Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Jacek Sasin: Część przedsiębiorców przestraszyła płaca minimalna

Wicepremier Jacek Sasin w komentarzu powyborczym dla Polsat News zauważył, że część przedsiębiorców mogła nie oddać głosu na PiS w obawie przed zapowiedziami dotyczącymi wysokości płacy minimalnej. Przyznał, że być może rząd niewłaściwie tę kwestię komunikował.

W rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie "Gość Wydarzeń" Jacek Sasin odniósł się do wyników niedzielnych wyborów parlamentarnych. Oprócz podziału sił zarówno w Sejmie, jak w Senacie, poruszył też kwestię głosów oddanych na PiS przez przedsiębiorców. Polityk wyraźnie zauważył, że wynik mógł być lepszy, gdyby nie plan podniesienia płacy minimalnej, krytykowany przez właścicieli firm.

"Myślę, że cześć przedsiębiorców tych małych, polskich przedsiębiorców przestraszyła się naszych zapowiedzi dotyczących płacy minimalnej" - mówił Jacek Sasin w programie Polsat News, cytowany przez serwis 300Polityka. I dodał:

Przedstawiliśmy dosyć konkretne propozycje, które spowodują to, że sytuacja przedsiębiorców się nie pogorszy, a polepszy. Być może nie potrafiliśmy tego do końca wyartykułować

Utrata głosów przez zmiany w płacy minimalnej

Jak zauważył socjolog polityki i analityk społeczno-polityczny Marcin Palade, zapowiedzi zmian dotyczących płacy minimalnej istotnie mogły zmienić preferencje niektórych przedsiębiorców, co "mogło kosztować PiS utratę 1,0-1,5 punktów procentowych głosów". Zdaniem analityka głosy te prawdopodobnie przeszły na rzecz PSL.

Płaca minimalna w górę

Od 1 stycznia 2020 r. płaca minimalna będzie wynosić 2600 zł brutto, czyli o 350 zł więcej niż dziś. Pracownik "na rękę" otrzyma z tego ok. 1,9 tys. zł. Jednak PiS w swoich obietnicach idzie dalej i zapowiedział PiS, że od stycznia 2021 r. minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 3000 zł brutto, a w 2024 wynosić ma 4000 zł brutto. To z kolei spotkało się z krytyką przedsiębiorców, którzy zwracają uwagę na rosnące w Polsce koszty zatrudnienia. Ich zdaniem wiele firm - w szczególności małych i średnich - może zwyczajnie być nie stać na zatrudnienie pracownika. W porównaniu z obecnymi zarobkami różnica w koszcie zatrudnienia jednego pracownika wyniesie ok. 2,1 tys zł.

Wybory parlamentarne 2019

Pełne, oficjalne wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych są już znane. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 43,59 proc. głosów, zwyciężając miażdżącą przewagą z Koalicją Obywatelską, która uzyskała wynik 27,4 proc. Trzeci w kolejności SLD-Lewica uzyskała 12,56 proc. głosów, PSL-KP - 8,55 proc. głosów, a Konfederacja - 6,81 proc. głosów. W podziale mandatów PiS uzyskał ich 235, KO - 134, SLD-Lewica - 49, PSL-KP - 30, a Konfederacja - 11 mandatów. Jeden mandat przypadnie mniejszości niemieckiej. W Senacie PiS nie ma większości - zdobyło 48 mandatów. Koalicja Obywatelska ma 43 mandaty, PSL 3, Lewica 2, a senatorów niezrzeszonych jest czterech.

Zobacz wideo
Więcej o: