Miliony Polaków ruszają w trasę. Kajetanowicz ostrzega: Smartfon w aucie zmienia się w pocisk

Robert Kędzierski
Przed nami wyjątkowy długi weekend. Wyjątkowy, bo wielu już w czwartek wyruszy w często męczącą podróż. Warto więc przypomnieć o bezpieczeństwie. Rok temu o tej samej porze również mieliśmy długi weekend. Na skutek 196 wypadków zginęło 20 osób, 252 zostało rannych. Policja ujęła 910 pijanych kierowców. Kajetan Kajetanowicz, rajdowy mistrz Europy i Polski, w rozmowie z Next Gazeta.pl radzi, jakie zachowania przed wyruszeniem w podróż mogą pomóc zmniejszyć tragiczne statystyki.
Zobacz wideo

Robert Kędzierski, Next Gazeta.pl: Kilka rad dla tych, którzy wyruszają w często długą podróż na Wszystkich Świętych. Coś, co dałoby szansę na zmniejszenie tragicznych statystyk sprzed roku.

Kajetan Kajetanowicz: Proste zasady są zawsze najważniejsze. Przegląd - faktycznie zrobiony, odpowiednie i dobre opony - adekwatne do pory roku i warunków. Sprawdzajmy stan bieżnika oraz ciśnienie. Czyste lusterka i lampy oraz kierunkowskazy, sprawdźmy poziom płynu do spryskiwaczy i czy nasze wycieraczki, a zwłaszcza ich pióra, w jesiennej aurze wykonają swoje zadanie dobrego ściągania. Proszę mi wierzyć - od tych podstaw na drodze zależy wiele.

Wielu osobom wydaje się, że o tych obowiązkach można zapomnieć. O czym jeszcze koniecznie trzeba pamiętać?

Koniecznie pamiętajmy o pasach - tutaj nie ma wyjątków. Zapinanie pasów to nie tylko obowiązek kierowcy, ale i pasażerów! Pamiętajmy o bezpiecznym zamocowaniu fotelików i transporcie dzieci. Zwracajmy uwagę na to, co przewozimy w aucie i gdzie układamy bagaż. Zastanówmy się, czy w momencie ostrego hamowania będzie dobrze zabezpieczony i nie będzie przemieszczać się w samochodzie, stwarzając zagrożenie.

Tablet, smartfon zmieniają się w pocisk

Dokładnie. Dlatego trzeba być zawsze na wszystko gotowym. W bagażniku musimy mieć zawszę gaśnicę, apteczkę, kamizelkę odblaskową i koniecznie trójkąt. Takie kompletne zestawy możemy kupić na stacji benzynowej lub w supermarkecie.

Polacy zdaje się jeżdżą za szybko?

Tak, dlatego pamiętajmy o tym słyszanym w komunikatach policji "dostosowaniu prędkość do warunków na drodze". Przestrzegajmy przepisów, bo po coś są. Jeżeli te proste zasady zostaną spełnione pozostaje nam tylko być wyrozumiałym i życzliwym dla pozostałych użytkowników ruchu, a każda trasa będzie czystą przyjemnością.

A problemem polskich kierowców są nawyki? Co pana irytuje? Jeden z pańskich "kolegów po fachu" powiedział, że jazda na suwak czy korytarz życia to powinna być oczywistość wynikająca z dobrego wychowania, a nie konieczność wymuszana paragrafami

Polscy kierowcy mają wiele złych nawyków, które wynikają z przyzwyczajenia do swojego wypracowanego stylu jazdy. Dla przykładu autostrady to wbrew pozorom dość nowa infrastruktura w Polsce i wciąż uczymy się z nich poprawnie korzystać. Wielu kierowców wjeżdżając na autostradę nie stosuje się do limitów prędkości i nie zachowuje bezpiecznej odległości. W tej kwestii jest również jeszcze dużo do zrobienia. Natomiast nie jest w Polsce tak źle. Coraz więcej osób ma świadomość, czym jest korytarzy życia, w dużych miastach jazda na suwak to konieczność, aby choć trochę zniwelować korki. Jesteśmy na dobrej drodze.

Czy uprzejmość zwiększa bezpieczeństwo na drodze?

Z pewnością, uprzejmość i życzliwość na drodze i w życiu znacznie pomaga. Rozładowuje emocje, a jest nam to potrzebne. Więcej uśmiechu i pozytywnego nastawienia do innych, a przede wszystkim wyrozumiałość ułatwi życie nam wszystkich. Nie każdy jest zawodowym kierowcą, pamiętajmy, że młodzi kierowcy dopiero zbierają swoje doświadczenie za kierownicą.

No właśnie, autostrady.  Statystycznie co 4 km na drodze tego typu dochodzi do wypadku. Dlaczego?

Bardzo ważna jest technika jazdy. Ale ważniejszy jest oczywiście zdrowy rozsądek i dopasowanie prędkości do panujących na drodze warunków. Poza tym naprawdę trzeba być także wypoczętym i odpowiedzialnym, gdy wyrusza się w podróż. Musimy mieć świadomość, że na drodze zarówno my, jak i inni mogą stworzyć bardzo poważne zagrożenie. Nie traktujmy samochodu tylko jako środka transportu, ale odpowiedzialnie wykorzystujmy to narzędzie. Lepiej spóźnić się kilka minut, ale dojechać bezpiecznie.

Wiem, że pan aktywnie działa, by bezpieczeństwo na drodze się zwiększyło. Proszę opowiedzieć o swojej inicjatywie

Od kilku lat realizuję kampanię "Bezpieczni za kółkiem". To akcja, w której staramy się docierać do placówek edukacyjnych w kraju. Poprzez media, partnerów i social media promujemy kampanię, której celem jest dotarcie do dzieci i młodzieży, rodziców, wychowawców z przekazem, aby zatrzymać się na chwilę i poświęcić czas na temat bezpieczeństwa na drodze.

Jak to wygląda w praktyce?

W ramach akcji powstają liczne zajęcia w szkołach z inicjatywy nauczycieli, konkursy. Przez ostatnie lata docierały do nas tysiące prac konkursowych traktujących o bezpieczeństwie na drodze. Wiemy, że dorośli podejmowali tematy z dzieciakami. Chcemy, żeby od dziecka zwiększać świadomość w kwestii bezpiecznego poruszania się po drogach, zarówno jako piesi, jak i kierowcy. W tym roku będziemy realizować po raz czwarty tę akcję. Mam nadzieję, że będzie równie ciekawa co poprzednie i zaangażuje dzieci i młodzież oraz dorosłych do wspólnego rozmawiania o problemie. To ważne.

Czy zachowanie Polaków na drogach zmienia się w ostatnich latach? Co się poprawia?

Wzrasta świadomość dotycząca jazdy "pod wpływem" i ogólnie nieostrożnych zachowań. Wpływa na to mnogość kampanii społecznych. Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia. Sam promuję rozsądną i bezpieczną jazdę moją autorską kampanią "Bezpieczni za kółkiem", która będzie miał w tym roku swoją czwartą edycję. Dzięki zwiększaniu świadomości kierowców kreujemy bezpieczniejszą rzeczywistość na polskich drogach.

Statystyczne polskie auto ma kilkanaście lat. Unijne mniej więcej 10. Czy sądzi Pan, że na polskich drogach zrobiłoby się bezpiecznie, gdyby Polacy postawili na nowsze samochody? Technologia, w które są wyposażone, coś by w ratowaniu życia pomogła?

Z pewnością stan auta ma duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Hamulce, opony to elementy, które zużywają się bardzo szybko, a my często nie jesteśmy samodzielnie w stanie stwierdzić, czy dany element pojazdu powinien zostać wymieniony. Nowe technologie w autach wspierają nas w tej kwestii i informują kierowcę o konieczności wymiany danego elementu. Natomiast na ulicach widać coraz więcej nowych aut. Polacy pokochali rozwiązania technologiczne zastosowane w autach, jak np. asystent parkowania, czy system odczytywania znaków. Myślę, że za kilka lat takie wyposażenie to będzie standard w każdym samochodzie w Polsce.

A może wystarczy położyć większy nacisk na przeglądy. Prawo w tym względzie się zaostrza, ale wciąż nie irytują pana samochody na drodze, które na pierwszy rzut oka budzą wątpliwości co do ich stanu technicznego?

Regularny przegląd auta jest bardzo ważny. Nie tylko ten w stacji kontroli pojazdów, ale także nasz osobisty przegląd. Szczególnie przed dłuższymi podróżami. Wielu kierowców bagatelizuje ten problem i przed wyruszeniem w trasę nie sprawdza nawet poziomu oleju czy stanu opon i reflektorów. To przynosi potem fatalne skutki. Przed wyruszeniem w podróż warto zrobić coś w stylu "rachunku sumienia". Pamiętajmy o swojej rodziny i innych rodzinach, osobach, które spotykamy na drodze.

Więcej o:
Komentarze (61)
Miliony Polaków ruszają w trasę. Kajetanowicz ostrzega: Smartfon w aucie zmienia się w pocisk
Zaloguj się
 • marc.pl

  Oceniono 15 razy 11

  Nadszedł czas największej katastrofy ekologicznej w Europie powodowanej co roku świadomie ręką człowieka - setki tysięcy ton szkła, plastyku, papieru, parafiny które z cmentarzy trafią prosto na wysypiska śmieci.

 • luki.wawa

  Oceniono 12 razy 10

  Nigdy nie rozumiem mentalności Polaków. Przez ostatnie dni spokojnie można było odwiedzić wszystkie cmentarze (sam mam ponad 200 km do grobu bliskich). Ale nie teraz ruszą setki tysięcy na drogi. Spowodują ogromne korki przed cmentarzami. Aby potem chodzić sobie po plecach na cmentarzu.
  Najgorsze jest to że dla wielu tych ludzi i ich aut to taka wyprawa jak by podróżowali dookoła świata. Nigdy tego nie pojmę. A potem w ciągu roku - cisza i spokój na cmentarzach jakoś nie widać tych ludzi. Czy to na pokaz czy działanie stadne

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 13 razy 9

  Obrzydliwe, szkodliwe i durne "święto." Palenie wiader ze stearyną tylko po to by zasmrodzić powietrze i dodać kolejne setki ton plastikowych odpadów. Polacy powinni się leczyć na głowę.

 • kixx

  Oceniono 11 razy 9

  Ile wypadków wynika z braku apteczki,czy nawet zużytych opon, a ile z ulanskich skarży.
  Nacisk w tym artykule jest położony nie na tym co jest największą bolączką ruchu drogowego w Polsce

 • ganro

  Oceniono 8 razy 6

  Polscy mistrzowie prostej to zasuwać ile wlezie na prostej, wyprzedzanie na ciągłej i wpakowanie się przed zderzak z hamowaniem, bo poprzedzający też już prawie na zderzaku. A jak Policji szczęśliwie uda się go złapać to płacz, lament i wymyślanie najgłupszych historyjek.

 • boo-boo

  Oceniono 4 razy 4

  Nie tylko smartfon. Zwykła butelka wody mineralnej też...nie wspominając o pierdylionie zbędnych gadżetów jakie rodzice dają dzieciom, żeby im doopy na lewo podczas podróży nie zawracały.

 • oloros11

  Oceniono 3 razy 3

  Wśród wielu przyczyn jedna jest najważniejsza
  myśleć cały czas myśleć tzn przewidywać w Polace bezmózgowia mnóstwo
  Drugie jak jeździć wPolsce gdzie każdy każdego nienawidzi!!
  Najlepiej pociągiem

 • matts06

  Oceniono 5 razy 3

  Za korzystanie ze smartfona podczas jazdy powinny być takie mandaty by człowiek dostał po d... Nawet 1-2sek. nieuwagi na drodze mogą doprowadzić do tragedii, najwyższa pora konsekwentnie i dotkliwie karać piratów drogowych sprawdzających sobie internet podczas jazdy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX