Przejęli nieruchomości warte 28 mln zł za pożyczki. "Nieświadome ofiary traciły dorobek życia"

CBŚP rozbiło groźną szajkę, która w ciągu sześciu lat przejęła od osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej nieruchomości warte 28 mln zł. Niczego nieświadome ofiary podpisywały dokumenty, w których ukryty był niebezpieczny zapis.
Zobacz wideo

Agenci CBŚP zatrzymali cztery osoby, które podejrzewane są o przejęcie od 39 poszkodowanych nieruchomości wartych 28 mln zł. Sprawa dotyczy wysoko oprocentowanych pożyczek - tzw. lichwy. 

Ofiarami padały osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Nie zdawały sobie sprawy, że tracą własność nieruchomości już z chwilą podpisania aktu notarialnego umowy pożyczki. W dokumentach  znajdował się bowiem zapis umożliwiający przewłaszczenia nieruchomości.

Nieświadome osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej zaciągając pożyczkę traciły często dorobek życia. 

- wyjaśnia Centralne Biuro Śledcze Policji w swoim komunikacie. Według ustaleń policjantów grupa mogła działać w latach 2013 - 2019.

Przejmowali nieruchomości - usłyszeli zarzuty i są aresztowani

W Prokuraturze Okręgowej w Toruniu zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw znacznej wartości oraz wyzysku kontrahenta (lichwy). Na tym etapie śledztwa na poczet przyszłych kar i środków karnych zabezpieczono majątek należący do podejrzanych o łącznej wartości ok. 20 mln zł.

Czytaj też: Drożeją kredyty hipoteczne. Te z najniższym wkładem własnym są najdroższe od 2010 r.

Wobec wszystkich zatrzymanych na wniosek Policji prokurator wystąpił z wnioskiem do sądu o tymczasowy areszt. Sąd przychylił się do tego wniosku w przypadku trzech podejrzanych stosując najdotkliwszy ze środków, tj. tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

 
 

 
 

Więcej o:
Komentarze (68)
CBŚP zatrzymało szajkę, która przejęła nieruchomości warte 28 mln zł za pożyczki. "Nieświadome ofiary traciły dorobek życia"
Zaloguj się
 • jac_l_w

  Oceniono 37 razy 33

  "Nie zdawały sobie sprawy, że tracą własność nieruchomości już z chwilą podpisania aktu notarialnego umowy pożyczki. " Co z notariuszami, których obowiązkiem jest poinformowanie stron o konsekwencjach zawieranej umowy?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 27 razy 23

  Ciekawe jak Banaś wszedł w posiadanie swoich nieruchomości? Na razie wszyscy się zafiksowali na tym że nie uwzględnił ich w oświadczeniach majątkowych, a pytanie powinno brzmieć jak wszedł w ich posiadanie.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 22 razy 20

  Pewnie od jakiegoś bezdomnego AKowca w spadku dostali :-)

 • mordred

  Oceniono 24 razy 18

  Absolutnie "genialny" artykuł. Szkoda tylko, że nie podano, jakiego zapisu trzeba się wystrzegać.

 • druga_wieza

  Oceniono 17 razy 13

  Nie podaliście jaki to zapis. A szkoda, bo przestępcy już go znają, zaś potencjalne ofiary nie.

 • fantomas200

  Oceniono 11 razy 9

  A notariusz nie ma obowiązku uświadomić potencjalnej ofiary? Na kilometr pod wiatr śmierdzi zmową.

 • senioryta13

  Oceniono 13 razy 7

  "W dokumentach znajdował się bowiem zapis umożliwiający przewłaszczenia nieruchomości."
  -- podajcie tresc i agencje . Tzn. prawnicy biora pieniadze za nic, a moze ich obarczyc kosztami ?

 • roratix1

  Oceniono 12 razy 6

  Ukryty zapis był zrobiony przezroczystym tyszem? Czy może był zrobiony wewnątrz kartki? Przypomina to frankowiczów. Polacy mają braki w podstawowej edukacji w zakresie życia we współczesnym świecie. Za to klepać modlitwy potrafią na szóstkę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX