Koncern Polpharma wycofuje z aptek lek na zgagę Ranigast

Na wniosek firmy Polpharma, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu popularnego produktu leczniczego na zgagę, Ranigast. Jak się okazało, zawarta z nim substancja czynna przekraczała dopuszczalne normy.
Zobacz wideo

Koncern Jerzego Staraka przesłał wyjaśnienia w tej sprawie. Jak podaje money.pl, we wrześniu 2019 roku w systemie Rapid Alert w całej Unii Europejskiej prewencyjnie wstrzymano w obrocie wszystkie produkty zawierające substancję czynną ranitidinum. W ostatnim czasie Polpharma otrzymała wyniki badań, które potwierdziły przekroczenie dopuszczalnego limitu NDMA w substancji wykorzystywanej w produktach leku Ranigast.

Polpharma zawnioskowała o wycofanie leku Ranigast

- Wycofanie produktu z obrotu jest działaniem zabezpieczającym pacjenta przed potencjalnym ryzykiem. NDMA jest związkiem powszechnie występującym w naszym codziennym życiu, z którym spotykamy się w żywności, m.in. w wędzonych rybach lub piwie. Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem WHO (IARC), NDMA posiada kategorię 2A - prawdopodobnie karcinogenne u człowieka. Tego typu działanie nie zostało jednak potwierdzone w odniesieniu do ludzi, dostępne są dane wyłącznie z badań na zwierzętach - powiedziała Magdalena Rzeszotalska z Polpharmy.

Firma należąca do Jerzego Staraka sama wystąpiła z wnioskiem do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego o wycofanie produktów z obrotu. Dotyczy to tabletek powlekanych Ranigast 150 mg, tabletek musujących Ranigast Fast 150 mg, tabletek powlekanych Ranigast Max 150 mg, roztworu do infuzji Ranigast 0,5 mg/ml oraz tabletek powlekanych 75 mg Ranigast Pro. Pacjenci mogą kontaktować się w sprawie leków z Działem Bezpieczeństwa Farmakoterapii i Informacji Medycznej. Informacji udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16 pod nr tel. +48 22 364 61 00. Pacjenci w pierwszej kolejności powinni skonsultować się z lekarzem, celem ustalenia dalszego sposobu terapii.

NDMA to związek chemiczny, który doprowadził już do wycofania kilkudziesięciu preparatów na nadciśnienie. W postaci naturalnej związek ten występuje w 71 procentach wędzonych i 61 procentach pasteryzowanych szynek. Badaniom poświęconym NDMA zajęła się już Europejska Agencja Leków.

Więcej o: