Niesforni pasażerowie w samolotach muszą mieć się na baczności. Nowe przepisy już w 2020 roku

Od stycznia 2020 roku w niektórych krajach obowiązywać będą przepisy, których celem będzie ukaranie niestosowanie zachowujących się pasażerów. Na razie protokół został podpisany przez 22 kraje.
Zobacz wideo

Dotychczas pasażerowie pozostawali bezkarni ze względu na niespójność przepisów prawnych. Na mocy porozumienia z Tokio z 1963 roku postępowanie przeciwko takim osobom wszczynały kraje, w których zarejestrowany był dany samolot. Inne, jak chociażby Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone posiadały jednak własne regulacje. 

Jak podaje CNN, od 1 stycznia 2020 r. wraz z wejściem w życie Protokołu Montrealskiego (MP14) sytuacja ta może ulec znacznej poprawie. Przepisy zostały automatycznie aktywowane po ratyfikowaniu protokołu przez wymaganą liczbę 22 krajów.  

- Chcemy, aby jak najwięcej krajów ratyfikowało ten traktat. Zebranie 22 krajów w 5 lat nie brzmi okazale, ale to spory sukces, gdy wiemy, jak skomplikowane są kwestie związane z traktatami międzynarodowymi - powiedział CNN Chris Goater, asystent dyrektora ds. komunikacji w Europie w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Transportu Lotniczego (IATA). To właśnie ta organizacja odpowiada za stworzenie protokołu. 

Pasażerowie muszą mieć się na baczności

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA), średnio co 1053 lotów dochodzi do poważnego incydentu. Liczba ta może być jednak dużo wyższa, gdyż nie każdy incydent jest rejestrowany. Co więcej, choć IATA zbiera dane od 2007 r., to pochodzą one tylko od części linii lotniczych, które przynależą do organizacji. 

- Załoga i inni pasażerowie, którzy chcą po prostu miłego spokojnego lotu, zasługują na coś lepszego, dlatego rozwiązujemy ten problem w trybie pilnym - dodał CNN Chris Goater, zapewniając, że organizacja podejmie dalsze kroki, których wynikiem będzie zmniejszenie liczby niesfornych pasażerów. IATA za niewłaściwie zachowanie pasażerów uznaje palenie papierosów na pokładzie samolotu, stan upojenia alkoholowego, niestosowanie się do zasad bezpieczeństwa oraz zachowanie agresywne. 

>>> Dowiedz się więcej: Rosja. Kot nie mógł polecieć samolotem, bo był za ciężki. Właściciel oszukał kontrolerów, teraz dostał karę