Szef MSZ Niemiec mocno ws. ceł: USA wybrały drogę konfrontacji. Europa będzie musiała odpowiedzieć

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas spodziewa się zaostrzenia konfliktu handlowego między UE a USA.

– Stany Zjednoczone odrzuciły unijną ofertę porozumienia i wybrały drogę konfrontacji – powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas (SPD) gazetom grupy medialnej Funke. Jak stwierdził, Unia Europejska będzie musiała zareagować i, po uzyskaniu zgody Światowej Organizacji Handlu (WTO), wprowadzić karne cła na amerykańskie produkty.

Stany Zjednoczone ogłosiły wcześniej, że nałożą cła na europejskie produkty. Chodzi o towary o wartości 7,5 miliarda dolarów. Waszyngton dostał na to zgodę WTO po tym, jak organizacja uznała, że subwencje dla Airbusa – europejskiego producenta samolotów – były niezgodne z prawem.

USA chcą obłożyć cłami sięgającymi 25 procent liczne europejskie produkty rolne m.in. ser, wino, oliwę, kawę czy masło. Europejskie samoloty mają zostać obłożone dodatkową opłatą sięgającą 10 procent. Cła obejmą także inne artykuły przemysłowe.

>>> Trump chce kolejnej wojny handlowej. Tym razem z UE. Zobacz nasz materiał wideo:

Szkoda dla gospodarki

Przedstawiciele niemieckich zrzeszeń gospodarczych oceniają zapowiedź prezydenta Donalda Trumpa bardzo krytycznie. Przewodniczący Federalnego Zrzeszenia Niemieckiego Przemysłu BDI Joachim Lang przyznał co prawda, że cła będą legalne w świetle zasad WTO. – Ale będą nad wyraz szkodliwe dla gospodarki i stosunków politycznych – powiedział.

Agencja prasowa dpa przypomina, że Unia Europejska także ma podstawy do wprowadzenia ceł przeciwko USA. Kraje wspólnoty w analogicznym postępowaniu przed WTO udowodniły bowiem, że Amerykanie także stosowali niedozwoloną pomoc publiczną dla swojego producenta samolotów – Boeinga.

Minister Heiko Maas podkreślił, że Europa nadal jest gotowa do wypracowania razem z USA wspólnych przepisów w sprawie subwencji dla branży lotniczej. – Są jeszcze szanse, aby zapobiec powstaniu dalszych szkód dla światowej gospodarki. Wszyscy korzystają bowiem na otwartym i wolnym handlu – powiedział szef niemieckiego MSZ.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o:
Komentarze (15)
Szefa MSZ Niemiec: Europa będzie musiała odpowiedzieć na cła USA
Zaloguj się
 • depesza26

  Oceniono 17 razy 11

  Tymczasem Polacy wybrali USA czyli ustawę 447 oraz kupowanie amerykańskiego wojskowego złomu po zawyżonych cenach.

 • Marcin Wójcik

  Oceniono 12 razy 6

  Europa tak a Polska........... My się bratam y z Ameryką. Przyjaciela mamy za oceanem, a dookoła sami wrogowie.

 • 116av

  Oceniono 3 razy 3

  Jako czlonek UE kupujemy bron [zlom],samoloty[uziemione]od sojusznika ktory doi nasza kieszen.A to co produkuje Europa olewamy Airbus,uzbrojenie a pomoc finansowa od UE chcemy.Posluchajcie szeregowego osla na wiecach co obiecuje.

 • erhapl

  0

  KOREKTA !!! - Heiko Maas !

 • erhapl

  0

  A na drugim zdjęciu widzimy Jarosława Kaczynskiego i Indirę Ghandi...

 • gramaar

  0

  Na zdjęciu nr 1 jest Michel Barnier, Francuz, negocjator brexitu z ramienia UE.

 • mate29

  Oceniono 1 raz -1

  Wszyscy ludzie na świecie powinni przestać kupować amerykańskie produkty

 • bratjolki

  Oceniono 5 razy -1

  Europa teraz już szybko zniesie zapory handlowe z Rosja. Nie załata to dziury ale pomoże w jej amortyzacji. Zreszta i tak sankcje były na zadanie "wyjątkowych" i najdemokratyczniejszych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX