Andrzej Duda o ruchu bezwizowym: By Polacy byli traktowani tak, jak ludzie z innych krajów

- To, żeby Polacy byli traktowani tak, jak ludzie z innych krajów, choćby zachodu Europy, było dla nas ważne i dziś jest faktem - mówił w radiowej Jedynce prezydent Andrzej Duda. Od 11 listopada Polacy mogą podróżować do USA w celach turystycznych i służbowych bez wiz.

Od 11 listopada Polska jest objęta ruchem bezwizowym ze Stanami Zjednoczonymi. Zniesienie wymogu wizowego dotyczy podróży na okres do 90 dni w celach turystycznych i służbowych. W Sygnałach Dnia prezydent Andrzej Duda powiedział, że zniesienie wiz było kwestią naszej godności, a Polacy na to czekali. 

- To, żeby Polacy byli traktowani tak, jak ludzie z innych krajów, choćby zachodu Europy, było dla nas ważne i dziś jest faktem - powiedział.

Andrzej Duda dziękuje prezydentowi i ambasador, ale też LOT

Jak tłumaczył prezydent, zniesienie wiz do USA jest sukcesem, na który pracowało wiele osób i na który złożyło się wiele czynników. Wyliczał, że dziękuje ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher i prezydentowi Stanów Zjednoczonych Donaldowi Trumpowi.

Jestem bardzo wdzięczny także wszystkim moim rodakom, którzy się w to zaangażowali, choćby składając wnioski o wizę, po to, żeby ten procent odmów był jak najniższy, wszystkim instytucjom, które się w to zaangażowały, Polskim Liniom Lotniczym LOT, ale była też wielka przychylność ze Stanów Zjednoczonych, to trzeba jasno powiedzieć

- mówił Andrzej Duda.

Zamiast wiz Polacy przed podróżą do USA muszą zarejestrować się internetowo w amerykańskim systemie ESTA. Koszt rejestracji to 14 dolarów. Uzyskane w ten sposób pozwolenie na wjazd będzie ważne przez 2 lata.

>>> Tak zachęcano do wspierania starań Polski o zniesienie wiz

Zobacz wideo
Więcej o: