Czekają nas głodowe emerytury? Morawiecki gra zmianą Konstytucji. To nie pomoże

ZUS prognozuje, że już za dwie dekady emerytury Polaków będą naprawdę niskie. Premier Mateusz Morawiecki chcąc chronić Polaków przed głodowaniem przypomniał sobie o konstytucji. Podczas wygłaszania expose nagle zaapelował, by do Ustawy Zasadniczej wpisać ochronę środków zgromadzonych w PPK. Pytanie tylko, czy pieniądze zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych zmienią sytuację przyszłych emerytów. O ile więcej będą mieli w kieszeni. Na to pytanie odpowie gość programu "Studio Biznes". W programie gościć będziemy też przedstawiciela Ambasady Hiszpanii, który wyjaśni, dlaczego Polacy zakochali się w Wyspach Kanaryjskich. Nie zabraknie też analizy zapowiadanej przez premiera zmiany prawa - czy pieszy powinien mieć pierwszeństwo już przed przejściem?

Hiszpania większości Polaków kojarzy się z rajskimi plażami, przyjazną atmosferą i olbrzymią różnorodnością przyrody. Nic więc dziwnego, że kraj odwiedza milion Polaków rocznie. O tym, dlaczego większość z nich wybiera Wyspy Kanaryjskie w programie "Studio Biznes" opowie Isabel Martin Benitez z Ambasady Hiszpanii.

W drugiej części programu Łukasz Kijek porozmawia o rządowych planach dotyczących emerytury. Po tym jak premier Mateusz Morawiecki podczas wygłaszania expose zaapelował o zmianę konstytucji, temat polskiego systemu emerytalnego znów znalazł się na pierwszych stronach gazet. Szef rządu chce, by ochronę środków zgromadzonych w PPK wpisać do ustawy zasadniczej. Krytycy twierdzą z kolei, że to właśnie rządy PiS wielokrotnie udowodniły, iż zapisy prawa można obchodzić, omijać lub ignorować.

Czy konstytucja ochroni pieniądze Polaków zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych? Czy emerytura, którą do kieszeni dostanie Polak za dwie-trzy dekady będzie głodowa, skoro ostrzega przed tym nawet ZUS? Na to pytanie odpowiedzą Aleksander Łaszek, ekonomista FOR i prof. Witold Orłowski, - ekonomista, rektor uczelni Vistula, goście programu  "Studio Biznes". Na koniec programu Tomasz Korniejew, redaktor naczelny Moto.pl oceni pomysł Mateusza Morawieckiego, by pieszy miał pierwszeństwo już przed pasami. Daniel Maikowski przedstawi tym razem nie aplikację, a niesamowitą, mobilną konsolę.

Więcej o: