Jak wygląda program bezwizowy do USA? Ambasada amerykańska zaprezentowała film instruktażowy

Już niebawem Polacy będą mogli wyjeżdżać do USA bez wiz. Amerykańska ambasada przygotowała film, w którym informuje, jak będzie wyglądać podróż do Stanów Zjednoczonych według nowych przepisów.
Zobacz wideo

W piątek 4 października Stany Zjednoczone nominowały Polskę do programu bezwizowego. W celach turystycznych bądź biznesowych będziemy mogli spędzić maksymalnie 90 dni za oceanem. W praktyce program wejdzie w życie najwcześniej na początku 2020 r., ale amerykańska ambasada już teraz zdecydowała się opublikować film, w którym informuje, na czym polegać będą zmiany. 

Zniesione wizy do USA. Jak w praktyce będzie wyglądać program bezwizowy?

Do obejrzenia filmu zachęca na Twitterze Georgette Mosbacher. "Nominowanie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego to nasz wspólny, historyczny sukces. Teraz pracujemy nad tym, aby podróżowanie do USA bez wiz jak najszybciej stało się faktem. Jak to będzie wyglądało? Polecam film @USEmbassyWarsaw!" - napisała ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. 

Zgodnie z informacjami zawartymi w wideo, do Stanów Zjednoczonych będą mogły jechać osoby, które posiadają wizę B1 lub B2. Inni zainteresowani będą musieli wypełnić wniosek za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ESTA). Jego koszt wyniesie 14 dolarów i pozwoli na podróże do USA w ciągu 2 lat. Warto zaznaczyć, że istnieje możliwości odrzucenia wniosku. W takim wypadku osoby będą musiały ubiegać się o standardową wizę. Mimo wejścia do Programu Ruchu Bezwizowego, obywateli Polski wciąż czekać będzie kontrola na terenie Stanów Zjednoczonych. Inaczej wygląda natomiast proces nabywania wizy w przypadku wyjazdu za ocean na dłużej niż 90 dni. W takim wypadku wciąż należy ubiegać się o uprawnienie konkretnej kategorii. 

Czytaj także: Wizy do USA zniesione. Polacy masowo szukają biletów do Stanów Zjednoczonych

Więcej o: