Analiza przedwyborcza ekonomistów mBank: Wybory nie przyniosą zmian u steru władzy

Zespół ekonomistów mBank Research, podobnie jak cztery lata temu, przeanalizował rozkład sił przed wyborami parlamentarnymi 2019. Z przeprowadzonej przez ekspertów mBanku symulacji wynika, że po 13 października PiS zostanie przy władzy.
Zobacz wideo
Podobnie, jak 4 lata temu, również przed tegorocznymi wyborami przeanalizowaliśmy wyniki sondaży. Symulacje wskazują na to, że wybory nie przyniosą zmian u steru władzy. Prawdopodobny przedział mandatów to 240-260 dla PiS

- podali ekonomiści mBank Research na Twitterze.

Symulacja wyników wyborów mBank Research dla czterech najważniejszych ugrupowań prezentuje się następująco:

Symulacja przedwyborcza mBank Research - PiSSymulacja przedwyborcza mBank Research - PiS mBank Research

Symulacja przedwyborcza mBank Research - KOSymulacja przedwyborcza mBank Research - KO mBank Research

Symulacja przedwyborcza mBank Research - LewicaSymulacja przedwyborcza mBank Research - Lewica mBank Research

Symulacja przedwyborcza mBank Research - PSLSymulacja przedwyborcza mBank Research - PSL mBank Research

PiS, ale ze służbą zdrowia i edukacją

Wyniki sondażu Kantar przeprowadzonego dla serwisu Gazeta.pl, "Gazety Wyborczej" i radia Tok FM potwierdzają główną konkluzję z symulacji mBank Research, choć z wyraźnymi zastrzeżeniami. Większość Polaków w wyborach 13 października może poprzeć rozwiązania proponowane przez PiS, jak obniżka PIT, podwyżka płacy minimalnej, czy trzynasta i czternasta emerytura. Większość respondentów zauważa jednak silną potrzebę reformy i dofinansowania usług publicznych - przede wszystkim służby zdrowia i systemu edukacji.

Aż 57 proc. badanych uznało to za priorytet dla rządu po wyborach. Wsparcie dla przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy jako priorytety dla władzy wskazało 27 proc. respondentów. Podnoszeniem płacy minimalnej oraz bezpośrednimi transferami 500 Plus najbardziej zainteresowanych było po 6 proc. badanych.

Więcej o: