Według danych Eurostatu ceny mieszkań w UE w drugim kwartale 2019 r. wzrosły o 4,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W stosunku do pierwszego kwartału bieżącego roku jest to wzrost o 1,6 proc.
Wzrost jest jeszcze bardziej widoczny, gdy przyjrzymy się rynkom lokalnym w ujęciu rocznym. Pod tym względem ceny mieszkań w UE najbardziej podskoczyły na Węgrzech - wzrost o 14 proc. - a także w Luksemburgu (11,4 proc.), Chorwacji (10,4 proc.), czy Portugalii (10,1 proc.). Polska w zestawieniu Eurostatu znalazła się na 9. miejscu w UE ze wzrostem cen o 8,2 proc. w skali roku i skokiem o 2,3 proc. porównując kwartały pierwszy i drugi. Jest to niemal dwukrotnie większy wzrost niż średnia w całej UE.
Dane Eurostatu dot. wzrostu cen mieszkań w UE Eurostat
Dane GUS za drugi kwartał pokrywają się z tymi z Eurostatu. Co ciekawe, szybciej od nowych drożeją mieszkania z rynku wtórnego, na co może mieć wpływ duża liczba chętnych na mieszkanie przy nadal ograniczonej ofercie deweloperskiej dla nowych lokali. Ceny na rynku wtórnym w drugim kwartale 2019 r. wzrosły o 9,4 proc., na rynku pierwotnym - o 6,6 proc.
Wbrew obiegowej opinii, ceny mieszkań ogółem nie rosną najszybciej na Mazowszu, ale w województwach dolnośląskim ze wzrostem cen o 12 proc. i śląskim, gdzie podskoczyły o 10,4 proc. w skali roku. Dla porównania, w województwie mazowieckim GUS zarejestrował wzrost cen rok do roku o 5,9 proc. Najmniejszy skok cen wystąpił w województwie opolskim z wynikiem 4,8 proc.