Jazda na suwak i korytarz życia będą obowiązkowe. Tak wynika z nowelizacji Prawa o ruchu drogowym

Sejm nowelizował 16 października Prawo o ruchu drogowym. Najważniejsze zmiany to wprowadzenie do przepisów jazdy na suwak oraz korytarza życia. Na czym polegają nowelizacje?
Zobacz wideo

Celem wprowadzonych zmian jest usprawnienie dojazdu służbom uprzywilejowanym w drodze do wypadku oraz zwiększenie przepustowości ruchu podczas korków. Za zmianą przepisów Prawa o ruchu drogowym opowiedziało się 415 posłów, 2 wstrzymało się od głosu, natomiast 6 było przeciwnych. Przepisy miały wejść w życie 1 listopada 2019 r., natomiast termin ten jest zmieniony ze względu na wydłużoną pracę obecnej kadencji Sejmu.

Jazda na suwak i korytarz życia obowiązkowe. Na czym polegają nowe zmiany?

Nowe przepisy jasno określają, jak kierowcy mają zachować się w konkretnych sytuacjach. Unikniemy więc sytuacji, w której pogotowie musi stać w korku bądź podczas zwężania drogi dochodzi do wielokilometrowego zatoru.

Jazda na suwak to znana metoda wykorzystywana podczas zwężenia drogi. Według nowych przepisów, kierowcy mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa osobom jadącym po pasach, które wkrótce się skończą. Kierowcy będą puszczać innych naprzemiennie i pojedynczo. Dzięki temu manewr ma odbywać się płynnie oraz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. 

Czytaj także: Zgłaszają się chętni na dokończenie odcinka S7. Najtańsza oferta przekracza budżet GDDKiA o ponad 126 mln zł

Korytarz życia powstaje w momencie, gdy na drodze doszło do wypadku. Jest tworzony po to, by pojazd uprzywilejowany, najczęściej karetka mogły dotrzeć do miejsca zdarzenia jak najszybciej. W tym przypadku przepisy mówią jasno: kierowcy jadący skrajnie lewym pasem mają obowiązek zjechać maksymalnie na lewo, natomiast kierowcy z innych pasów muszą zjechać maksymalnie blisko prawej krawędzie. Takie zachowanie ułatwi dojazd karetki bądź innego wozu uprzywilejowanego w drodze do wypadku.

Więcej o: