Rakotwórcza substancja w lekach na cukrzycę. Wiemy, skąd wzięło się zanieczyszczenie

Media informowały w środę o tym, że popularne leki na cukrzycę mogą być skażone NDMA, niebezpieczną substancją wywołującą raka. Dziś wiadomo już, skąd groźna substancja, która wywołuje zmiany nowotworowe i owrzodzenia wątroby, żołądka, jelita grubego czy nerek, trafiła do leków rozesłanych po całym świecie.

"Dziennik Gazeta Prawna" wyjaśnia, że według Europejskiej Agencji Leków (EMA) skażone leki wykryto w Singapurze. Z obiegu wycofano trzy medykamenty. Znacznie bardziej ciekawe wydaje się jednak możliwe źródło zanieczyszczeń. Wedle jednego z producentów, substancja może pochodzić z blistra, w który pakowane są tabletki. To do tej pory nie zostało to jednak potwierdzone, ale gdyby opakowanie okazało się problemem, sytuację można szybciej "naprawić".

Znacznie gorszą wiadomością dla producentów leków i pacjentów byłoby, gdyby okazało się, że NDMA trafia do medykamentów jako efekt uboczny syntezy substancji aktywnej.

"Obecnie istnieją lepsze narzędzia badawcze, przez co występujący od dawna toksyczny związek dopiero teraz jest wykrywany" - tłumaczył minister Szumowski na konferencji podkreślając, że Europejska Agencja Leków niczego jeszcze w tej kwestii nie przesądziła. Zaleca, podobnie jak polski resort zdrowia, dalsze stosowanie leków z metforminą. Ostatecznie kwestię bezpieczeństwa leków rozstrzygną dalsze badania.

Leki na cukrzycę, w których występuje metformina, mogą być zanieczyszczone NDMA - groźną substancją wywołującą raka - podały wczoraj media.

Na doniesienia błyskawicznie zareagował resort zdrowia. Minister Łukasz Szumowski po spotkaniu sztabu kryzysowego zapewnił, że w żadnym z medykamentów dostępnych w Polsce nie stwierdzono przekroczenia norm. Zapewnił, że używanie leków na cukrzycę jest bezpieczne, zaapelował też, by medykamentów nie odstawiać, bo skutki przerwania terapii mogą być znacznie groźniejsze, niż działanie N-nitrozodimetyloaminy.

Jak działa NDMA

NDMA, czyli N-nitrozodimetyloamina, jest toksyczny dla wątroby. Ponadto ma działanie rakotwórcze, wywołuje głównie nowotwory wątroby. Ale nie tylko. Według specjalistów jest też przyczyną zmian w jelicie grubym, żołądku, przełyku, pęcherzu moczowym, nerkach, a nawet płucach.

W badaniach na zwierzętach wykazano, że NDMA powoduje nie tylko bardzo ciężkie uszkodzenia wątroby, ale i owrzodzenie, krwawienie z jelit. Działa drażniąco na błony śluzowe i skórę - informuje Rynek Aptek.

Problemy z chińskimi producentami

Skąd biorą się zanieczyszczenia w lekach? Głównym winowajcą są zazwyczaj chińscy producenci substancji aktywnych stosowanych w leczeniu. Problem okazał się na tyle poważny, że władze Chin zdecydowały się zamknąć kilkanaście działających w kraju fabryk.

Czytaj też: Kowalski zapłaci za prąd więcej, tylko nie będzie o tym wiedział. "Ustawa zamrażająca ceny była wielkim błędem"

W tym roku problem zanieczyszczeń dotknął m.in. pacjentów stosujących leki na nadciśnienie. Część z medykamentów została zanieczyszczona DMF (dimetyloformamidem) oraz NMBA (nitrozo-Nmetyloamino masłowym).

Więcej o: