NBP wprowadził nowe monety okolicznościowe. Pięcozłotówki dołączą do serii "Odkryj Polskę"

Narodowy Bank Polski wprowadził kolejne monety do serii "Odkryj Polskę". Na rewersie pięciozłotówek znajdzie się Kopiec Wyzwolenia. Monety można nabyć od czwartku 7 listopada.

Narodowy Bank Polski powiększył swoją serią “Odkryj Polskę”. Kolekcjonerska pięciozłotówka jest do nabycia od czwartku 7 listopada. Monetę można zamienić po cenie nominalnej w oddziałach okręgowych NBP, których lista znajduje się na tej stronie.

Moneta na awersie standardowo ma Orła Białego oraz oznaczenie wartości. Na rewersie umieszczono wizerunek Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Jest to największy i najważniejszy na Górnym Śląsku pomnik upamiętniający powstanie śląskie. Na monecie znajduje się także fragment koła szybowego z kopalni “Julian”. Wyemitowane zostanie 1 mln 200 tys. sztuk okolicznościowej pięciozłotówki.  

Okolicznościowa moneta Narodowego Banku Polskiego ma upamiętnić idee, stojące za powstaniem Kopca Wyzwolenia. Jego historię w folderze emisyjnym opisał Dariusz Piechota:

Pomysł usypania kopca po raz pierwszy pojawił się w drugiej połowie XIX w. za sprawą Wawrzyńca Hajdy, miejscowego, ociemniałego górnika i działacza, zwanego Śląskim Wernyhorą. W jego zamyśle kopiec miał upamiętnić przemarsz wojsk króla Jana III Sobieskiego przez Piekary (1683) i wizytę władcy w miejscowej świątyni. Wówczas pomysł zarzucono, a władze pruskie aresztowały Hajdę za podburzanie ludności. Do idei powrócono dopiero w okresie 20-lecia międzywojennego, chcąc nie tylko upamiętnić królewskie czasy Sobieskiego, ale również powstańców śląskich. Do budowy kopca przystąpiono w 1932 r., a zakończono ją w 1937 r. Jego projektantem był inż. Eugeniusz Zaczyński. Kopiec usypano z kamieni i ziemi przywiezionej z różnych miejsc, w tym z miejsc uświęconych krwią Polaków. Uroczyste poświęcenie Kopca Wyzwolenia przy udziale władz państwowych nastąpiło 20 czerwca 1937 r.

Narodowy Bank Polski wypuszcza okolicznościowe monety pięciozłotowe w serii “Odkryj Polskę” już od 5 lat

Pierwsza moneta z serii “Odkryj Polskę" powstała w 2014 roku. Od tego czasu, rokrocznie kolekcja powiększała się o dwie monety.  Do serii należy obecnie 10 monet, licząc z najnowszą.  

Kolejna emisja została zaplanowana już na 20 listopada. Wtedy NBP wyemituje zestaw dwóch monet: “Hołd pruski” i “Hołd ruski”. 

>>Możesz jeździć małym crossoverem w zasadzie do ręki. Wyjaśniamy czy samochód na abonament ma sens

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (10)
NBP wprowadził nowe monety okolicznościowe. Pięcozłotówki dołączą do serii "Odkryj Polskę"
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 4 razy 2

  Czekajta, czekajta, lada chwila pojawi się banknot 1000 zł. A potem będzie już z górki.

 • taroudant

  Oceniono 3 razy 1

  Monetę zaprojektowały silikonowo-botoksowe lalunie Glapcia ?

 • 174pit

  Oceniono 4 razy 0

  A kiedy złota moneta wysadzana brylantami: na awersie: Kaczyński na drabince przemawia do tłumu wiernych, na rewersie: obaj Kaczyńscy pod płotem stoczni - jeden chce skakać, drugi go podsadza, ale brakuje im jeszcze pół metra do szczytu.

 • bmzgs

  Oceniono 3 razy -1

  Ale obciach. A ten kopiec to wstyd dla Piekor (przypominam oryginalną nazwę: Deutsch Piekar).

 • zerozer52

  Oceniono 3 razy -1

  Gó... warte blachy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX