Auchan rezygnuje ze sprzedaży żywych karpi. Na decyzję sieci wpłynęły rozmowy z fundacjami

Auchan poinformowało, że po rozmowach z organizacjami ochrony zwierząt, wycofuje się ze sprzedaży żywych karpi. Decyzja będzie obowiązywała już od tego roku we wszystkich sklepach sieci.
Zobacz wideo

Zeszłoroczne badania CBOS wykazały, że aż 86 proc. Polaków opowiada się zakazem transportu żywych ryb bez odpowiedniej ilości wody, który pozwoli im oddychać. Główny Inspektor Sanitarny zaznacza, że żywe ryby sprzedawane powinny być w ostateczności.

Karolina Kuszlewicz, prawniczka prowadząca bloga "W imieniu zwierząt", a na temat sprzedaży karpi wyjaśniała na stronie otwarteklatki.pl:

Sąd Najwyższy orzekł, że fakt, iż karp wytrzymuje bez wody, nie oznacza, że w tym czasie nie cierpi. Również samo utrzymywanie karpia w nienaturalnej pozycji ciała, w nadmiernej ciasnocie wprost narusza ustawę o ochronie zwierząt.

Auchan całkowicie rezygnuje ze sprzedaży żywych karpi

Auchan ze sprzedaży żywych karpi stopniowo wycofywał się już w zeszłym roku. Wtedy to można było je kupić tylko w 11 sklepach sieci. W tym roku rozszerzono to na wszystkie supermarkety Auchan.

Decyzja ta jest wynikiem działań wielu fundacji. W rozmowy zaangażowane były Stowarzyszenie Otwarte Klatki, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierzą Viva!, Compassion Polska oraz Fundacja Alberta Schweitzera. Negocjacje z hodowcami karpi w tej sprawie były prowadzone już od 5 lat. W rozmowach z Auchan Polska uczestniczyła także mecenas Katarzyna Topczewska, pełnomocnik Fundacji Viva!, która tak skomentowała sytuację w karpi w Polsce oraz decyzję Auchan:

W Polsce doszło do kuriozalnej sytuacji, w której ustawa o ochronie zwierząt zabrania przetrzymywania i transportu żywych ryb w warunkach niezgodnych z ich potrzebami biologicznymi, a Główny Lekarz Weterynarii instrukcją wewnętrzną dla swoich inspektoratów wbrew logice, aktualnej wiedzy naukowej oraz stanowi prawnemu, dopuścił sprzedaż żywych ryb bez wody. Dlatego przekonywaliśmy sieć, że powinna postąpić etycznie i wycofać żywe karpie ze sprzedaży, mimo że Główny Lekarz Weterynarii dopuścił taką możliwość.

Prezes fundacji Viva! Cezary Wyszyński, nie ukrywał radości z tej decyzji. Podkreślił, że Auchan w ten sposób wyznaczyło dobry standard wśród polskich sklepów. Rezygnując ze sprzedaży żywych karpi francuska sieć supermarketów dołączyła do Lidla, Biedronki oraz Tesco, które już wcześniej wykonały ten krok.

Więcej o: