National Doral Miami. W tym ośrodku golfowym Donalda Trumpa odbędzie się szczyt G7

Biały Dom poinformował, że miejscem, w którym odbędzie się szczyt G7 w czerwcu 2020 r. będzie jeden z ośrodków golfowych należący do Donalda Trumpa. Zdaniem kongresmena Micka Mulvaneya, National Doral Miami jest do organizacji wydarzenia miejscem idealnym, choć jest świadom politycznej krytyki wobec wyboru tej lokalizacji.
Zobacz wideo

Jak donosi BBC, republikański polityk i jednocześnie szefa administracji Białego Domu zaangażowany w organizację szczytu potwierdził, że w czasie poszukiwań dobrej lokalizacji sprawdzano opcje w Kolorado, Kalifornii, na Hawajach i Florydzie, w Karolinie Północnej, Michigan, Utah i Tennessee, ale żadna lokalizacja nie okazała się tak dobra jak National Doral Miami. Mulvaney stwierdził, że ośrodek golfowy Donalda Trumpa, znajdujący się w odległości 13 km od lotniska w Miami, jest wprost idealny miejscem dla szczytu G7 (7 najbogatszych państw świata). "To prawie tak, jakby zbudowali ten obiekt do organizacji tego typu wydarzeń" - powiedział kongresmen, cytowany przez serwis.

Szczyt G7 w ośrodku golfowym Donalda Trumpa budzi wątpliwości

Kongresmen przyznał, że początkowo był sceptyczny i „świadomy politycznej krytyki” z powodu wyboru takiej lokalizacji dla szczytu G7. Krytycy zwracają m.in. uwagę na możliwy konflikt interesów. Donald Trump jako właściciel ośrodka golfowego i prezydent USA nie powinien uzyskiwać korzyści materialnych z tytułu wykorzystania swojego klubu dla celów politycznych. Mulveney zaprzeczył, aby taka sytuacja mogła mieć miejsce, a prezydent USA nie pozyska w ten sposób żadnych bezpośrednich lub pośrednich korzyści od obcych rządów.

Spotkanie Grupy Siedmiu między Kanadą, Francją, Niemcami, Włochami, Japonią, Wielką Brytanią, USA i UE odbędzie się w dniach 10-12 czerwca przyszłego roku.

Donald Trump inwestuje w pola golfowe

Tymczasem, jak pisaliśmy niecały tydzień temu, Donald Trump zanim na poważnie wszedł do polityki, zajmował się inwestowaniem w nieruchomości, w tym w pola golfowe - ma ich 17. Po tym, jak objął urząd nie zrezygnował ze swoich inwestycji, wbrew dotychczasowej praktyce, co stało się przedmiotem krytyki, choć nie jest niezgodne z prawem.

Prezydent ma takie ośrodki nie tylko w USA - dwa z nich znajdują się w Szkocji, która jest ojczyzną golfa. Niestety, nie radzą sobie one zbyt dobrze finansowo. Trump Turnberry Golf Resort nad Morzem Irlandzkim, zanotował w ubiegłym roku stratę w wysokości ponad 13 mln dolarów - trzy razy większą niż w 2017 r. Drugi, International Golf Links w hrabstwie Aberdeenshire, nad Morzem Północnym, 2018 r. zakończył na na minusie w wysokości 1,3 mln dolarów. Kiepskie wyniki finansowej dwóch ośrodków golfowych nie nadwyrężą jednak jego budżetu, gdyż, jak szacuje magazyn "Forbes", majątek Donalda Trumpa to ok. 3 mld dol. 

Więcej o: