Tesco sprzedaje kolejne trzy sklepy. Tym razem zainteresowane Leroy Merlin

Francuska sieć Leroy Merlin planuje kupić trzy sklepy Tesco, ale transakcja wciąż nie jest przesądzona. UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe.
Zobacz wideo

O tym, że Leroy Merlin chce kupić trzy sklepy Tesco i przystosować je do własnego użytku, informowaliśmy pod koniec października. Transakcję musi potwierdzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na razie sprawa jest w toku - informuje UOKiK.

Tesco sprzedaje sklepy 

Francuska sieć zamierza kupić obiekty brytyjskiego detalisty, które znajdują się w Bydgoszczy, Gorzowie Wlkp. oraz Gdyni. Zainteresowanie tymi lokalizacjami nie jest przypadkowe, gdyż Leroy Merlin jest obecne jedynie w pierwszym z trzech wyżej wymienionych miast. Jeśli UOKiK zgodzi się na transakcję, rozpocznie się przebudowa i adaptacja sklepów, która potrwa do 2021 r. Obecnie przedsiębiorstwo posiada w Polsce 65 placówek i zatrudnia 11 tys. pracowników.

Sprzedaż sklepów Tesco związana jest z planem restrukturyzacyjnym, który od kilku lat jest wprowadzany przez angielską sieć. Wynika on z faktu, że hipermarkety na polskim rynku nie osiągają zadowalających  wyników. W związku z tym, sieć zdecydowała się zmienić formaty marketów, zmniejszyć w nich asortyment oraz pozbyć się kilkudziesięciu placówek. Problemy Tesco skrzętnie wykorzystują konkurenci w branży dyskontów. Trzy placówki planuje również kupić Kaufland, który podobnie jak Leroy Merlin, wciąż czeka na decyzję UOKiK. 

>>>Czytaj także: Tesco wprowadza zadziwiające zmiany. Drastyczne zmniejszenie powierzchni sklepów i asortymentu

Urząd jest zobowiązany do wszczęcia postępowań w takich sprawach, żeby sprawdzić, czy w wyniku transakcji nie dojdzie do zbytniej koncentracji na rynku. Jeśli UOKiK takową wykaże, zgodnie z prawem antymonopolowym, ma prawo zablokować cały proces. 

Więcej o: