Split payment. Kolejne zmiany w przepisach od stycznia 2020 roku. Kto je najmocniej odczuje?

Rząd zaostrza walkę z luką podatkową. Po wprowadzeniu obowiązkowego split payment w przypadku transakcji powyżej 15 tys, od 1 stycznia czekają nas kolejne zmiany. Informujemy, których branż będą one dotyczyć.

Choć split payment został wprowadzony w Polsce od lipca 2018 r., to dopiero po ostatnich zmianach przepisów zaczął dotyczyć większość przedsiębiorców. Od 1 listopada mechanizm podzielonej płatności stał obowiązkowy w przypadku transakcji i usług, których wartość jest wyższa niż 15 tys. zł. Przypominamy, że split payment polega na tym, że kwota VAT zostaje oddzielona od wartości netto i trafia na specjalny rachunek VAT obsługiwany przez bank lub SKOK. Druga część środków trafia natomiast konto firmowe dostawcy bądź usługodawcy. 

Wprowadzenie obligatoryjności spotkało się z niechęcią ze strony przedsiębiorców, dla których to kolejne utrudnienie. Polityka rządu w walce z luką podatkową jest jednak jasna. Dlatego też od 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie kolejne zmiany przepisów. 

Zobacz wideo

Split payment 2020. Które branże dotkną zmiany przepisów?

Celem na 2020 rok jest zwiększenie uczciwej konkurencji, a także wyeliminowanie nieprawidłowości w najbardziej narażonych na to branżach. Dlatego też od 1 stycznia 2020 r. split payment będzie obowiązkowy w kilku nowych sektorach gospodarki. Zmiany dotyczą:

  • branży paliwowej,
  • usług budowlanych,
  • dostaw stali, paliw, węgla, złomu, sprzętu elektronicznego i części samochodów. 

To jednak prawdopodobnie nie koniec zmian w prawie podatkowym w 2020 roku. Zgodnie z ustaleniami Wieloletniego Planu Finansowego Państwa do ustawy wpisana zostanie lista wyrobów, od których podatek będzie trzeba zapłacić w ciągu 5 dni. Chodzić będzie o produkty ropopochodne. Celem tego jest uściślenie przepisów dotyczących akcyzy paliwowej. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, do końca 2029 roku dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego uda się zaoszczędzić nawet 82 mld zł. 

Dowiedz się: Zmiana w płaceniu podatków. Od stycznia 2020 r. jeden mikrorachunek

Więcej o: