,5 proc., mBank nieco ponad 1 proc. Santander i PKO BP dalej jednak taniały - oba o ok. 1 proc.

Eksperci podkreślają, że inwestorzy spodziewali się niekorzystnego dla banków wyroku, dlatego też obniżka kursu w sektorze miała miejsce już od kilku dni. Z drugiej strony zapewniania Komisji Nadzoru Bankowego o tym, że branża jest dobrze przygotowana na orzeczenie TSUE, pomagają uspokoić nastroje.

Czytaj też: Kursy walut 03.10 o godz. 7. Dolar i frank spadły poniżej poziomu 4 zł

Warto pamiętać, że orzeczenie TSUE nie oznacza zmiany sytuacji banków z dnia na dzień. Wiele zależy od tego, ile osób zdecyduje się na sądową batalię z bankiem.

Więcej o: