GDDKiA chwali się: już 4 tys. km ekspresówek w Polsce. Oddano obwodnicę Szczecinka na S11

Od 7 listopada działa długa na 12 km obwodnica Szczecinka. Nowa droga w ciągu S11 usprawni połączenie Pomorza z Wielkopolską i Śląskiem. GDDKiA pochwaliła się przy okazji, że przekroczyła w ten sposób granicę 4 tys. km wszystkich będących w użytku ekspresówek w Polsce.

Początek inwestycji, którą jest 12-kilometrowa obwodnica Szczecinka sięga 2015 r. Po ukończeniu prac projektowych, wiosną 2017 r. ruszyła budowa dwujezdniowej obwodnicy o dwóch pasach ruchu w obydwie strony, z dwoma węzłami i dwoma rondami (na początku i na końcu trasy). Obwodnica wymagała stworzenia łącznie 13 wiaduktów, mostów i bezpiecznych przejść dla zwierząt. Kierowcy dzięki niej ominą Szczecinek od wschodu. Podłoże w wielu miejscach wymagało dodatkowego wzmocnienia.

Obwodnica Szczecina jest gotowaObwodnica Szczecina jest gotowa GDDKiA

W Szczecinku dotychczas często tworzyły się korki, gdyż przez miasto przechodzą dwie drogi krajowe i droga wojewódzka. Utrudnienia były szczególnie odczuwalne w okresie wakacyjnym, gdy ruch na prowadzącej nad morze drodze krajowej nr 11 GDDKiA wzrasta nawet trzykrotnie. (...) Negatywne oddziaływanie związane z hałasem, czy spalinami było uciążliwe dla mieszkańców. Obwodnica zmniejszy te niedogodności, wyprowadzając ruch tranzytowy ze Szczecinka

- podała GDDKiA w komunikacie.

Drogowcy liczą, że węzeł drogowy Szczecinek Wschód wspomoże skomunikowanie terenów przemysłowych, co miałoby się przyczynić do większego rozwoju regionu. Obwodnica Szczecinka jest odcinkiem przyszłej drogi ekspresowej S11, która połączy Pomorze Środkowe przez Poznań z A1 na Śląsku. Szczecinek dołączył tym samym do Jarocina i Ostrowa Wielkopolskiego, które mają już obwodnicę na S11.

Region SzczecinkaRegion Szczecinka GDDKiA

Ponad 4 tys. km ekspresówek w Polsce

"Obecnie sieć dróg ekspresowych i autostrad w naszym kraju liczy 3 993 km. Te 12 km obwodnicy Szczecinka pozwoli przekroczyć 4 000 kilometrów dróg szybkiego ruchu" - zapewniają drogowcy. GDDKiA jest więc w połowie drogi. Docelowa siatka ekspresówek w Polsce ma wynosić ponad 8 tys. km. Drogowcy planują w ciągu najbliższych 2-3 lat przekroczyć barierę 5 tys. km.

Sieć ekspresówek w PolsceSieć ekspresówek w Polsce GDDKiA

Obecnie w realizacji mamy jeszcze około 1100 km dróg, a w przetargach kolejne blisko 350 km. Dalsze odcinki objęte są różnymi etapami prac przygotowawczych

- podała GDKKiA.

Więcej o:
Komentarze (9)
Droga S11. Obwodnica Szczecinka gotowa. GDDKiA chwali się: już 4 tys. km ekspresówek
Zaloguj się
 • komentarz_miesiaca

  Oceniono 6 razy 6

  Dla mnie to wciąż niewytłumaczalne, że 10 lat po realnym rozpoczęciu budowy autostrad i ekspresówek (w związku z organizacją Euro 2012), Warszawa nadal nie ma połączenia z Gdańskiem, Krakowem i Katowicami...

 • kontra.punkt

  Oceniono 4 razy 2

  Ani jednej kompletnej autostrady łaczącej przeciwległe granice Polski, zarówno na kierunku północ-południe jak i na wschód -zachód. Tylko nie majaczcie o A4, bo na odcinku Wrocław - Legnica nie jest nawet drogą ekspresową o standardzie europejskim. Jeśłi mowa o Europie: czasem jeżdżę samochodem z Katowic do Rzymu lub Londynu i poza naszym krajem nie widziałem takiego zagęszczenia wiaduktów dla dzikich zwierząt.

 • f1909

  Oceniono 10 razy 2

  Jak to jest ? -- Że za PIS budowa dróg idzie jak po maśle a za Tuska afera goniła aferę ? -- Może ktoś z Państwa coś więcej na ten temat wie ?

 • ps11111ps

  Oceniono 6 razy 2

  To jeszcze tylko 99 wybudować i będzie plan wykonany. Zostało na to jakies 70 dni , tak panie Matołuszku kochany?

 • z.04.2019

  Oceniono 2 razy 2

  A obwodnica Czestochowy leży odłogiem czy coś tam robią ?

 • real_marek

  Oceniono 1 raz 1

  Nic nie słychać o s22

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX