PPK. Paweł Borys: Jest pierwszy milion zapisanych pracowników

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to pomysł rządu mający na celu pomóc Polakom w oszczędzaniu środków na emeryturę. Prezes PFR, Paweł Borys, poinformował w środę, że liczba zapisanych do PPK pracowników osiągnęła milion.

Miło mi poinformować, że dzisiaj liczba pracowników oszczędzających w PPK, zgłoszonych przez pracodawców 250+ do PFR przekroczyła milion - podał Paweł Borys za pośrednictwem Twittera. Jednocześnie podkreślił, że liczba nadal się zmienia, a poziom partycypacji na I etapie wdrożenia projektu poznamy do połowy grudnia.

Nieoficjalnie: Pracownicy ostrożni wobec PPK

Liczba pracowników chcących oszczędzać w PPK oraz tempo ich deklaracji - według nieoficjalnych podawanych przez media danych - nadal pozostawia sporo do życzenia, a obecny wynik stanowi tylko część tego, czego oczekiwał rząd. Szacunki przeprowadzone pod koniec listopada wskazują, że do PPK przystąpiło dopiero 40 proc. pracowników. Rząd oczekiwał, że do PPK przystąpi nawet 75 proc.

W przypadku przytłaczającej większości pracodawców poziom partycypacji w PPK oscyluje między 20 proc. a 69 proc., z dominantą w przedziale od 30 proc. do 50 proc. Powyższe oznacza, że w zależności od sposobu liczenia, średni rzeczywisty poziom partycypacji w PPK na podstawie badanej grupy mieści się w przedziale między 39 proc. a 42 proc.

- szacowali pod koniec listopada dr Antoni Kolek i dr Marcin Wojewódka, eksperci z Instytutu Emerytalnego.

Rząd ma pomysł, by zwiększyć partycypację w PPK

Na tym etapie włączenie pracowników do PPK dotyczy przede wszystkim dużych firm, zatrudniających co najmniej 250 osób. Aby zwiększyć popularność rządowego projektu, w 2020 roku udział w PPK będą mogli wziąć pracownicy mniejszych przedsiębiorstw (zatrudniających od 50 do 249 osób). Dzięki takiemu rozwiązaniu łączna liczba osób, które potencjalnie będą mogły brać udział w PPK zwiększy się do 11,5 mln osób. Ilu z nich zdecyduje się na PPK? Czas pokaże, ale Paweł Borys w rozmowie z "Rzeczpospolitą" uważa, że możliwe jest osiągnięcie poziomu 60-75 proc.

Więcej o:
Komentarze (45)
PPK. Paweł Borys: Jest pierwszy milion zapisanych pracowników
Zaloguj się
 • laszczyny

  Oceniono 20 razy 16

  Normalny, normalny, świadomy i myślący pracownik na was leje PISoBOLSZEWICKIE miernoty,oszuści i złodzieje.

  P.S Zapisanych, tak z automatu zapisanych przez was patolgenów bo taką skroiliście sobie ustawę. Żeby się wypisać trzeba ruszyć tyłek a tego niestety wielu jeszcze nie potrafi.

 • micross

  Oceniono 14 razy 12

  Pewnie ze spółek Skarbu Państwa pod przymusem jak było w refundowaniem wiz do USA ....

 • krzysztofgie

  Oceniono 12 razy 10

  W firmie której pracuję zapisła sie jedna osoba.Reszta złozyła deklarację rezygnacji.

 • year68

  Oceniono 8 razy 8

  W Polsce pracuje 16,5 mln ludzi (65% zdolnych do pracy) z tego trzeba wykluczyć osoby 55+, rolników, a ten oznajmia, że mamy pierwszy milion do golenia. Ciekawe jaki to procent zatrudnionych, których z automatu zapisano do PPK w pierwszym etapie.

 • valla

  Oceniono 8 razy 8

  Ciekawe ilu się wypisze jak zobaczy mniejsza pensje :)

 • sacc77

  Oceniono 8 razy 8

  Ten milion yto nie są pracownicy, któzy z własnej nieprzymuszonej woli dobrowolnie się zapisali.
  Oni zostali państwową przemoc ZAPISANI i jeszcze nie zdążyli się z tego goowna WYPISAĆ...

 • jtby

  Oceniono 7 razy 7

  Milion frajerów, którzy wierzą, że rząd ma dobre intencje i nie chce ściągnąć kasy z ludu pańszczyźnianego, żeby ją buchnąć jak w przypadku OFE.

 • cameel.m

  Oceniono 9 razy 7

  U mnie w firmie na 270 osób pozostało w PPK …..6. Słownie: SZEŚĆ. Bez namawiania, gróźb i szantaży. A pierwsze wypisały się kadry, płace i księgowość.

 • year68

  Oceniono 7 razy 7

  Ludzie nie ukradną wam pieniędzy, bo są wasze prywatne. OK, ale nigdzie nie jest napisane że rząd w przyszłości nie odbierze swojej części dopłacanej z budżetu i tej od pracodawcy. Zapewne dlatego Morawiecki chciał wpisania PPK do konstytucji :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX