Ekspert od kredytów frankowych: Frankowicze już dzwonią. Na pewno się uaktywnią

Robert Kędzierski
Wyrok TSUE ws. frankowiczów rodzi pytania o to, co teraz może wydarzyć się w ich sprawie. Czy frankowicze masowo ruszą do sądów? Czy orzeczenie Trybunału rozwiewa wszystkie wątpliwości? Zapytaliśmy o to ekspertów.
Zobacz wideo

Po wyroku wydanym w sprawie frankowiczów przez TSUE wiele osób zastanawia się, jak orzeczenie może przełożyć się na praktykę. Na co będą mogły liczyć osoby, które zaciągnęły kredyt we franku szwajcarskim? Czy są kwestie, które orzeczenie Trybunału przesądzają?

Na ten temat rozmawialiśmy z ekspertem. Kazimierz Krupa z kancelarii Drawbriddge, ekonomista i publicysta, były redaktor naczelny m.in. pism "Forbes" i "Parkiet", wyjaśnił, co jego zdaniem zrobić mogą teraz frankowicze.

Jedno co wyrok TSUE z pewnością spowoduje to uaktywnienie się frankowiczów. Już dzisiaj osoby, które kiedyś sygnalizowały ten problem, ale wstrzymały się z działaniami, dzwoniły, by wrócić do tych spraw. Frankowicze zaczną więc dochodzić swoich racji.

- stwierdził.

Zaznaczył jednocześnie, że wyrok, który wydał Trybunał jest w pewnym sensie neutralny. Potwierdza pewne rzeczy, o których już wiedzieliśmy, których się spodziewaliśmy.

Wyrok TSUE. Co dalej z kredytami frankowymi?

Według Kazimierza Krupy w orzeczeniu TSUE jedna kwestia jest szczególnie istotna.

Wyrok TSUE można interpretować tak: kredyty zaciągnięte przez frankowiczów są jednak frankowe, nie złotówkowe.  Nie będzie więc można zastosować tego, na co liczyło część kredytobiorców - rozliczenia kredytu frankowego w złotówkach, ale z zastosowaniem korzystniejszego oprocentowania LIBOR.

Krupa podkreśla, że wyrok nie przesądza o wszystkim, ale może oznaczać mniejsze ryzyko procesowe.

Ekspert, który kilka dni temu był gościem programu "Studio Biznes",  podkreślił też, że jego zdaniem orzeczenie TSUE odnosi się zarówno do kredytów denominowanych jak i indeksowanych we franku. To dwie różne kategorie kredytów - do tej pory pojawiały się wątpliwości, czy w obu przypadkach będzie można stosować rozstrzygnięcie TSUE.

Czytaj też: ZBP o wyroku TSUE: Banki też mogą pozwać frankowiczów. Kredyty frankowe nie zmienią się w złotowe.

Inną istotną wykładnią widoczną w orzeczeniu Trybunału jest to, że wszystkie wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść klienta. Może to oznaczać, że w wielu wypadkach spór będzie dla frankowiczów mniej ryzykowny.

Wyrok TSUE. Co mogą polskie sądy

Zgodnie z oczekiwaniami, wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest korzystny dla frankowiczów. TSUE orzekło, że sądy mogą unieważnić umowę kredytową, jeśli znajdują się w niej nieuczciwe klauzule. Za kluczowy uznaje się interes kredytobiorców.

Więcej o:
Komentarze (51)
Ekspert od kredytów frankowych: Frankowicze już dzwonią. Na pewno się uaktywnią
Zaloguj się
 • cim_cum

  Oceniono 7 razy 5

  Po dzisiejszej euforii jutro przyjdzie zimny prysznic.

 • dziamgacz

  Oceniono 4 razy 2

  " Wyrok TSUE można interpretować tak: kredyty zaciągnięte przez frankowiczów są jednak frankowe, nie złotówkowe. Nie będzie więc można zastosować tego, na co liczyło część kredytobiorców - rozliczenia kredytu frankowego w złotówkach, ale z zastosowaniem korzystniejszego oprocentowania LIBOR."

  serio?? :D

 • boogie79

  Oceniono 3 razy 1

  W końcu zaczynaja sie jakies sensowne i wywazone analizy. Na razie mielismy euforyczne komentarze pracownikow kancelarii, ktorzy przekonywali, ze przewalutowanie z utrzymaniem LIBORu jako stawki referencyjnej jest niemal pewne. A komentarz sedziego TSUE wyraznie wskazywal, ze w ich mniemaniu, taka konstrukcja jest niemozliwa.
  Na pierwszy rzut oka wyglada to tak, ze zwiekszy sie prawdopodobienstwo uniewaznienia umow, ktora pozwoli klientom oddanie kapitalu a bankowi oddanie pobranych oplat i odsetek. Ale to bedzie rozwiazanie dla najzamozniejszych oraz tych, ktorzy chca uplynnic nieruchomosc. Dla tych, ktorzy chcieliby obnizyc raty - raczej bad news: TSUE niby dopuszcza usuniecie klauzuli abuzywnej, ale jednoczesnie mowi, ze gdyby to mialo oznaczac przewalutowanie z utrzymaniem LIBORu, to jest to raczej niemozliwe. Oczywiscie znajdzie sie jakis odsetek sedziow (np. frankowiczow), ktorzy wespra ten pomysl, ale generalnie kierujac sie kwestia wspolzycia spolecznego (rzesza kredytobiorcow zlotowkowych mialaby istotnie gorsze warunki) nie liczylbym, ze sady masowo beda wydawac wyroki z przewalutowaniem i utrzymaniem LIBORu.
  Jest jednak spora grupa potencjalnych wygranych - zamozni frankowicze oraz kancelarie.

 • franek-b

  Oceniono 4 razy 0

  " Wyrok TSUE można interpretować tak: kredyty zaciągnięte przez frankowiczów są jednak frankowe, nie złotówkowe. Nie będzie więc można zastosować tego, na co liczyło część kredytobiorców - rozliczenia kredytu frankowego w złotówkach, ale z zastosowaniem korzystniejszego oprocentowania LIBOR."

  Ten 'ekspert' to chyba nie czyta tego wyroku:
  TSUE: Zdaniem tego sądu przedmiotowa umowa kredytu nie byłaby już wtedy indeksowana do tej waluty, podczas gdy stopa procentowa pozostałaby oparta na niższej stopie tej samej waluty.

  >>>mozna sprawdzic to na strone hatetep://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=218625&pageIndex=0&doclang=pl&mode=lst&dir=&occ=first&part=1&cid=1940119

 • ssaassaa

  Oceniono 7 razy -3

  Osobiście zamierzam złożyć w swoim banku wniosek o przeliczenie zaciągnięcia kredytu i kolejnych spłat po kursie NBP i o zwrot spreadu. Nie zamierzam się procesować o zamianę go na PLN z LIBORem, bo w tym wypadku wyrok jest niepewny a biorąc pod uwagę potencjalną ilość pozwów banki pewnie będą przychylniejszym okiem patrzyły na osobę chcącą "tylko" odzyskać to co ponadprogramowo zarobiły. Bo wbrew pozorom wg mnie abuzywność klauzul o przeliczeniu CHF na PLN po kursie banku nie może oznaczać, że całe ryzyko przerzucam na bank.

 • czerski.fake

  Oceniono 4 razy -4

  ekspertów z rekomendacji czerskiej to już lepiej o nic nie pytać

 • brylant1

  Oceniono 12 razy -4

  Ci którzy skorzystają z takiej formy wyjścia z umów które świadomie podpisywał powinien mieć odebrane prawa obywatelskie jako jednostka upośledzona niezdolna do samodzielnej oceny sytuacji/umów i tym samym do zaciągania jakichkolwiek zobowiązań.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX