ING Bank Śląski wprowadza nowość. Wchodzisz do e-bankowości, a tam konta w mBanku albo w Millennium

ING Bank Śląski wdrożył możliwość dodania w bankowości internetowej Moje ING podglądu rachunków w mBanku i Banku Millennium. Lista banków będzie rozwijana w przyszłości. Dzięki temu system Moje ING może stać się finansowym "centrum dowodzenia" dla osób związanych także z innymi bankami.

Od połowy września w bankach (i innych instytucjach finansowych w Polsce) obowiązują reguły z unijnej dyrektywy PSD2. Sprawiły one m.in. że logowanie do systemu bankowości internetowej może być nieco bardziej skomplikowane (bank może wymagać np. dodatkowej autoryzacji kodem SMS-owym) oraz że czasem konieczne jest potwierdzenie płatności zbliżeniowej w sklepie poniżej 50 zł kodem PIN (ale raczej rzadko - choć często płacę kartą, przez ponad miesiąc od wdrożenia PSD2 nie zostałem jeszcze poproszony o PIN przy drobnej płatności). 

Czytaj więcej: Zmiany w bankach od 14 września. Nowości w logowaniu, PIN przy małych zakupach. Uwaga za granicą!

Otwarta bankowość przyszłością finansów?

Ale wydaje się, że nie te zmiany są najważniejsze. Dyrektywa PSD2 dała bowiem także zielone światło dla tzw. otwartej bankowości (open banking) i wydaje się, że długoterminowo to właśnie ta nowość może wręcz zrewolucjonizować nasz sposób zarządzania finansami osobistymi.

Otwarta bankowość oznacza, że każdy bank, fintech, instytucja płatnicza itd. (tzw. zewnętrzny dostawca usług) - oczywiście za zgodą i na polecenie klienta - może "pobierać" określone dane o jego koncie bankowym czy kartach kredytowych (m.in. informacja o dostępnym saldzie czy historia transakcji), a nawet w jego imieniu inicjować płatności. 

Konto w mBanku w bankowości ING

Właśnie w oparciu o możliwości, jakie dała dyrektywa PSD2, nowość w swoim systemie bankowości internetowej wdrożył ING Bank Śląski. Umożliwił on w swoim systemie bankowości internetowej Moje ING oraz w aplikacji mobilnej podgląd stanu rachunku oraz historii operacji w mBanku oraz Banku Millennium.

Innymi słowy, jeśli jesteście klientami ING, a jednocześnie macie konto (osobiste czy firmowe, albo np. kartę kredytową) w mBanku albo Banku Millennium, to nie musicie już logować się do systemów tych banków, żeby sprawdzić, ile macie tam pieniędzy albo jakie transakcje na rachunku zostały ostatnio wykonane. 

Otwarta bankowość to zaproszenie do świata nowoczesnych finansów. Chcemy stale ułatwiać bankowanie naszym klientom i dlatego udostępniliśmy podgląd kont i kart z różnych banków w jednym miejscu, w Moim ING

- komentuje Marcin Giżycki, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Połączona historia dla operacji z kont w ING Banku Śląskim i mBanku wygląda tak jak poniżej. Oczywiście możliwe jest także filtrowanie transakcji wyłącznie z jednego banku. Saldo i historia są uaktualniane na bieżąco.

.. .

ING Bank Śląski informuje, że lista banków będzie w przyszłości rozwijana. Jeśli obejmie wszystkie najważniejsze banki w Polsce, system Moje ING i aplikacja mobilna ING Banku Śląskiego będą mogły być czymś na kształt "centrum finansowego dowodzenia" dla osób, które korzystają z usług różnych banków.

Ważne - na razie nowa funkcjonalność w ING polega wyłącznie na możliwości podglądu salda na rachunkach w dwóch innych bankach, oraz na historii operacji na tych kontach. Nie można np. inicjować z poziomu bankowości ING przelewy ze środków zgromadzonych na koncie w mBanku. Ale i taka możliwość w przyszłości nie jest wykluczona.

Warto też dodać, że choć nowa funkcjonalność w ING Banku Śląskim jest jedną z pierwszych na rynku, to z biegiem czasu więcej banków czy instytucji finansowych będzie oferowało podobne możliwości. Wiele już nad taką usługą pracuje.

Jak dodać konta do Mojego ING?

Aby z poziomu bankowości internetowej ING Banku Śląskiego mieć wgląd w rachunki w mBanku i Banku Millennium, należy po zalogowaniu wejść w sekcję "dane i ustawienia", następnie "widok", a potem wybrać opcję "Dodaj konto z innego banku". Na następnych ekranach należy wybrać mBank lub Bank Millennium i wyrazić zgodę na usługę dostępu do informacji o rachunku. 

Następnie zostaniemy przeniesieni do strony np. mBanku, na której zostaniemy poproszeni o podanie loginu i hasła. Potem należy wybrać, jakie rachunki z tego banku chcemy dołączyć do bankowości ING i operację autoryzować. Lista kont i kart wraz z saldami i historią zostanie pobrana.

Uwaga - otwarta bankowość to również zagrożenia!

Usługa agregowania kont z różnych banków - czy to w ramach systemu ING czy kiedyś w przyszłości w od innych banków czy instytucji - jest interesująca i wielu klientom banków ułatwi życie. Zresztą otwarta bankowość może mieć znacznie więcej zastosowań - choćby bankom czy firmom pożyczkowym możliwość wglądu w historię transakcji może ułatwiać ocenę naszej zdolności kredytowej.

Należy jednak mieć na uwadze, że możliwości, jakie daje open banking, mogą być także wykorzystywane w niecnych celach przez oszustów. Dlatego trzeba z dużą ostrożnością podchodzić do udzielania zgód innym podmiotom i robić to wyłącznie w przypadku tych zaufanych instytucji.

Więcej o:
Komentarze (26)
ING Bank Śląski wprowadza nowość. Wchodzisz do e-bankowości, a tam konta w mBanku albo w Millennium
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 11 razy 9

  Włamujesz się na jedno konto i już wszystkie konta delikwenta stoją przed Tobą otworem...

  Kiedyś pracowcie trzeba było kraść loginy do wszystkich banków teraz wystarczy do jednego...

  Jak jeden bank wypuści Twoje dane to hackerzy będą wierdzieli o wszystkich...

 • phugoid

  Oceniono 2 razy 2

  pewnie, wszystkie swoje dane, konta i ich salda udostepnie jakiejs firmie, super, po prostu cale zycie o tym marzylem, walcie sie!

 • duckoff

  Oceniono 2 razy 2

  No nie wiem, jakoś tego nie czuję.

 • auxlux

  Oceniono 1 raz 1

  To żadna nowość, niedługo z każdego banku będziemy mieli dostęp do każdego banku. To nie jakaś nowa usługa, tylko wymogi unijne.

 • jan_oszczedny_z_ile.info.pl

  Oceniono 1 raz 1

  właśnie pobrali mi prowizję 2,50 za wypłatę z mojego konta ING kwotę 1000 zł - miesiąc temu podobną kwotę z własnego konta pobrałem "gratis" - chromolę te ich nowinki zamykam kartę bo odsetek naliczą 12 groszy a prowizji 2,50 zł

 • druga_wieza

  Oceniono 3 razy 1

  Nowość sprzed 15 lat, albo i dalej.

 • janoush

  Oceniono 3 razy 1

  Przecież to nic nowego. Z 10 lat temu, śp. Multibank miał w ofercie agregator kont z różnych banków.

 • atmt

  Oceniono 7 razy 1

  Żeby jeszcze usunęli te durnowate kółka i uporządkowali stronę główną to byłoby ekstra. Stary system banku był czytelny, a ten to jakieś dno dla dzieci.

 • lamerka

  0

  Oby to ING kupil mbank, bo jesli zrobi to pko, to zamykam konto w mbanku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX