Niedziele handlowe w 2019. Czy 24 listopada wypada niedziela handlowa?

Od ubiegłego roku obowiązuje w Polsce ustawa o ograniczeniach w niedzielnym handlu. Ustawa, która co roku jest stopniowo zaostrzana, przygotowuje nas na praktycznie całkowity zakaz handlu w siódmym dniu tygodnia już w przyszlym roku.
Zobacz wideo

W 2019 roku niedziela handlowa wypada zazwyczaj raz w miesiącu. Wyjątkiem są w zasadzie tylko te miesiące, w których mamy Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc, a więc grudzień i kwiecień.

Niedziele handlowe 2019. Czy 24 listopada sklepy będą otwarte?

W 2018 roku niedziela handlowa wypadała w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od tego roku nastąpiły zmiany, zgodnie z którymi w dużych placówkach handlowych zakupy w ostatnie dni tygodnia możemy robić tylko raz w miesiącu.

I tak, zgodnie z nowym prawem, w najbliższą niedzielę 24 listopada będziemy mieli niedzielę handlowa. Tego dnia otwarte będą wszystkie sklepy oraz centra handlowe.

Niedziele handlowe 2019 i 2020

Dla tych, którym ten zakaz nie jest na rękę mamy, poniekąd, dobrą wiadomość. Na kolejną handlową niedzielę nie będą musieli oni czekać cały miesiąc, sklepy będą bowiem otwarte już 15 grudnia. Jeszcze jedna dobra wiadomość jest taka, że oprócz 15-tego, w grudniu będą jeszcze aż dwie niedziele handlowe - 22 i 29 grudnia. 

Niestety, już od początku 2020 roku zakupy będziemy mogli zrobić tylko w jedną niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu oraz w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i jedną poprzedzającą Wielkanoc. W pozostałe niedziele niehandlowe otwarte mogą być jedynie apteki, cukiernie, kwiaciarnie, poczta, stacje benzynowe i sklepy, w których pracują właściciele.

Więcej o: