Morawiecki krytykuje Macrona: Mam nadzieję, że Francja wypełni swoje zobowiązania

Premier Mateusz Morawiecki krytykuje francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona za wywiad, w którym wyrażał on wątpliwości wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego. W rozmowie z dziennikiem "The Economist" Macron mówił o "śmierci mózgu NATO".

W rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Financial Times" polski premier wypowiedział się na temat Sojuszu Północnoatlantyckiego, odnosząc się do niedawnych słów krytyki Emmenuela Macrona, które padły z jego strony pod adresem paktu

NATO to najważniejszy sojusz na świecie, jeśli chodzi o zachowanie wolności i pokoju

- powiedział Mateusz Morawiecki.

Komentarz polskiego premiera pojawił się w kontekście głośnego wywiadu francuskiego prezydenta dla tygodnika "The Economist". Emmanuel Macron mówił w nim, że NATO cierpi dziś na "śmierć mózgu" i jest nieefektywne. Prezydent poddawał w wątpliwość skuteczność artykułu piątego Traktatu Waszyngtońskiego mówiącego, że inne kraje Sojuszu przychodzą z pomocą członkowi NATO, który padnie ofiarą agresji.

"Śmierć mózgu NATO" kontra PKB

Krytyka jakiej podjął się Macron w opinii polskiego premiera jest niebezpieczna, bo może zasiać u innych krajów członkowskich wątpliwości co do postawy Paryża, jak i kondycji Europy w ogóle. "Mam nadzieję, że wciąż możemy liczyć na to, że Francja wypełni swoje zobowiązania" - powiedział Mateusz Morawiecki.

Dziennikarz "Financial Times" zapytał polskiego premiera, dlaczego krytykuje Emmanuela Macrona, a nie amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, który wielokrotnie wypowiadał gorzkie słowa pod adresem NATO. Ostatnio zaskoczył kraje Sojuszu, wycofując wojska z Syrii, co umożliwiło tam krytykowaną przez Europę inwazję sił tureckich. W odpowiedzi polski premier zadeklarował, że "Stany Zjednoczone zawsze wspierały Europę, a gdyby nie ich pomoc, nie wyzwoliłaby ona się spod okupacji niemieckich nazistów". W tym kontekście premier wyraził niepokój, że wkład Paryża do budżetu NATO to mniej niż 2 proc. PKB i wskazał, że to może być jedną z przyczyn ewentualnej nieefektywności Sojuszu w niektórych sferach.

Nord Stream i sprawa Rosji

Morawiecki wykorzystał też wywiad jako okazję do skrytykowania faktu, że francuskie firmy angażują się w projekt gazociągu Nord Stream 2. Premier zdystansował się też od idei zbliżenia z Rosją. "Europa nie może udawać, że na Ukrainie, Białorusi czy w Gruzji nic się nie stało" - oświadczył Mateusz Morawiecki.

Macron w wywiadzie dla "The Economist" podkreślał, że dla zachowania autonomii i geopolitycznej równowagi jest potrzebny w Europie powrót do relacji z Rosją - nawet jeśli dawne państwa bloku wschodniego jak Polska są wobec niej nieufne.

Macron o NATO, USA i Rosji

Prezydent Francji powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika, że Europa musi "obudzić się" i wznowić działania w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa.

To, czego obecnie doświadczamy, to śmierć mózgu NATO

- jednoznacznie stwierdził Macron na łamach "The Economist".

Francuski prezydent wśród najważniejszych dla Europy obaw wymienia coraz gorszą współpracę na linii USA - UE. Mówił także o odzyskaniu "suwerenności wojskowej" w Europie, potrzebie dialogu z Rosją, czy czarnej wizji dla geopolitycznej przyszłości Europy, jeśli sytuacja polityczna się nie zmieni. Skrytykował także Turcję za inwazję w Syrii po tym, jak USA zdecydowały się wycofać stamtąd swoje siły. 

Francuski prezydent podkreślił ponadto potrzebę ponownego ustalenia czym w istocie jest NATO w kontekście polityki USA i Donalda Trumpa, a także poddał w wątpliwość siłę artykułu 5 Sojuszu Północnoatlantyckiego, który nakłada na wszystkie państwa członkowskie solidarną reakcję w przypadku zewnętrznej agresji zbrojnej.

Więcej o: