"Komisja Europejska uważa, że "w oparciu o wyniki procesu oceny Schengen zapoczątkowanego w 2016 r. Chorwacja podjęła środki niezbędne do zapewnienia spełnienia warunków niezbędnych do pełnego stosowania przepisów i standardów Schengen" - czytamy w komunikacie KE.
Do głosowania za przystąpieniem Chorwacji do strefy Schengen zachęcił państwa Wspólnoty ustępujący przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker.
Pochwalam Chorwację za jej wysiłki i wytrwałość, aby spełnić wszystkie warunki konieczne do przystąpienia do Schengen. Tylko dzięki zjednoczeniu i wspólnym działaniom możemy zapewnić silniejszą strefę Schengen. Dzielenie się osiągnięciami z Schengen musi być naszym wspólnym celem. Dlatego ufam, że państwa członkowskie podejmą właściwe kroki, aby Chorwacja wkrótce stała się pełnoprawnym członkiem Schengen
- podsumował Jean-Claude Juncker.
Także Dimitris Avramopoulos, unijny komisarz ds. migracji, opowiedział się za przystąpieniem Chorwacji do strefy Schengen, którą nazwał " jednym z największych i najbardziej namacalnych osiągnięć integracji europejskiej". Podkreślił też, że członkowstwo Chorwacji w Schengen przyczyni się do wzmocnienia strefy i zapewni lepszą ochronę zewnętrznych granic UE.
(...) Chorwacja podjęła środki w celu spełnienia niezbędnych warunków, musimy to uznać
- mówił 22 października Dimitris Avramopoulos.
Układ z Schengen z 1985 r. zniósł kontrole na granicach wewnętrznych wśród państw europejskich, które do niego przystąpiły. Strefę Schengen tworzy obecnie 26 krajów: 22 państwa unijne, a także Islandia, Szwajcaria, Norwegia i Liechtenstein. Przypomnijmy, że Chorwacja rozpoczęła starania o wejście do strefy Schengen w 2015 r., dwa lata po przystąpieniu do UE.
Po formalnym uznaniu, że spełnione są wszystkie warunki konieczne związane z wejściem do strefy, Rada Europejska po konsultacji z Parlamentem Europejskim, podejmie ostateczną decyzję w toku głosowania, które musi być jednomyślne.