Emerytury. Pracownicy dostają wybór: "premia albo udział w PPK". Borys: "Będziemy reagować"

Średni poziom partycypacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych pierwszej transzy pracodawców zatrudniających powyżej 250 pracowników PPK w "bardzo dużej liczbie" firm przekracza 50 proc., zaś średni wynik obniża sporo firm "z dziwnie niską partycypacją 10 proc.", poinformował Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju i współtwórca PPK.
Zobacz wideo

Jest bardzo duża liczba firm z bardzo wysoką partycypacją w PPK powyżej 50 proc., w tym wiele firm z udziałem 60-70 proc. pracowników! Średnią w dół ciągnie sporo firm z dziwnie niską partycypacją 10 proc. Z tych firm mamy sygnały o presji pracodawcy na rezygnację. Będziemy reagować" - napisał Borys na swoim profilu na Twitterze.

W Polsat News prezes PFR dodawał, że ma sygnały, że część pracodawców mówi pracownikom "premia albo udział w PPK". Zgodnie z ustawą o PPK, takie wywieranie presji jest bezprawne.

Państwowa Inspekcja Pracy będzie weryfikowała te wszystkie sygnały. Mamy nadzieję, że nie jest to masowe zjawisko

- mówił Borys w Polsat News.

Przypomnijmy, że pracodawca również składa się na PPK pracownika - podstawowa składka to 1,5 proc. pensji.

40 proc. osób w PPK

Jesteśmy po pierwszej "transzy" wdrożenia PPK - na razie musiały je utworzyć dla swoich pracowników firmy zatrudniające ponad 250 osób.

Na początku tygodnia w raporcie ekspertów Instytutu Emerytalnego autorstwa dr. Antoniego Kolka oraz dr. Marcina Wojewódki pt. "Poziom partycypacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych" podano, że średni poziom partycypacji w PPK oscyluje wokół 40 proc.

Czytaj więcej: Emerytury. PPK nie porwał Polaków? Mniej niż połowa pracowników chce oszczędzać dodatkowo

Kilka dni później wiceprezes PFR Bartosz Marczuk skomentował na Twitterze: "40-50 proc. partycypacja w PPK, którą zakładamy, oznacza, że na starość będzie od I 2021 oszczędzać extra ok. 5 mln Polaków. Teraz jest ok. 1-1,2 mln takich osób. Potem partycypacja będzie rosnąć, bo ludzie będą się do PPK przekonywać. To będzie fundamentalna zmiana na lepsze".

Więcej o:
Komentarze (110)
Pracownicy dostają wybór: 'premia albo udział w PPK'. Borys: 'Będziemy reagować'
Zaloguj się
 • geraldine2015

  Oceniono 49 razy 45

  Ale chyba wyborcy PIS bez oporu i ze śpiewem na ustach zapisują się do tych PPK?

 • ujek.jaroslaw

  Oceniono 47 razy 41

  W życiu! Żadne PPK! Ruskim i pisowcom nie wolno wierzyć, nawet jak powiedzą "dzień dobry", bo okradną.

 • rozterka47

  Oceniono 41 razy 39

  Odnośnie meritum . skoro pracodawcę obarcza się kolejna daniną na ktorą wielu nie stać , to co w tym dziwnego ,że zmienia system wynagradzania ?

 • brytnej

  Oceniono 37 razy 35

  Bronią się przed kolejnym SKOKiem na pieniądze pracobiorców i pracodawców. I dobrze.

 • indan

  Oceniono 34 razy 32

  PiS-złodzieje, w sejmie oszukujecie przy głosowaniu, a chcielibyście żebym powierzył wam moje pieniądze, a TAKIEGO WAŁA.

 • wqcyzx

  Oceniono 36 razy 30

  Ten system jest przymusowy czy dobrowolny?
  Bo to zaczyna wyglądać jak paniczna próba ratowania budżetu pieniędzmi z PPK. Nie ma innego wytłumaczenia na histeryczną reakcję z powodu niskiej partycypacji.

 • alexmac

  Oceniono 37 razy 29

  W ramach nowego, wspaniałego systemu emerytalnego o nazwie PPK Mateusz "JPMorgan" Morawiecki zamierza nam kraść 3,5% wynagrodzeń i kierować na tzw. rynki finansowe, czyli na konta swoich mocodawców z banksterskiej międzynarodówki, o których mówił przy ośmiorniczkach u Sowy (oświadczył wtedy, że jest członkiem jakichś "we, the people – my, ludzie w Hiszpanii, Niemczech, i tak dalej, we Francji"), w celu "zainwestowania" tych pieniędzy w sposób równie innowacyjny, jak robiły to Amber Gold czy GetBack. Polscy emeryci oczywiście grosza z tego nie zobaczą.

 • cameel.m

  Oceniono 32 razy 28

  Borys weź nie p......ol. U mnie w firmie na 270 pracowników NIEWYPISAŁO się 6 osób - słownie SZEŚĆ. Bez żadnych szantaży, a pierwsza zrobiła to księgowość, kadry i płace...

 • m4t

  Oceniono 28 razy 24

  Inspekcja pracy ścigać będzie dobrowolne składki?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX