Split payment obowiązkowy od 1 listopada. Można płacić w ratach, trzeba jednak uregulować całość

Obowiązkowy split payment wszedł w życie wraz z początkiem listopada. Zmiany w przepisach wprowadziły wiele wątpliwości wśród podatników. Jedną z nich był fakt, czy równowartość podatku na konto VAT można wpłacać w ratach.

Wszelkie wątpliwości, które wynikają z niejasnego sformułowania zawartego w jednym z artykułów ustawy o VAT rozwiewa Ministerstwo Finansów, odpowiadając na zapytanie "Dziennika Gazety Prawnej". 

Split payment. Przypominamy, na czym polega nowy przepis

Obowiązkowy split payment dotyczy wszystkich transakcji oraz usług, które znajdują się w załączniku nr 15 ustawy o VAT, w momencie, gdy ich wartość wynosić będzie więcej niż 15 tys. zł. Mechanizm polega na tym, że płatności automatycznie trafiają na dwa konta bankowe dostawcy, oddzielając tym samym wartość netto od kwoty podatku VAT. Kwota netto wpływa na konto firmowe przedsiębiorcy, natomiast podatek ląduje na specjalnym rachunku VAT. 

Zobacz wideo

Split payment. Płatność możliwa w ratach, trzeba jednak spłacić całość

"Dziennik Gazeta Prawna" zwróciła uwagę na nieścisłość wynikającą z art. 108a ust 2 ustawy o VAT, w którym czytamy, że split payment oznacza zapłatę na podatek VAT całości bądź części kwoty, która wynika z faktur. Polem do interpretacji w przypadku tego artykułu jest sformułowanie "część kwoty".  - Uważam więc, że jeśli płatność obejmuje jedną fakturę, to nabywca może uregulować w split paymencie np. tylko 1 zł VAT i nie ponosić z tego powodu sankcji - stwierdził dla "DGP" Krzysztof Dyba, doradca podatkowy w DLA Piper. Ekspert zwrócił również uwagę, że zapis ten nie został zmieniony mimo wprowadzenia obligatoryjności mechanizmu podzielonej płatności. 

Ministerstwo Finansów wyjaśniło wątpliwość, twierdząc, że zgodnie z przepisami, istnieje możliwość podzielenia transakcji na kilka transz, natomiast najważniejsze jest uregulowanie całości kwoty. Zapłacenie części podatku metodą podzielonej płatności wiązać się może z nałożeniem sankcji. Ministerstwo nie widzi także potrzeby nowelizacji przepisów w tym aspekcie. 

Więcej o: