Akcyza na auta hybrydowe niższa o połowę. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Akcyza na samochody hybrydowe będzie wynosić teraz 1,5 i 9,3 proc. w zależności od pojemności silnika, co stanowi obniżkę o 50 proc. Nowelizacji ma na celu zwiększyć popularność aut produkujących mniej spalin.
Zobacz wideo

Podpisanie nowelizacji zbiegło się w czasie z ogłoszeniem przez Toyotę zwiększenia inwestycji w polskich fabrykach, które specjalizują się w produkcji sprzętu do samochodów hybrydowych. Według nowych przepisów, akcyza na samochody hybrydowe będzie dwukrotnie niższa. Decyzja ma na celu zaktywizować ten segment rynku motoryzacyjnego i zachęcić do korzystania z aut emitujących mniejszą ilość spalin - informuje dziennik.pl

Akcyza na hybrydy znacznie niższa. Zmiany zainicjowane przez posłów

Przepisy zawarte w nowelizacji zmieniają wysokość stawek akcyzy na auta hybrydowe posiadające jednostki spalinowe o dwóch pojemnościach - do 2000 cm3 oraz od 2000 cm3 do 3500 cm3. Akcyza na te pierwsze wynosić będzie 1,55 proc (wcześniej 3,1 proc.), natomiast na drugie 9,3 proc. (kiedyś 18,6 proc.). Nowelizacja wejdzie w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.

Zmiany zostały zainicjowane przez posłów PiS, którzy dostrzegli potrzebę aktywizacji tego fragmentu branży, zwracając uwagę na jego rozwojowość, a przy tym pozytywny wpływ hybryd na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla

Niższa akcyza na samochody hybrydowe. Jak może to wpłynąć na rynek?

Złagodzenie przepisów, co oczywiste, w pozytywny sposób wpłynie na rynek. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 90 tys. aut hybrydowych. Eksperci wskazują, że w ciągu kilku lat liczba takich pojazdów może zwiększyć się nawet do 500 tys. 

Niższa akcyza nie będzie miała aż takiego przełożenia na cenę najpopularniejszego modelu, czyli Toyoty Corolli, która kosztuje obecnie 89,9 tys. zł i po zmianach będzie tańsza o zaledwie 1300 zł. Dużo więcej zaoszczędzą natomiast osoby zainteresowane kupnem aut z większymi silnikami. Przykładowo, za hybrydową Toyotę RAV4 zapłacimy ok. 10 tys. zł. 

Więcej o: