Protest nauczycieli coraz bliżej. Strajk włoski - co to jest? Na czym polega?

We wtorek 15 października miał rozpocząć się strajk włoski nauczycieli. Ostatecznie protest zacznie się tydzień później. Informujemy, co to jest strajk włoski i na czym polega.
Zobacz wideo

Akcja protestacyjna ostatecznie ma rozpocząć się w przyszłym tygodniu. Nauczyciele dalej walczą o swoje prawa, jednak tym razem nie zdecydują się na zawieszenie pracy, jak miało to miejsce w kwietniu. Zdecydowali się na tzw. strajk włoski. Na czym polega ta metoda protestacyjna? 

Strajk włoski nauczycieli coraz bliżej. Co to jest?

Strajk włoski to jedna z form protestowania przeciwko działaniom pracodawców. Różni się on jednak od standardowego wyrażania niezadowolenia przez pracowników, gdyż polega na bardzo skrupulatnym wykonywaniu czynności służbowych, co w konsekwencji w znaczący sposób spowalnia pracę oraz wydajność firmy. Może również polegać na działaniach pozorujących pracę bądź wykonywaniu tylko niektórych czynności. W skrajnych przypadkach prowadzi to do całkowitego zatrzymania działalności miejsca pracy.

Czytaj także: Zabraknie nauczycieli? Samorządowcy uspokajają, a związkowcy alarmują: Potrzeba ponad 9 tys. pedagogów

Jeśli chodzi o unormowanie prawne, to w polskim prawodawstwie nie znajdziemy wzmianki nt. różnych form protestowania. Znajdziemy za to informację, że strajki mogą się odbyć dopiero po nieudanych rozmowach z firmą, a jego forma nie może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Strajk włoski może być potraktowany przez pracodawcę jako działanie naruszające obowiązek starannego wykonywania obowiązku, a nawet działanie na szkodę firmy.

Dlaczego nazywamy go włoskim? Powód jest prozaiczny. W taki właśnie sposób najczęściej protestuje się we Włoszech. Zamiennie można go także określać mianem żółwiego bądź białego (wł. sciopero bianco).

Strajk włoski nauczycieli nie jest pierwszym. Wcześniej protestowali celnicy czy policjanci

W Polsce taka forma protestacyjna to nie pierwszyzna. Po raz ostatni na taki ruch zdecydowali się w ubiegłym roku policjanci. Jednak za najbardziej znany przykład można uznać strajk celników w czerwcu 2016 r. Walczący o równouprawnienie względem innych służb mundurowych zdecydowali się na bardzo skrupulatne kontrole podróżnych. Spowodowało to znaczne opóźnienia w ruchu kolejowym oraz kilometrowe korki na granicach. 

Dowiedz się więcej: Brandenburgii zabraknie nauczycieli. Zabiega o pedagogów z Polski

W podobny sposób przez jeden dzień niezadowolenie sygnalizowali pracownicy supermarketów, którzy bardzo powoli kasowali produkty, nie dokładali ich na półki sklepowe, a także wyjątkowo skrupulatnie przedstawiali ofertę sklepu. Konsekwencją takiego działania były ogromne kolejki w największych dyskontach w kraju.

Inne przykłady strajku włoskiego to: strajk listonoszy (2006 r.), lekarzy w woj. kujawsko-pomorskim (2007 r.), pracowników Urzędu Skarbowego (2007 r.) oraz pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (2011 r.). 

Strajk włoski nauczycieli rusza za tydzień. Na czym mają polegać protesty?

Pedagodzy będą wykonywać działania zawarte jedynie w przepisach prawach oświatowego. Oznacza to rezygnację z wszelkich kółek tematycznych odbywających się po lekcjach czy zajęciach wyrównawczych. W okresie strajku nie powinny odbywać się również wycieczki szkolne kilku- jak i jednodniowe, podczas których pedagodzy pełnią obowiązki na dziećmi przez 24 godziny na dobę. 

Decyzja o udziale w strajku jest decyzją indywidualną każdego nauczyciela. Za udziałem w nim opowiedziało się ponad 50 proc. z 220 tys. osób ankietowanych przez ZNP. Pedagodzy walczą o znaczący wzrost płac (nawet o 30 proc.) oraz odbiurokratyzowaniu ich pracy.

Więcej o:
Komentarze (18)
Strajk nauczycieli coraz bliżej. Strajk włoski - co to jest? Na czym polega?
Zaloguj się
 • azazel-pazuzu

  Oceniono 6 razy 2

  "Pedagodzy będą wykonywać działania zawarte jedynie w przepisach prawach oświatowego. Oznacza to rezygnację z wszelkich kółek tematycznych odbywających się po lekcjach czy zajęciach wyrównawczych. W okresie strajku nie powinny odbywać się również wycieczki szkolne kilku- jak i jednodniowe, podczas których pedagodzy pełnią obowiązki na dziećmi przez 24 godziny na dobę. "
  Tak,to będzie bardzo uciążliwe dla pracodawcy,którym jest państwo...

 • wilczek1968

  Oceniono 1 raz 1

  Wynik kolejnych wyborów to właśnie owoc waszej ciężkiej, nauczycielskiej pracy. Niedouczone, prymitywne, kołtuńskie społeczeństwo wybiera bezzębnego dziadka i jego zacofaną bandę cwaniaków do rządzenia krajem w XXI wieku.

 • ostatniwolnyloginwtymportalu

  Oceniono 1 raz 1

  Dzięki nauczycielom w następnych wyborach PiS uzyska większość konstytucyjną.

 • jakapral

  Oceniono 3 razy 1

  Trochę nauczycieli nie rozumiem. Po co jeżdżą na wycieczki kilkudniowe gdzie są na obrotach 24 godz. na dobę? Dlaczego używają własnych narzędzi i materiałów, własnej przestrzeni biurowej, prądu itp. - przecież to obowiązek pracodawcy, zapewnić wszystko, co niezbędne do wykonywania pracy? Dlaczego godzą się na pracę w uporczywym hałasie, często przekraczającym normy BHP? Dlaczego muszą dyżurować w rejonach zewnętrznych (często wiatr, deszcz i śnieg) a pracodawca nie zapewnia odpowiedniego ubrania ochronnego? Dlaczego, zamiast zająć się nauczaniem muszą tworzyć mnóstwo papierów przeważnie nic nie znaczących? Dlaczego całą energię, poza obowiązkami, poświęcają obcym dzieciom a dla własnych nie mają już sił i cierpliwości?
  Dlaczego godzą się na nienormowany czas pracy - poza tymi „przy tablicy”? Dlaczego w polskiej szkole nie ma warunków, by nauczyciel wszystkie swoje obowiązki wykonywał w miejscu pracy - 8 godzin dziennie? Itp. Itd.

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 4 razy 0

  Nauczyciele powinni zacząć pozywać gminy za doposażanie stanowisk pracy. Wystarczy przez miesiąc gromadzić wszystkie rachunki, a potem znaleźć zdolnego adwokata. To jest wykonalne, tylko trzeba się zebrać.

 • 174pit

  Oceniono 4 razy 0

  Strajk wloski nauczycieli raczej rządzicieli nie zaboli. Ale życzę belfrom powodzenia.
  Proponuję też, aby uczniowie wspomogli nauczycieli w walce z tym durnym systemem "edukacji" swoim strajkiem włoskim. Niech przestaną odrabiać prace domowe, które przecież wydlużają ich czas "pracy" ponad wszelkie dopuszczalne normy.
  I tak większośc tego, co ma im wtłoczyć do głowy program "nauczania" to pie...nse do niczego nie potrzebne i nieprzydatane.

 • morgenroth

  Oceniono 6 razy 0

  Czyli będą udawać, że uczą? A dzieci będą udawać, że słuchają? Mądre to jak piosenki z ostatniego strajku

 • onduma

  Oceniono 13 razy -1

  Wprowadzic 40 godzinny tydzien pracy i n8iech nawet chinski strajk prowadzą

 • k-g-b

  Oceniono 2 razy -2

  A się pytam gdzie jest wojujący towarzysz Broniarz?
  No i z jakiego powodu strajk nie rozpoczął się dzisiaj?! Tylko jest przełożony na kolejny tydzień! Czyżby znowu miał on podłoże POlityczne?! Niech się PO-KO trzyma z daleka od nauczycieli, bo zamiast pomagać, to tylko szkodzą.
  Broniarz musi odejść! Wtedy rząd będzie rozmawiał z nauczycielami i podniesie im wynagrodzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX