Rakotwórcza substancja w lekach na cukrzycę. Wiemy, skąd wzięło się zanieczyszczenie

Media informowały w środę o tym, że popularne leki na cukrzycę mogą być skażone NDMA, niebezpieczną substancją wywołującą raka. Dziś wiadomo już, skąd groźna substancja, która wywołuje zmiany nowotworowe i owrzodzenia wątroby, żołądka, jelita grubego czy nerek, trafiła do leków rozesłanych po całym świecie.

"Dziennik Gazeta Prawna" wyjaśnia, że według Europejskiej Agencji Leków (EMA) skażone leki wykryto w Singapurze. Z obiegu wycofano trzy medykamenty. Znacznie bardziej ciekawe wydaje się jednak możliwe źródło zanieczyszczeń. Wedle jednego z producentów, substancja może pochodzić z blistra, w który pakowane są tabletki. To do tej pory nie zostało to jednak potwierdzone, ale gdyby opakowanie okazało się problemem, sytuację można szybciej "naprawić".

Znacznie gorszą wiadomością dla producentów leków i pacjentów byłoby, gdyby okazało się, że NDMA trafia do medykamentów jako efekt uboczny syntezy substancji aktywnej.

"Obecnie istnieją lepsze narzędzia badawcze, przez co występujący od dawna toksyczny związek dopiero teraz jest wykrywany" - tłumaczył minister Szumowski na konferencji podkreślając, że Europejska Agencja Leków niczego jeszcze w tej kwestii nie przesądziła. Zaleca, podobnie jak polski resort zdrowia, dalsze stosowanie leków z metforminą. Ostatecznie kwestię bezpieczeństwa leków rozstrzygną dalsze badania.

Leki na cukrzycę, w których występuje metformina, mogą być zanieczyszczone NDMA - groźną substancją wywołującą raka - podały wczoraj media.

Na doniesienia błyskawicznie zareagował resort zdrowia. Minister Łukasz Szumowski po spotkaniu sztabu kryzysowego zapewnił, że w żadnym z medykamentów dostępnych w Polsce nie stwierdzono przekroczenia norm. Zapewnił, że używanie leków na cukrzycę jest bezpieczne, zaapelował też, by medykamentów nie odstawiać, bo skutki przerwania terapii mogą być znacznie groźniejsze, niż działanie N-nitrozodimetyloaminy.

Jak działa NDMA

NDMA, czyli N-nitrozodimetyloamina, jest toksyczny dla wątroby. Ponadto ma działanie rakotwórcze, wywołuje głównie nowotwory wątroby. Ale nie tylko. Według specjalistów jest też przyczyną zmian w jelicie grubym, żołądku, przełyku, pęcherzu moczowym, nerkach, a nawet płucach.

W badaniach na zwierzętach wykazano, że NDMA powoduje nie tylko bardzo ciężkie uszkodzenia wątroby, ale i owrzodzenie, krwawienie z jelit. Działa drażniąco na błony śluzowe i skórę - informuje Rynek Aptek.

Problemy z chińskimi producentami

Skąd biorą się zanieczyszczenia w lekach? Głównym winowajcą są zazwyczaj chińscy producenci substancji aktywnych stosowanych w leczeniu. Problem okazał się na tyle poważny, że władze Chin zdecydowały się zamknąć kilkanaście działających w kraju fabryk.

Czytaj też: Kowalski zapłaci za prąd więcej, tylko nie będzie o tym wiedział. "Ustawa zamrażająca ceny była wielkim błędem"

W tym roku problem zanieczyszczeń dotknął m.in. pacjentów stosujących leki na nadciśnienie. Część z medykamentów została zanieczyszczona DMF (dimetyloformamidem) oraz NMBA (nitrozo-Nmetyloamino masłowym).

Więcej o:
Komentarze (44)
Rakotwórcza substancja w lekach na cukrzycę. Wiemy, skąd wzięło się zanieczyszczenie
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 6 razy 6

  Tak trochę się zaczyna, jak z "solą drogową", przetworami z padłych zwierząt, czyli jest wielkie k*restwo, ale gdybyśmy zaczęli je dokładnie wyjaśniać, to byłoby jeszcze większe.

 • z.04.2019

  Oceniono 4 razy 4

  Lekarstwa na cukrzycę OD WSZYSTKICH producentów są skażone NDMA czy tylko od niektórych ?!

 • oloros11

  Oceniono 6 razy 4

  takie sa efekty globalizacji a właściwie chciwości kilku tzw wielkich "biznesmenow - wizjonerów" forsa forsa i wladza - reszta może zdychac

 • azalka12

  Oceniono 6 razy 4

  ważne jest to, czy rakotwórcza substancja wydalanie z organizmu czy tez nie. Ważne jest tez od jak dawna ministerstwo zdrowia wiedziało o tym, ze leki sa skazone. Jezeli Chiny zamknęły kilkanaście fabryk produkujących substancje aktywne, to problem jest poważny i nie mozna - tak jak robi to ministerstwo zdrowia - bagatelizować sprawy

 • mr.creosote

  Oceniono 5 razy 3

  "Wiemy, skąd wzięło się zanieczyszczenie"
  "... substancja może pochodzić z blistra, (...) do tej pory nie zostało to jednak potwierdzone"

  To w końcu wiecie, czy nie wiecie?

 • bromba_bez_glusia

  Oceniono 2 razy 2

  Do ch...wafla, czy ktoś w końcu poinformuje ludzi, czy wszystkie leki zawierające metforminę są skażone, czy nie? Jakie partie? Jakie jest stężenie NDMA, w tych zakwestionowanych? Bo bez tych informacji naprawdę nie wiadomo co robić. A tłumaczenie że NDMA występuje np. w smażonym mięsie mnie nie przekonuje, bo do kur..nędzy, nie wiem nadal jakie stężenie NDMA jest w lekach z metforminą. Może być tak, że dziennie przyjmuję taką dawkę NDMA z metforminą, jakbym cały rok żarła spaloną karkówkę z grilla, 5 razy dziennie.

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 8 razy 2

  Niewidzialna ręka wolnego rynku po raz kolejny pokazuje gest ...

 • normandi

  Oceniono 4 razy 2

  Jest szansa, że w Polsce znów zaczniemy produkować cokolwiek czy zdychać będziemy od żarcia azjatyckiego syfu.

 • to_j_a

  Oceniono 1 raz 1

  Aaaa czyli winni Chińczycy, zapewne wieloletnie zabiegi "pro-ekologiczne" i ekonomiczne mające na celu wypchnięcie produkcji chemicznej do Chin i Indii - bo Europa jest ekologiczna i tylko oburza się na brudną produkcję chemiczną w Chinach nie mają znaczenia? Kiedyś wypchnięto chemię, teraz wypycha się produkcję stali i cementu, bo Europa jest przecież taka ekologiczna, tylko jakoś nie chce przestać korzystać z owoców zupełnie nie-ekologicznej produkcji poza kontynentem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX