Silent 55 - napędzany wyłącznie słońcem luksusowy jacht. Ultrabogaci mogą być bardziej eko

Już dwa razy w tym roku - na prestiżowych pokazach jachtów w Cannes i Fort Lauderdale na Florydzie - austriacka firma Silent Yachts pokazała światu swój nowy jacht, napędzany wyłącznie energią pochodzącą z paneli słonecznych.
Zobacz wideo

Moda na proekologiczne rozwiązania dotyka również takie przyjemności jak podróżowanie luksusowymi jachtami pełnomorskimi. Stocznie eksperymentują z napędami hybrydowymi, wodorowymi oraz w pełni elektrycznymi. W ten trend wpisuje się nowa konstrukcja spółki Silent Yachts.

Już samo hasło reklamowe Silent 55, jej nowego, blisko 17-metrowego katamaranu, brzmi nietuzinkowo - jedyne co za sobą zostawiasz, to ślady stóp na piasku. Ładne. I do tego prawdziwe. Luksusowy jacht w swoich podstawowych wersjach napędzany jest wyłącznie energią pochodzącą z jego baterii słonecznych.

Jacht Silent 55.Jacht Silent 55. Silent Yachts

Te zajmują znaczną część pokładu jednostki, są też na daszku nad górną odkrytą sterówką. Ich łączna moc sięga 10 kW. Wystarczy, by zasilać dwa silniki elektryczne o mocy 30 kW lub w innej wersji 250 kW każdy oraz wszystkie systemy i urządzenia elektryczne znajdujące się na jachcie. Na jachcie oczywiście jest też bateria o pojemności 120 kWh, która gromadzi prąd z ogniw fotowoltaicznych oraz pokładowy inwerter zamieniający prąd stały ze słońca na zmienny, który trafia np. do standardowych gniazdek na pokładzie jachtu.

Jacht Silent 55.Jacht Silent 55. Silent Yachts

Jacht napędzany słońcem – nieograniczony zasięg

Jacht może poruszać się z maksymalną prędkością 12 lub 20 węzłów, zależy ona od mocy zainstalowanych silników. Jego zasięg jest praktycznie nieograniczony. Silent 55 musi wpływać do portów wyłącznie w celu uzupełnienia zapasów i ewentualnych prac naprawczo-konserwujących. Te ostatnie ponoć są bez porównania rzadziej wymagane niż na jednostkach napędzanych tradycyjnymi silnikami spalinowymi.

Silent 55 w standardowej wersji ma między innymi na drugim pokładzie luksusowy apartament z aneksem kuchenno-jadalnianym, a pod pokładem cztery dwuosobowe kabiny. Kosztuje około 1,4 mln euro.

Główny pokład jachtu Silent 55.Główny pokład jachtu Silent 55. Silent Yachts

Ale jest to cena orientacyjna. Stocznia może jacht mocno doposażyć, istnieje też np. jego wersja hybrydowa z mieszanym napędem dieslowsko-eletrycznym. Silent Yachst oferuje też mniejszą nieco jednostkę Silent 44 oraz trzy większe jachty-katamarany, wśród których największy ma niemal 25 metrów długości i trzy pokłady. Wszystkie, w podstawowych wersjach, czerpią energię wyłącznie ze słońca.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o: