Seniorzy nadrobili zaległości. Starsze małżeństwo z Mazowsza musi zapłacić rekordowe 26 mln zł

Wśród osób w wieku powyżej 64 lat znajduje się ponad 365 tys. dłużników. Średnio mają do oddania ok. 25 tys. zł, natomiast długi rekordzistów - małżeństwa z Mazowsza - wynoszą 26,6 mln zł.

Z raportu przygotowanego przez BIG Infomonitor i Biuro Informacji Kredytowej wynika, że liczba osób zadłużonych wśród emerytów wzrosła w ciągu trzech lat o jedną trzecią, do 365 tys. W Polsce seniorzy są zadłużeni na 8,8 mld zł.

Długi seniorów to średnio 25 tys zł. Rekordziści są jednak winni ponad 26 mln zł

Z danych wynika, że przeciętne zadłużenie seniorów to ok. 25 tys. zł. Wynik ten jest jednak zawyżony przez osoby najbardziej zadłużone, których długi należy liczyć nie w tysiącach, a dziesiątkach milionów złotych. Na czele znajduje się małżeństwo z Mazowsza zalegające na kwotę 26,6 mln zł. Niewiele mniej długów (25,8 mln zł) posiada kolejna w zestawieniu 65-latka z Dolnego Śląska. Dalej znajduje się natomiast 66-letni mężczyzna zadłużony na 16,7 mln zł.

Czytaj także: Zadłużeni młodzi. 23-letni rekordzista musi oddać 3,5 mln zł. "Rozrzutność i życie ponad stan"

Z zestawienia wynika również, że najwięcej seniorów-dłużników mieszka na Śląsku, Mazowszu, Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce. Co ciekawe, częściej długi posiadają kobiety, stanowią one 52 proc. wszystkich osób mających nierozliczone zobowiązania. 

Dłużnicy rekordziści/Źródło: BIG InfoMonitor, BIKDłużnicy rekordziści/Źródło: BIG InfoMonitor, BIK Dłużnicy rekordziści/Źródło: BIG InfoMonitor, BIK

Zobacz wideo

Kredyty konsumenckie, pomoc rodzinie - to główne powody długów

Niepokojący może być fakt, że zaledwie na przestrzeni trzech lat liczba osób zadłużonych wśród seniorów wzrosła o 29 proc., z 284,6 tys. do 365,5 tys osób. Najczęstsze przyczyny długów wśród emerytów to: wydatki na leczenie (59 proc.), kredyty (36 proc.) oraz pomoc rodzinie (20 proc.). Ważnym czynnikiem wpływającym na długi wśród seniorów jest fakt, że bardzo często muszą samodzielnie utrzymywać gospodarstwa domowe, a wzrost kosztów życia wraz z wydatkami na leki bardzo często wpędza ich w długi. 

Więcej o: