Chorwacja wejdzie do strefy Schengen? Spełnia kryteria KE. Zdecydują państwa UE

Komisja Europejska potwierdziła, że Chorwacja spełnia wszelkie wymagania, aby wejść do strefy Schengen, czyli obszaru, na którym została zniesiona kontrola graniczna na granicach wewnętrznych. To czy Chorwacja wejdzie do strefy zależy od głosowania wszystkich państw członkowskich UE, a to musi być jednomyślne.
Zobacz wideo

"Komisja Europejska uważa, że "w oparciu o wyniki procesu oceny Schengen zapoczątkowanego w 2016 r. Chorwacja podjęła środki niezbędne do zapewnienia spełnienia warunków niezbędnych do pełnego stosowania przepisów i standardów Schengen" - czytamy w komunikacie KE.

Chorwacja spełnia warunki dla strefy Schengen

Do głosowania za przystąpieniem Chorwacji do strefy Schengen zachęcił państwa Wspólnoty ustępujący przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker.

Pochwalam Chorwację za jej wysiłki i wytrwałość, aby spełnić wszystkie warunki konieczne do przystąpienia do Schengen. Tylko dzięki zjednoczeniu i wspólnym działaniom możemy zapewnić silniejszą strefę Schengen. Dzielenie się osiągnięciami z Schengen musi być naszym wspólnym celem. Dlatego ufam, że państwa członkowskie podejmą właściwe kroki, aby Chorwacja wkrótce stała się pełnoprawnym członkiem Schengen

- podsumował Jean-Claude Juncker.

Także Dimitris Avramopoulos, unijny komisarz ds. migracji, opowiedział się za przystąpieniem Chorwacji do strefy Schengen, którą nazwał " jednym z największych i najbardziej namacalnych osiągnięć integracji europejskiej". Podkreślił też, że członkowstwo Chorwacji w Schengen przyczyni się do wzmocnienia strefy i zapewni lepszą ochronę zewnętrznych granic UE.

(...) Chorwacja podjęła środki w celu spełnienia niezbędnych warunków, musimy to uznać

- mówił 22 października Dimitris Avramopoulos.

Chorwacja w strefie Schengen. Zdecydują państwa UE

Układ z Schengen z 1985 r. zniósł kontrole na granicach wewnętrznych wśród państw europejskich, które do niego przystąpiły. Strefę Schengen tworzy obecnie 26 krajów: 22 państwa unijne, a także Islandia, Szwajcaria, Norwegia i Liechtenstein. Przypomnijmy, że Chorwacja rozpoczęła starania o wejście do strefy Schengen w 2015 r., dwa lata po przystąpieniu do UE.

Po formalnym uznaniu, że spełnione są wszystkie warunki konieczne związane z wejściem do strefy, Rada Europejska po konsultacji z Parlamentem Europejskim, podejmie ostateczną decyzję w toku głosowania, które musi być jednomyślne.

Więcej o:
Komentarze (26)
Chorwacja wejdzie do strefy Schengen? Spełnia kryteria KE. Zdecydują państwa UE
Zaloguj się
 • hr.barry.kent

  Oceniono 5 razy 1

  Super wiadomość. Chorwacja to super miejsce na wakacje, gdyby jeszcze cała A3 była dwujezdniowa :D

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 4 razy 0

  ...w oparciu o wyniki procesu oceny Schengen..
  Tylko dlaczego Węgry planują mury, zasieki na swojej granicy? Czyżby Chorwacja nie miała tych samych problemów?

 • polsilver100

  Oceniono 3 razy -1

  A co nasz pulos czy pulok na to?

 • snowbird1

  Oceniono 19 razy -1

  Na miejscu starej unii bylbym bardziej ostrozny z krajami europy wschodniej. Glownie slowianie, ludzie barbarzynski, niski poziom cywilizacyjny, ogolny brak kultury, Oryginalnie chrystianizowani w porzadku wschodnim (takze Polacy, tak, tak, koteczku), posiadaja mentalnosc bizantyjska z ktorej wynika niemoznosc zrozumienia istoty liberalnej demokracji

 • fazer5

  Oceniono 7 razy -3

  te jednym z warunków jest możliwość ochrony granic zewnętrznych EU?
  , a jeśli się taką możliwość traci to jest to równoznaczne z opuszczeniem strefy?

 • wtop.ek

  Oceniono 10 razy -6

  na czym polega rozumienie istoty liberalnej demokracji i dlaczego cechuje cię ogólny brak kultury?

 • testing823

  Oceniono 19 razy -7

  Strefa Schengen to fikcja. Wystarczy wspomnieć kryzys migracyjny. Niby szczelne granice a włazi kto chce. Ba, nawet ich dowożą, jak ta wariatka na Morzu Śródziemnym. Nasze wnuki i prawnuki nam tego nie wybaczą. Migracje - tak, ale to jest najazd obcych kulturowo, jak z innej planety. Czemu Azjaci i czarni z Afryki Równikowej w miarę się integrują, pracują i nie są roszczeniowi i nienawistni....?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX