Niedziele handlowe w listopadzie 2019. Czy 10 listopada sklepy będą otwarte?

Czy 10 listopada to niedziela handlowa? Przypominamy, jakie zasady związane z niedzielnym handlem obowiązują w Polsce od 2018 roku.
Zobacz wideo

Zgodnie z obowiązującą w naszym kraju od marca 2018 r. ustawą o ograniczeniach w handlu w niedziele oraz niektóre inne święta, 10 listopada nie jest niedzielą handlową. W związku z tym wszystkie wielkie sklepy typu Lidl, Biedronka, Ikea czy OBI powinny być zamknięte. Chyba że są zlokalizowane na terenie dworców kolejowych czy autobusowych.

Zakupów nie zrobimy również w placówkach dużych sieci odzieżowych w galeriach handlowych. Same galerie, w niedziele mogą być jednak czynne. Będziemy więc mogli w umiejscowionych w nich np. restauracjach i kawiarniach, zjeść obiad, czy wypić dobrą kawę. W niedzielę można też śmiało wybrać się do kina. 

Niewielkie zakupy zrobimy natomiast w sklepikach osiedlowych, w których za ladą stanie sam właściciel lub jego najbliższa rodzina, oraz np. w placówkach, które są jednocześnie punktami pocztowymi (np. Żabka). Otwarte będą też stacje benzynowe. 

Niedziele handlowe w listopadzie i grudniu 2019

Poza tym warto przypomnieć, że niedzielą handlową w listopadzie 2019 roku, zgodnie z ustawowym zapisem, jest ostatnia niedziela miesiąca (dotyczy wszystkich miesięcy obecnego roku), czyli 24 listopada.

Nieco inaczej, z uwagi na święta Bożego Narodzenia, będzie w grudniu. Wtedy sklepy będą mogły być czynne aż w trzy niedziele: 15 grudnia, 22 grudnia oraz 29 grudnia. Za to w przyszłym roku obostrzenia związane z zakazem handlu będą jeszcze większe niż w obecnym. 

Więcej o: