Kwieciński o odejściu z rządu: "Moja decyzja". Nie wyklucza potrzeby cięcia wydatków

Odchodzący minister finansów Jerzy Kwieciński nie pozostawia wątpliwości - jeśli do zniesienia 30-krotności limitu składek ZUS nie dojdzie, trzeba będzie ciąć wydatki. -  Tylko nikt nie chce wskazać, jakie to mają być wydatki - komentuje Kwieciński w "Rzeczpospolitej".

W poprzednim rządzie premiera Mateusza Morawieckiego Jerzy Kwieciński był postacią ważną. Od 2018 pełnił funkcję ministra inwestycji i rozwoju, a na kilka tygodni przed wyborami otrzymał dodatkowo tekę ministra finansów. 

W nowym rządzie Morawieckiego Jerzego Kwiecińskiego już jednak nie ma, co zostało odebrane jako spora niespodzianka. 

Propozycję pracy w nowym rządzie miałem od dawna. Ale to była moja decyzja, by nie kontynuować tej misji. Z wielu względów, w tym także osobistych

- mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jerzy Kwieciński. Nie zdradził swoich dalszych planów zawodowych.

Nowym ministrem finansów zostanie Tadeusz Kościński.

Czytaj też: Tadeusz Kościński, kandydat PiS na ministra finansów, ma jedynie średnie wykształcenie. Teraz tłumaczy

Kwieciński tłumaczy manewry z budżetem

Jerzy Kwieciński w rozmowie z "Rzeczpospolitą" potwierdził także dokładnie to, o czym pisaliśmy ostatnio - a mianowicie, że rząd szuka sposobów, aby spiąć budżet i nie złamać tzw. reguły wydatkowej. To zasada z ustawy o finansach publicznych, konsekwencja dyrektywy unijnej. Ma zapewniać większą stabilność finansów publicznych.

W największym skrócie reguła wydatkowa polega na tym, że jeżeli rząd chce bardzo mocno podnieść wydatki budżetowe, to przynajmniej dla części z nich MUSI znaleźć pokrycie w dodatkowych wpływach. Na nic się zda niski deficyt budżetowy. Reguła wydatkowa musi zostać zachowana - jej złamanie w najgorszym wypadku mogłoby się skończyć nawet obniżką ratingu Polski.

To właśnie dlatego posłowie PiS złożyli ostatnio w Sejmie projekt dotyczący likwidacji 30-krotności składek ZUS - choć wydawało się, że ten pomysł upadł wobec oporów m.in. wicepremiera Jarosława Gowina i prezydenta Andrzeja Dudy. To dlatego akcyza m.in. na alkohol i papierosy ma pójść w górę ponad trzy razy mocniej niż pierwotnie planowano. To dlatego zdecydowana większość wpływów z opłaty przekształceniowej po likwidacji OFE ma zasilić budżet już w 2020 r., a nie jak pierwotnie planowano - mniej więcej po równo w 2020 i 2021 r. To dlatego "trzynastki" dla emerytów w przyszłym roku będą finansowane z pożyczki z Funduszu Rezerwy Demograficznej - skąd podbieranie pieniędzy jest mało odpowiedzialne.

Czytaj więcej: Wyższe składki ZUS, podwyżka akcyzy, pożyczka na "trzynastki". PiS-owi nie spina się budżet. Mogą być problemy

Niektórzy sobie myślą, że może lepiej odpuścić temat limitu składek ZUS, bo za dużo hałasu i w sumie nic się nie stanie, jeśli o parę miliardów powiększy się deficyt budżetowy. Ale cały problem polega na tym, że chodzi nie tylko o sam deficyt. Chodzi o to, że jeśli nie zapewnimy do budżetu wpływów na takim samym poziomie jaki przyniosłoby zniesienie limitu, to dokładnie o taką kwotę musimy zmniejszyć wydatki w przyszłym roku. Tylko nikt nie chce wskazać, jakie to mają być wydatki

- tłumaczy Kwieciński. Dodaje, że dla niego jako ministra finansów, a także dla premiera i innych ministrów, "priorytetem było trzymanie się reguł, w których funkcjonują". 

Więcej o:
Komentarze (23)
Kwieciński o odejściu z rządu: 'Moja decyzja'. Nie wyklucza potrzeby cięcia wydatków
Zaloguj się
 • the-only.charybdis

  Oceniono 21 razy 21

  Zostaną obcięte wydatki na służbę zdrowia, oświatę, kulturę i niepełnosprawnych.
  Nie zostaną obcięte dotacje dla o. Rydzyka i wydatki na zbrojenia w US.

 • H2O H2O

  Oceniono 19 razy 19

  Wystarczy kupić mniej śmigłowców, zbudować mniej promów i wytworzyć mniej elektrycznych aut. Cieszę się że mogłem pomóc, nie dziękujcie, to był mój obowiązek.

 • pieknyinaczej

  Oceniono 15 razy 15

  Ja wskaże te wydatki - uciąć wydatki na system rakietowy kupowany z USA , samoloty kupowane z USA itd. itp.

 • jacmenos

  Oceniono 13 razy 13

  Minister finansów bez wyższego wykształcenia ? Nowe standardy w polskim rządzie ? Toż bez wykształcenie nawet księgową w byle firmie się nie zostanie !!!

 • Bogopol

  Oceniono 13 razy 13

  Doskonale wie co się święci...

 • jacmenos

  Oceniono 11 razy 11

  Minister finansów tylko z maturą ? To będzie taki pierwszy w Europie !!!

 • cleryka

  Oceniono 8 razy 8

  Jesteśmy w czarnej dziurze przez kierownictwo Pinokia. Prezes zna się na tym,jak kura na pieprzu,a ten bankster buja w obłokach i łże nie tylko na Nowogrodzkiej,ale przed całą Polską.

 • troque

  Oceniono 7 razy 7

  Skur...synom skończyły się nasze pieniądze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX