Boeing idzie w kosmiczną turystykę. Koncern zainwestuje 20 mln dolarów w Virgin Galactic Richarda Bransona

Boeing potwierdził, że zainwestuje w biznes kosmicznej turystyki, dofinansowując kwotą 20 mln dolarów Virgin Galactic Richarda Bransona. To może zwiększyć rywalizację w wyścigu o zarobek na rosnące zainteresowanie komercyjnymi podróżami kosmicznymi.
Zobacz wideo

Amerykański koncern lotniczy i zbrojeniowy zdecydował się kupić akcje mniejszościowe firmy Richarda Bransona, twórcy Virgin Galactic i Virgin Orbit. Pierwszy z nich ma zaoferować kosmiczne loty komercyjne już w 2020 r., kiedy planowane jest przetransportowanie pierwszych "prywatnych kosmonautów" na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Boeing zainwestuje 20 mln dolarów w Virgin Galactic

Jak podaje Reuters, Boeing przeprowadzi inwestycję z udziałem swojego funduszu HorizonX Ventures.

Przypomnijmy, że udany lot testowy statku Virgin Galactic miał miejsce w połowie grudnia 2018 r., kiedy SpaceShipTwo osiągnął granicę przestrzeni kosmicznej, wzbijając się na wysokość 80 km. Zakończone sukcesem zeszłoroczne próby stanowiły zwieńczenie 14-letniej pracy Richarda Bransona nad projektem.

Najpierw na giełdę, potem w kosmos

Do końca roku Virgin Galactic planuje wejście na giełdę w ramach połączenia firmy z holdingiem inwestycyjnym Social Capital Hedosophia. W nowej spółce start-up Bransona będzie posiadać 49 proc. udziałów.

20-milionowa inwestycja Boeinga może zaostrzyć dotychczasową rywalizację w kierunku kosmicznejturystyki. Podobne plany dotyczące komercyjnych lotów kosmicznych oraz rozwijania lotów pasażerskich dużych prędkości ma SpaceX Elona Muska, czy Blue Origin Jeffa Bezosa, właściciela Amazona.

NASA otwiera Międzynarodową Stację Kosmiczną dla turystów

Na początku czerwca NASA ogłosiła, że postanowiła udostępnić Międzynarodową Stację Kosmiczną dla prywatnych firm i komercyjnych kosmonautów. Co więcej, postanowiła zlecić wyznaczenie kosztów takich podróży dwóm firmom - Boeing i SpaceX - które kosmiczna agencja wynajęła do realizacji tego typu wycieczek. Według planów NASA miałoby pobierać opłaty za żywność, wodę, komunikację i korzystanie z systemów stacji, co wynosiłoby potencjalnego turystę około 35 tys. dolarów za noc. Tego typu loty będą możliwe już w 2020 r.

Więcej o:
Komentarze (13)
Boeing idzie w kosmiczną turystykę. Koncern zainwestuje 20 mln dolarów w Virgin Galactic Richarda Bransona
Zaloguj się
 • corvelinho

  Oceniono 4 razy 4

  20mln USD w branży kosmicznej? To chyba na waciki w kiblach wystarczy..

 • marian-pazdzioch-syn-jozefa

  Oceniono 4 razy 4

  Boeing to nich się skupi swoje wysiłki nad poprawie bezpieczeństwa swoich nielotów 737 Max i nie mydli oczu turystyką kosmiczną bo 20 baniek to kosztuje jeden silnik R&R Trent do Dreamliner.

 • stenrw

  Oceniono 4 razy 4

  Ten "gromny" szmal nie ma większego znaczenia nawet w turystyce naziemnej, a co dopiero w lotach kosmicznych. Zapomnieli ile kosztują chociażby ich samoloty?

 • sztucznypolak

  Oceniono 7 razy 3

  Za 20 mln chca sobie kupic lepszy PR?

 • nietyp

  Oceniono 6 razy 2

  20 mln. ? To co oni za to osiągną? Batoniki dla pasażerów z ich logo?

 • kawa_poranna

  Oceniono 3 razy 1

  A pisi w tym czasie taką samą albo i większą kasę Rydzykowi przekazują.
  Hłe, hłe!

 • jan.go

  Oceniono 3 razy 1

  Szastają pieniędzy My na papiery w sprawie elektrowni atomowej wydaliśmy 74 mln $

 • Miru Web

  Oceniono 1 raz 1

  A my dofinansujemy Rydzyka i zbudujemy kolejne muzeum.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX