Rynek nieruchomości. Ceny mieszkań rosną w całej UE, ale w Polsce dwa razy szybciej niż średnia unijna

Jak wynika z danych Eurostatu, w Polsce w ciągu ostatniego roku ceny mieszkań wzrosły o 8,2 proc., czyli dwa razy szybciej niż wynosi średnia dla całej Unii Europejskiej. W Polsce nie brak chętnych na nowe lokale, choć oferta jest ograniczona.

Według danych Eurostatu ceny mieszkań w UE w drugim kwartale 2019 r. wzrosły o 4,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W stosunku do pierwszego kwartału bieżącego roku jest to wzrost o 1,6 proc. 

Ceny mieszkań rosną w całej UE

Wzrost jest jeszcze bardziej widoczny, gdy przyjrzymy się rynkom lokalnym w ujęciu rocznym. Pod tym względem ceny mieszkań w UE najbardziej podskoczyły na Węgrzech - wzrost o 14 proc. - a także w Luksemburgu (11,4 proc.), Chorwacji (10,4 proc.), czy Portugalii (10,1 proc.). Polska w zestawieniu Eurostatu znalazła się na 9. miejscu w UE ze wzrostem cen o 8,2 proc. w skali roku i skokiem o 2,3 proc. porównując kwartały pierwszy i drugi. Jest to niemal dwukrotnie większy wzrost niż średnia w całej UE.

Dane Eurostatu dot. wzrostu cen mieszkań w UEDane Eurostatu dot. wzrostu cen mieszkań w UE Eurostat

Ceny mieszkań rosną - na Śląsku najszybciej

Dane GUS za drugi kwartał pokrywają się z tymi z Eurostatu. Co ciekawe, szybciej od nowych drożeją mieszkania z rynku wtórnego, na co może mieć wpływ duża liczba chętnych na mieszkanie przy nadal ograniczonej ofercie deweloperskiej dla nowych lokali. Ceny na rynku wtórnym w drugim kwartale 2019 r. wzrosły o 9,4 proc., na rynku pierwotnym - o 6,6 proc.

Wbrew obiegowej opinii, ceny mieszkań ogółem nie rosną najszybciej na Mazowszu, ale w województwach dolnośląskim ze wzrostem cen o 12 proc. i śląskim, gdzie podskoczyły o 10,4 proc. w skali roku. Dla porównania, w województwie mazowieckim GUS zarejestrował wzrost cen rok do roku o 5,9 proc. Najmniejszy skok cen wystąpił w województwie opolskim z wynikiem 4,8 proc.

Więcej o:
Komentarze (14)
Rynek nieruchomości. Ceny mieszkań rosną w całej UE, ale w Polsce dwa razy szybciej niż średnia unijna
Zaloguj się
 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 10 razy 6

  To nic strasznego, ważne że ogólna inflacja to 2-3% tak mówi GUS i ja im wierzę, dużo rzeczy staniało, na przykład przyzwoitość.

 • junk92508

  Oceniono 4 razy 4

  Pytanie czy ceny liczyli w EUR czy w PLN bo PLN też się osłabiła do EUR/USD i spółki.

 • edimerc

  Oceniono 7 razy -1

  Dosłownie codziennie na Gazecie jest jakiś artykuł podkręcający ten temat. Codziennie. Sięgnijcie do Gazety z lat 2006-2007, robili dokładnie to samo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX