Bruksela miała dziś odroczyć brexit, ale tego nie zrobiła. Na razie w mocy wersja, że za tydzień Brytyjczyków nie będzie w Unii

Ambasadorowie 27 krajów odłożyli decyzję w sprawie tego, jak długie powinno być opóźnienie brexitu. "Decyzja odłożona do poniedziałku lub wtorku" - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów. Wciąż obowiązującą datą brexitu jest czwartek 31 października, choć przesunięcie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii jest tylko formalnością.

Jak informuje IAR, powodem odłożenia decyzji o przesunięciu brexit jest zapowiedź przyspieszonych wyborów w Wielkiej Brytanii i głosowanie nad wnioskiem w tej sprawie w poniedziałek w brytyjskim parlamencie. Planowany brexit jest za niecały tydzień - 31 października.

Jeszcze wczoraj było niemal pewne, że dziś ostatecznie ambasadorowie uzgodnią o ile powinien być opóźniony. Co do tego, że przełożenie terminu musi nastąpić, decyzja zapadła już przedwczoraj i dziś też została potwierdzona.

Jak relacjonowała wcześniej brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, ścierały się dwie wizje, choć każda tak naprawdę sprowadzała się do elastycznego opóźnienia. Termin brexitu albo zostałby przesunięty na koniec stycznia z możliwością skrócenia jeśli parlament brytyjski ratyfikowałby umowę o wyjściu wcześniej, albo nową datą brexitu byłby pierwszy dzień miesiąca po zakończeniu ratyfikacji.

Jednak zapowiedź wyborów na Wyspach Brytyjskich spowodowała, że decyzja została odłożona. "Musimy mieć więcej pewności po stronie brytyjskiej" - powiedział jeden z unijnych dyplomatów. To jednak nie zmienia nastawienia wśród 27-mki, by decyzję o przełożeniu brexitu podjąć w procedurze pisemnej, bez konieczności zwoływania nadzwyczajnego szczytu w tej sprawie.

Czytaj więcej: Brexit. Boris Johnson chce wyborów. Miałyby się odbyć 12 grudnia. "Naszym obowiązkiem jest zakończyć ten koszmar"

Więcej o:
Komentarze (37)
Bruksela miała dziś odroczyć brexit, ale tego nie zrobiła. Na razie w mocy wersja, że za tydzień Brytyjczyków nie będzie w Unii
Zaloguj się
 • zbych21

  Oceniono 18 razy 18

  Rodzi się nowa świecka tradycja. WB będzie co roku z dwutygodniowym wyprzedzeniem występować o przedłużenie brexitu na kolejny rok, za każdym razem będzie to formalność, ale przez dziesięciolecia będziemy przeżywać emocje, czy się któryś z krajów nie vq... i nie da zgody.

 • cozano

  Oceniono 12 razy 12

  Trochę trudno się dziwić Brukseli, bo nie można nadążyć nad życzeniami brytyjskiego rządu jak i tamtejszego parlamentu, nad terminami odkładania brexitu. Dzisiaj się zgodzą na styczeń, a za parę dni okaże się, że znowu termin jest nierealny. Dla przypomnienia pierwotnie UK miał wyjść z UE 31 marca.

 • andrew-live

  Oceniono 10 razy 6

  WIELKA BRYTANIA ZBURACZAŁA ,PRZYKRE ALE PRAWDZIWE !!!!!!!!!!!!!!!!!ANGLICY MYŚLĄ ŻE JESZCZE SĄ POTĘGĄ ALE SIĘ PRZELICZĄ ,TEGO KAPITAŁU KTÓRY WYCIĄGNĘLI Z KOLONI NA WIELE JUŻ NIE WYSTARCZY.................EUROPA BĘDZIE WTEDY SILNA JAK BĘDZIE JEDNOŚCIĄ W UE,JEŻELI KTOŚ MYŚLI ŻE TAK NIE JEST TO JEST KIEPEM BURACZANYM.........ALBO NIECH SOBIE POCZYTA HISTORIĘ I WYCIĄGNIE WNIOSKI ,JEŻELI POTRAFI!!!!!!!!!!!!!!!

 • marymania

  Oceniono 10 razy 6

  Johnson i Parlament UK chcą poczekać i zobaczyć ile dostaną od UE dodatkowego czasu po 31 października.
  UE chce poczekać i zobaczyć co zrobi Parlament UK z Johnsonem i jego pomysłami wcześniejszych wyborów.

  Zakiwają się na śmierć i od tego czekania stracą równowagę i wylecą przez okno bez spadochronu. LOL

 • emilwsad14

  Oceniono 7 razy 5

  żadnego przekładania, nawarzyli piwa brytole to niech teraz wypiją ciurkiem to wszystko 31/10 aż im bokiem wyjdzie

 • jacmenos

  Oceniono 5 razy 5

  i pomyśleć że kiedyś była Wielka Brytania ! I co politycy potrafią uczynić z państwem jak im tylko pozwolić ? całkiem jak w Polsce ...

 • vanlig

  Oceniono 4 razy 4

  To już zaczyna być nudne.

 • guru133

  Oceniono 3 razy 3

  I tak trzymać. Doprowadzi to do rozpadu Wielkiej Brytanii a wtedy UE będzie mogła decydować co z rozsypanej Wielkiej Brytanii ewentualnie przyjąć do swojego grona.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX