Niesforni pasażerowie w samolotach muszą mieć się na baczności. Nowe przepisy już w 2020 roku

Od stycznia 2020 roku w niektórych krajach obowiązywać będą przepisy, których celem będzie ukaranie niestosowanie zachowujących się pasażerów. Na razie protokół został podpisany przez 22 kraje.

Dotychczas pasażerowie pozostawali bezkarni ze względu na niespójność przepisów prawnych. Na mocy porozumienia z Tokio z 1963 roku postępowanie przeciwko takim osobom wszczynały kraje, w których zarejestrowany był dany samolot. Inne, jak chociażby Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone posiadały jednak własne regulacje. 

Jak podaje CNN, od 1 stycznia 2020 r. wraz z wejściem w życie Protokołu Montrealskiego (MP14) sytuacja ta może ulec znacznej poprawie. Przepisy zostały automatycznie aktywowane po ratyfikowaniu protokołu przez wymaganą liczbę 22 krajów.  

- Chcemy, aby jak najwięcej krajów ratyfikowało ten traktat. Zebranie 22 krajów w 5 lat nie brzmi okazale, ale to spory sukces, gdy wiemy, jak skomplikowane są kwestie związane z traktatami międzynarodowymi - powiedział CNN Chris Goater, asystent dyrektora ds. komunikacji w Europie w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Transportu Lotniczego (IATA). To właśnie ta organizacja odpowiada za stworzenie protokołu. 

Pasażerowie muszą mieć się na baczności

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA), średnio co 1053 lotów dochodzi do poważnego incydentu. Liczba ta może być jednak dużo wyższa, gdyż nie każdy incydent jest rejestrowany. Co więcej, choć IATA zbiera dane od 2007 r., to pochodzą one tylko od części linii lotniczych, które przynależą do organizacji. 

- Załoga i inni pasażerowie, którzy chcą po prostu miłego spokojnego lotu, zasługują na coś lepszego, dlatego rozwiązujemy ten problem w trybie pilnym - dodał CNN Chris Goater, zapewniając, że organizacja podejmie dalsze kroki, których wynikiem będzie zmniejszenie liczby niesfornych pasażerów. IATA za niewłaściwie zachowanie pasażerów uznaje palenie papierosów na pokładzie samolotu, stan upojenia alkoholowego, niestosowanie się do zasad bezpieczeństwa oraz zachowanie agresywne. 

>>> Dowiedz się więcej: Rosja. Kot nie mógł polecieć samolotem, bo był za ciężki. Właściciel oszukał kontrolerów, teraz dostał karę

Więcej o:
Komentarze (43)
Niesforni pasażerowie w samolotach muszą mieć się na baczności. Nowe przepisy już w 2020 roku
Zaloguj się
 • ssaassaa

  Oceniono 38 razy 36

  No dobra, przeczytałem artykuł i jedno pytanie: na czym polega zmiana? Przed czym mają się mieć na baczności "niesforni pasażerowie"?

 • mikejar

  Oceniono 25 razy 19

  Ostatnio moi znajomi lecieli z Chicago do Warszawy LOTEM I byli przerazeni bo 4 pasazerow bylo mocno pijanych . Zaczepiali obsluge I pasazerow , pili pokryjomu alcohol. Spokoj nastapil dopiero jak jakis facet oznajmil ze jest z security I jak natychmiast sie nie uspokoja to zarzada ladowania . Podobno powiedzial ze to koszt $100tys I wyrok do 3 lat bezwglednego wiezienia.
  Tak zasneli ze pasazerowie wyszli z samolotu a oni jeszcze spali.
  To chyba byli WYBORCY PIS bo jeden sie chwalil ze jest z Nooowego Taaarrgu.

 • eisbergh

  Oceniono 16 razy 12

  niesforni to byli Himilsbach i Maklakiewicz w Wniebowziętych. wy piszecie o cwiercmozgach w klapkach kubota latających z polski B do londka lub egiptu

 • jaceq

  Oceniono 19 razy 11

  Załoga i inni pasażerowie, którzy chcą po prostu miłego spokojnego lotu, zasługują na coś lepszego niż drący ryja bez ustanku bachor w śmierdzącym jak skunks pampersie.

 • jml13060

  Oceniono 7 razy 3

  Czy konwencja dotyczy wrzeszczących ADHD bachorów, bo: "Załoga i inni pasażerowie, którzy chcą po prostu miłego spokojnego lotu, zasługują na coś lepszego ..." ? Na trasie transkontynentalnej przez 6-8 godzin wrzasków, kopania, plucia, rzucania, biegania, itp. rozrywek "milusińskiego" jest piekłem dla pozostałych 300 pasażerów (wyłączając z tego grona dumnych i zachwyconych potomkiem rodziców), o obsłudze kabinowej nie wspominając. Linie lotnicze powinny wzorem kolei wprowadzić zmiany konstrukcyjne w kabinach samolotów - dźwiękochłonne kabiny "rodzinne".

 • vooloov

  Oceniono 3 razy 3

  Żałuję jedynie że nie wymieniono tych 22 krajów. No ale to chyba takie nowe dziennikarstwo. Odnośnie nieprzystosowanych pasażerów to rozwiązanie jest banalnie proste, linia lotnicza wystawia delikwentowi wilczy bilet na 5 lat, 10 albo dożywotnio, w zależności od przewinienia.

 • zigzaur

  Oceniono 1 raz 1

  Będzie stewardessa z pejczem. Niektórzy ponoć lubią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX