Koncern Polpharma wycofuje z aptek lek na zgagę Ranigast

Na wniosek firmy Polpharma, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu popularnego produktu leczniczego na zgagę, Ranigast. Jak się okazało, zawarta z nim substancja czynna przekraczała dopuszczalne normy.
Zobacz wideo

Koncern Jerzego Staraka przesłał wyjaśnienia w tej sprawie. Jak podaje money.pl, we wrześniu 2019 roku w systemie Rapid Alert w całej Unii Europejskiej prewencyjnie wstrzymano w obrocie wszystkie produkty zawierające substancję czynną ranitidinum. W ostatnim czasie Polpharma otrzymała wyniki badań, które potwierdziły przekroczenie dopuszczalnego limitu NDMA w substancji wykorzystywanej w produktach leku Ranigast.

Polpharma zawnioskowała o wycofanie leku Ranigast

- Wycofanie produktu z obrotu jest działaniem zabezpieczającym pacjenta przed potencjalnym ryzykiem. NDMA jest związkiem powszechnie występującym w naszym codziennym życiu, z którym spotykamy się w żywności, m.in. w wędzonych rybach lub piwie. Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem WHO (IARC), NDMA posiada kategorię 2A - prawdopodobnie karcinogenne u człowieka. Tego typu działanie nie zostało jednak potwierdzone w odniesieniu do ludzi, dostępne są dane wyłącznie z badań na zwierzętach - powiedziała Magdalena Rzeszotalska z Polpharmy.

Firma należąca do Jerzego Staraka sama wystąpiła z wnioskiem do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego o wycofanie produktów z obrotu. Dotyczy to tabletek powlekanych Ranigast 150 mg, tabletek musujących Ranigast Fast 150 mg, tabletek powlekanych Ranigast Max 150 mg, roztworu do infuzji Ranigast 0,5 mg/ml oraz tabletek powlekanych 75 mg Ranigast Pro. Pacjenci mogą kontaktować się w sprawie leków z Działem Bezpieczeństwa Farmakoterapii i Informacji Medycznej. Informacji udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16 pod nr tel. +48 22 364 61 00. Pacjenci w pierwszej kolejności powinni skonsultować się z lekarzem, celem ustalenia dalszego sposobu terapii.

NDMA to związek chemiczny, który doprowadził już do wycofania kilkudziesięciu preparatów na nadciśnienie. W postaci naturalnej związek ten występuje w 71 procentach wędzonych i 61 procentach pasteryzowanych szynek. Badaniom poświęconym NDMA zajęła się już Europejska Agencja Leków.

Więcej o:
Komentarze (10)
Koncern Polpharma wycofuje z aptek lek na zgagę Ranigast
Zaloguj się
 • tregulex

  Oceniono 1 raz 1

  NPK jest "karcinogenny".
  GIF: "bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia".
  Polpharmie zawsze będziemy wdzięczni za wniosek o wycofanie, ale nigdy nie zapomnimy.

 • bratjolki

  Oceniono 2 razy 0

  To NIE jest LEK.
  Chyba ze panie w kurtce nazwiecie nsprawą zepsutego CO.

 • stan47.emeryt

  Oceniono 4 razy 0

  Czy do Polpharmy można już się zgłaszać po zwrot nienależnie pobranych pieniędzy w ramach reklamacji?

 • iffa4

  Oceniono 8 razy 0

  Nie 'lek na zgagę', tylko lek stosowany w chorobie wrzodowej żołądka i w innych tego typu schodzeniach.
  Tu jest charakterystyka produktu leczniczego
  leki.urpl.gov.pI/files/Ranigast_talpowl_150mg.pdf

  Proszę się douczyć i nie wypisywać głupot.

 • Miki Miki

  Oceniono 2 razy -2

  Ludzie w obecnych czasach strasznie nerwowi, to producent troszkę zwiększył dawkę, żeby wydzielanie kwasu było też mniejsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX