Split payment obowiązkowe od 1 listopada. Kogo dotyczą zmiany? Kto je odczuje najmocniej?

Obowiązkowy split payment wszedł w życie wraz z początkiem listopada. Ta zmiana będzie odczuwalna przede wszystkim dla przedsiębiorców. Informujemy, co właściwie zmieniają nowe przepisy.

Mechanizm podzielonej płatności funkcjonuje w Polsce od lipca 2018 r., ale dotychczas miał on charakter dobrowolny. Polega na tym, że podatek VAT od danej usługi trafia automatycznie na konto firmowe, a kwota netto do przedsiębiorcy bądź usługodawcy. Walka z luką podatkową w VAT sprawiła, że rząd zdecydował się na wprowadzenie obowiązkowego split payment w konkretnych sytuacjach. Informujemy, kogo i w jaki sposób najmocniej dotknie zaostrzenie przepisów.

Split payment głównie dla dużych przedsiębiorców. Zmiany dotyczą pół miliona podatników

Mechanizm podzielonej płatności dotyczy wszystkich transakcji oraz usług wymienionych w załączniku nr 15 ustawy o VAT, jeśli ich wartość wyniesie więcej niż 15 tys. zł. W wyżej wymienionej ustawie zawartych jest aż 150 towarów i usług będących ważną częścią rynku. Chodzi m.in o sprzedaż paliwa, sprzętu AGD RTV czy części samochodowych, ale także usług budowlanych. Według szacunków zmiany dotyczyć będą 500 tys. przedsiębiorców. Dotychczas ze split payment korzystały przede wszystkim największe przedsiębiorstwa oraz spółki państwowe.

Split payment skuteczny w walce z luką w podatku VAT, ale negatywnie oceniany przez przedsiębiorców

Wprowadzenie obligatoryjności split payment spotyka się z negatywnym odbiorem zwłaszcza ze strony przedsiębiorców, na których narzucane są kolejne obowiązki. W tym przypadku chodzi o prowadzenie obowiązkowego konta firmowego. Niektórzy z nich dostrzegają również, że po wprowadzeniu mechanizmu notują straty finansowe. Jak wynika z badań przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, prawie co piąte przedsiębiorstwo zauważa, że split payment negatywnie wpływa na ich płynność finansową. Z drugiej strony ponad połowa firm nie zauważyła negatywnych skutków. Co ciekawe, najbardziej krytycznie nastawieni do podzielonej płatności są przedstawiciele branży transportowej i handlowej.

Czytaj także: Spore zmiany w VAT od 1 listopada. Split payment będzie można stosować do płatności zaliczkowych

Skarb Państwa stara się jednak przede wszystkim walczyć z luką w podatku VAT, a według raportów split payment jest w tym pomocne. Według danych NBP już 70 proc. firm korzysta z mechanizmu, a do 30 czerwca 2019 r. na firmowe konta bankowe trafiło ok. 10 proc. należnego podatku VAT za ten okres. 

Więcej o:
Komentarze (38)
Split payment obowiązkowe od 1 listopada. Kogo dotyczą zmiany? Kto je odczuje najmocniej?
Zaloguj się
 • safelogica

  Oceniono 9 razy 9

  Pisowcy wszystkie zmiany w przepisach podatkowych uzasadniają "LUKĄ VATOWSKĄ". A prawdziwe oblicze zmian podatkowych to bolszewicka twarz Mariana Banasia i ojca chrzestnego Jarosława Zbawcy Narodu. Przepis który zlikwidował oszustwa VAT to obowiązkowe pliki JPK, narzędzie byłoby skuteczne całkowicie, gdyby rząd PIS dołożył do tego narzędzia analityczne, ale tego nie zrobiono. Natomiast dodano split payment, blokadę kont bankowych w systemie STIRR, biała lista podatników, oraz gigantyczne kary w postaci dodatkowego zobowiązania VAT na prawie wszystko. Żadna zmiana poza JPK niczego nie poprawia i wszystkie są zbędne ale wszystkie są potrzebne władzy bolszewickiej. Pozwalają na totalna inwigilację biznesu i likwidację każdego niepokornego biznesu. Gospodarka a zwłaszcza mali i średni przedsiębiorcy ledwo dyszą, niedługo pozdychają. Wyborów w 2023 już nie będzie, kryzys gospodarczy, który narasta wyprzedza dużo gorszy kryzys społeczny. A w takim kryzysie władza przechodzi z rąk do rąk, nie ma stabilizacji i ciągłości władzy. Za czasów PRL przedsiębiorczość prywatna funkcjonowała w 90% w szarej strefie, więc drobna przedsiębiorczość przetrwa w podziemiu i w szarej strefie, ale suweren będzie szalał, a to gaz a to prąd a to ciepło mu wyłączą i będzie szukał winnych czyli władzy, to nic nowego na tym świecie. Pomimo gigantycznego fiskalizmu służba zdrowia i emerytury a także edukacja i urzędnicy samorządowi klepią biedę, ale POLACY wybrali PIS, niech więc mają co chcieli

 • pan_draska

  Oceniono 7 razy 7

  No wiec kogo to będzie dotyczyło? Bo Autor pomimo pytania w tytule chyba zapomniał tego akapitu w artykule.

 • xynat

  Oceniono 7 razy 5

  Ale jest luka w ustawie. Ustawa wyraźnie mówi o wartości na fakturze powyżej 15 tys. zł. Zatem całą transakcję można podzielić na kilka faktur poniżej 15 tys i można olać MPP (Metodę Podzielonej Płatności, bo tak to się nazywa w języku polskim a nie żadne split payment)..

 • yosemitesam

  Oceniono 2 razy 2

  Cytując klasyka ekonomii: Jeśli przedsiębiorca traci płynność finansową spowodowaną przez split payment, to znaczy, że nie nadaje się do prowadzenia działalności gospodarczej.

 • sylenth

  Oceniono 2 razy 2

  czy jednoosobowa dzialnosc, w ktorej wszystkie faktury sa ponizej 15 k musi zakladac konto firmowe?

 • marcelinio3000

  Oceniono 1 raz 1

  Gdyby jeszcze płatność kartą była realizowane metodą podzielonej plan płatności to źle całkiem by nie było. A tak w d... bitę są znowu małe firmy. Każdy duży będzie im płacił poprzez MPP, a oni będą mogli tylko VAT do US zapłacić bo towar w Castoramie czy Selgrosie kupują kartą albo gotówką.

 • anty-jar

  Oceniono 1 raz 1

  Kogo to będzie dotyczyło? WSZYSTKICH, którzy taką płatność otrzymają. Żeby odzyskać choć część zablokowanych pieniędzy, będą swoje zobowiązania płacić w systemie podzielonym.
  I nie będzie dla nich miało znaczenia, czy to 15 tyś, czy 20 zł, a tym bardziej, czy obowiązek podzielonej płatności dotyczy czynności zawartej w ustawie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX