Na Manhattanie dobiega końca budowa najchudszego wieżowca na świecie. Lokale osiągają zawrotne ceny

W Nowym Jorku, nieopodal słynnego Central Parku powstaje wieżowiec, który będzie najchudszym wysokościowcem na świecie. Prace są na ukończeniu, a milionerzy już patrzą na niego z uwagą. Drapacz chmur, który zostanie oddany do użytku w przyszłym roku ma kosztować łącznie ok. miliard dolarów.
Zobacz wideo

Steinway Tower, bo tak nazwano wieżowiec, został zlokalizowany na Manhattanie przy 111 West 57th Street, pomiędzy słynnymi szóstą a siódmą aleją. W branży jest znany jako najchudszy wieżowiec świata, dając rzadki i dość śmiały w architekturze stosunek 24:1. Wszystko za sprawą 435 m wysokości budynku przy szerokości raptem 18 m.

Budowa wieżowca ruszyła w 2014 r. i ma pochłonąć w sumie miliard dolarów. W 2017 r. projekt stanął pod znakiem zapytania po tym jak wycofali się główni inwestorzy. Ostatecznie budowa zostanie ukończona i to w 2020 r. Wysokościowiec będzie oferował 60 apartamentów rozplanowanych na łącznie 80 piętrach budynku. Aby zamieszkać w najchudszym wieżowcu świata, trzeba mieć nie lada gruby portfel.Ceny lokali mają się wahać od 16 do 57 milionów dolarów, czyli od ok. 60 do ok. 220 mln zł. 

Budynek zaprojektowany przez biuro architektoniczne SHoP Architects przy współpracy z projektantami Studio Sofield miał być z założenia komponować się z słynnym nowojorskim budynkiem Steinway Hall, zaprojektowanym w 1925 r.

Polski rekord wśród wieżowców

W Warszawie, która od dłuższego czasu staje się nie tylko polską, ale i europejską stolicą nowoczesnych wieżowców powstaje wysokościowiec, który ma być centralną częścią kompleksu Varso Place. Zaprojektowany na 53 piętra wieżowiec będzie miał 310 m wysokości, 80-metrową iglicę i taras widokowy na wysokości 230 m (to dwukrotnie wyżej niż słynny punkt widokowy stołecznego Pałacu Kultury i Nauki). Tak imponujący projekt otrzymał także rekordowe dla polskiego rynku nieruchomości finansowanie w postaci kredytu w wysokości 350 mln euro. Pożyczki firmie HB Reavis udzieliło konsorcjum czterech banków - Bank Pekao S.A., Santander Bank Polska, UniCredit i bank Helaba.

Więcej o: