Porsche i Boeing budują miejski samolot elektryczny. Prototyp ma startować i lądować w pionie

10 października koncerny Porsche i Boeing ogłosiły, że stworzą wspólny zespół projektowy, aby zbudować samolot elektryczny. Prototyp, który zapowiadają ma startować i lądować w pionie oraz ma być urzeczywistnieniem "rynku miejskiej mobilności lotniczej premium".
Zobacz wideo

Zapowiedź, jak też profil biznesowy obydwu firm, pozwala myśleć, że ich współpraca zaowocuje nowatorskim pojazdem. Pomysł ma prawo wypalić - Porsche zaprojektuje elegancki pojazd, który z kolei inżynierowie lotniczego giganta, firmy Boeing, wzbiją w powietrze. I to w pionie, bo elektryczny samolot ma w zamyśle być używany w ściśle miejskim kontekście.

Porsche i Boeing łączą w sobie precyzję inżynierii, styl i innowacje w celu przyspieszenia mobilności lotniczej w miastach na całym świecie

- zapowiedział Steve Nordlund, wiceprezes Boeing NeXt.

Miasta latających samochodów

Badanie Porsche Consulting przeprowadzone w zeszłym roku wskazuje, że miejski rynek mobilności lotniczej przyspieszy do 2025 r. Mówimy zatem o najbliższej perspektywie, w ramach której już niebawem mogą pojawić się nowe, konkurencyjne formy transportu w coraz bardziej zaludnionych miastach. Co więcej, obydwa koncerny są zdania, że latający, elektryczny transport miejski będzie ostatecznie tańszy i bardziej elastyczny niż tradycyjny.

Firmy zapowiedziały także wspólny międzynarodowy zespół do analizy rynku i zastosowań dla latających pojazdów premium. Firmy Boeing i Porsche we współpracy z Aurora Flight Sciences są już na etapie opracowywania prototypu, który ma być wdrożony i przetestowany w niedługim czasie przez ich inżynierów.

Więcej o: