Orlen bada dno Bałtyku. Ma tam powstać farma wiatrowa

Orlen rozpoczyna badania parametrów geologicznych na dnie Bałtyku. Z Gdańska wypłynął statek, który będzie odpowiedzialny za cały proces. Wyniki mają być pomocne w stworzeniu projektu farmy wiatrowej w tamtym miejscu.
Zobacz wideo

Łączny obszar badań wynosi ok. 131 km2 i zlokalizowany jest na wysokości Choczewa i Łeby, 23 km na północ od linii brzegowej Bałtyku. Na statku, który wypłynął z portu w Gdańsku, znaleźli się m.in. wiertnicy, technicy laboratoryjni czy geolodzy. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwają badania, gdyż wpływ na to mają warunki pogodowe.

Orlen bada dno morza. Wkrótce powstaną tam farmy wiatrowe

Do głównych zadań załogi należy wykonanie odwiertów na głębokość kilkudziesięciu metrów pod poziomem dna morza. Próbki zostaną sprawdzone pod względem ich właściwości, zarówno fizycznych, jak i mechanicznych. Pozwoli to na stworzenie wstępnego planu rozmieszczenia turbin wiatrowych, a także ich rodzaju i wielkości. 

>>>Czytaj też: Orlen rozpycha się na rynku czeskim i słowackim. "Minimum 100 stacji paliw na Słowacji"

- Przygotowania do realizacji projektu morskich farm wiatrowych są coraz bardziej zaawansowane. Właśnie rozpoczęliśmy kolejny etap prac, który pozwoli nam przygotować wstępne projekty techniczne dla budowy morskiej farmy wiatrowej. Na naszej koncesji prowadzimy również badania środowiskowe oraz pomiary wietrzności. Wszystkie prace prowadzone są z zachowaniem najwyższych standardów i najlepszych praktyk, tak aby do minimum zredukować ich oddziaływanie środowiskowe - tłumaczy Jarosław Dybowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Energetyki w PKN Orlen.

Spółka Baltic Power należąca do PKN Orlen posiada koncesję na wybudowanie farmy wiatrowej na objętym badaniami obszarze o maksymalnej mocy 1200 MWe.

Orlen jest największym koncernem rafineryjno-naftowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka posiada w tym momencie 6 rafinerii na terenie Polski, Czechy oraz Litwy oraz blisko 2800 stacji paliw w pięciu krajach. Jak możemy przeczytać w komunikacie spółki, budowa farmy wiatrowej wpisuje się w strategię koncernu rozwijania niskoemisyjnych źródeł energii. 

Więcej o: