Wybory parlamentarne 2019. Marek Zuber: Pieniądze przekazane Polakom miały wpływ na wynik

Wybory parlamentarne 2019 przede wszystkim wygrał jeden komitet wyborczy. Ekonomista Marek Zuber w rozmowie z Next Gazeta.pl odniósł się do tego, co wyniki exit poll mogą znaczyć, jeśli potwierdzi je Państwowa Komisja Wyborcza. "Kolejne cztery lata rządów PiS będą zdecydowanie trudniejsze" - stwierdził ekspert. Dlaczego?
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne 2019 oficjalnie za nami - lokale wyborcze zostały zamknięte, a obwodowe komisje zliczają głosy oddane przez wyborców. My mamy jednak wyniki exit poll. Według nich zwycięzcą czuć może się jeden komitet wyborczy - PiS.

Wybory parlamentarne - mamy komentarz eksperta

Wyniki głosowania musi oczywiście ogłosić Państwowa Komisja Wyborcza - na razie opieramy się jedynie na sondażu, jakim jest exit poll. Już dziś zapytaliśmy jednak eksperta co dla polskiej gospodarki mogą oznaczać wyniki wyborów.

Ekonomista Marek Zuber w rozmowie z Next Gazeta.pl stwierdził, że ostatnie cztery lata to był jeden z najlepszych okresów gospodarczych po zmianach przełomu lat 80. i 90. Ale dotyczył on nie nie tylko Polski, ale całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Wydaje się właśnie dobra sytuacja gospodarcza i pieniądze, które w różnych formach zostały przekazane Polakom miały olbrzymi wpływ na wynik wyborów.

- stwierdził Marek Zuber.

Problem w tym, że ta koniunktura się kończy i pytanie, które zadają sobie ekonomiści, to nie to czy dojdzie do głębokiego hamowania, ale jak ono będzie głębokie i jak długo potrwa.

- dodał.

Ekonomista wyjaśnił też, że "w przeciwieństwie do wielu innych rządów PiS zdecydował się podzielić efektami wzrostu ze społeczeństwem". Zauważył, że poprzednie rządy "nie miały aż takich możliwości głównie ze względu na wielkość polskiej gospodarki dzisiaj i np. kilkanaście lat temu."

Zapytaliśmy też o to, czy spełnienie obietnic wyborczych będzie łatwe.

Kolejne cztery lata rządów PiS będą zdecydowanie trudniejsze i nie będzie już można korzystać z efektów koniunktury na świecie. Czy uda się przeprowadzić nas bezpiecznie przez ten okres biorąc pod uwagę zapowiedzi z kampanii wyborczej wcale nie jest to takie pewne.

- powiedział ekspert.

Wybory parlamentarne - co mówią exit poll?

W tegorocznych wyborach startowało pięć komitetów ogólnopolskich. Wyniki - na podstawie badania przeprowadzonego na osobach, które opuściły lokal wyborczy - kształtują się następująco:

KW Prawo i Sprawiedliwość - 43,6 proc., co daje 239 głosów (samodzielna większość)

KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni - 27,4 proc., czyli 130 głosów

KW Sojusz Lewicy Demokratycznej - 11,9 proc. - 43 głosy

KW Polskie Stronnictwo Ludowe - 9,6 proc. , czyli 34 mandaty

KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - 6,4proc.,- 13 głosów.

Do Sejmu wejdzie też jeden przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej.

Wybory parlamentarne w Polsce - najważniejsze zasady

Wybory parlamentarne w Polsce wyznaczono na 13 października. Obywatele wybiorą swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu - 460 posłów i 100 senatorów.

Głosowanie, ma charakter powszechny, bezpośredni, tajny oraz równy.

Biorąc pod uwagę ogólnopolskie komitety wyborcze będziemy mogli oddać głos na pięć list:  Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe (kandydaci Kukiz'15 będą startować z list ludowców) oraz Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej (na tej liście z kolei pojawią się też m.in. działacze Wiosny i Razem).

Czytaj też: Analiza przedwyborcza ekonomistów mBank: Wybory nie przyniosą zmian u steru władzy

Łączna liczba komitetów zarejestrowanych w Polsce - uwzględniając te lokalne - wynosi blisko 90.

Więcej o: