Split payment obowiązkowe od 1 listopada. Kogo dotyczą zmiany? Kto je odczuje najmocniej?

Obowiązkowy split payment wszedł w życie wraz z początkiem listopada. Ta zmiana będzie odczuwalna przede wszystkim dla przedsiębiorców. Informujemy, co właściwie zmieniają nowe przepisy.

Mechanizm podzielonej płatności funkcjonuje w Polsce od lipca 2018 r., ale dotychczas miał on charakter dobrowolny. Polega na tym, że podatek VAT od danej usługi trafia automatycznie na konto firmowe, a kwota netto do przedsiębiorcy bądź usługodawcy. Walka z luką podatkową w VAT sprawiła, że rząd zdecydował się na wprowadzenie obowiązkowego split payment w konkretnych sytuacjach. Informujemy, kogo i w jaki sposób najmocniej dotknie zaostrzenie przepisów.

Split payment głównie dla dużych przedsiębiorców. Zmiany dotyczą pół miliona podatników

Mechanizm podzielonej płatności dotyczy wszystkich transakcji oraz usług wymienionych w załączniku nr 15 ustawy o VAT, jeśli ich wartość wyniesie więcej niż 15 tys. zł. W wyżej wymienionej ustawie zawartych jest aż 150 towarów i usług będących ważną częścią rynku. Chodzi m.in o sprzedaż paliwa, sprzętu AGD RTV czy części samochodowych, ale także usług budowlanych. Według szacunków zmiany dotyczyć będą 500 tys. przedsiębiorców. Dotychczas ze split payment korzystały przede wszystkim największe przedsiębiorstwa oraz spółki państwowe.

Zobacz wideo

Split payment skuteczny w walce z luką w podatku VAT, ale negatywnie oceniany przez przedsiębiorców

Wprowadzenie obligatoryjności split payment spotyka się z negatywnym odbiorem zwłaszcza ze strony przedsiębiorców, na których narzucane są kolejne obowiązki. W tym przypadku chodzi o prowadzenie obowiązkowego konta firmowego. Niektórzy z nich dostrzegają również, że po wprowadzeniu mechanizmu notują straty finansowe. Jak wynika z badań przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, prawie co piąte przedsiębiorstwo zauważa, że split payment negatywnie wpływa na ich płynność finansową. Z drugiej strony ponad połowa firm nie zauważyła negatywnych skutków. Co ciekawe, najbardziej krytycznie nastawieni do podzielonej płatności są przedstawiciele branży transportowej i handlowej.

Czytaj także: Spore zmiany w VAT od 1 listopada. Split payment będzie można stosować do płatności zaliczkowych

Skarb Państwa stara się jednak przede wszystkim walczyć z luką w podatku VAT, a według raportów split payment jest w tym pomocne. Według danych NBP już 70 proc. firm korzysta z mechanizmu, a do 30 czerwca 2019 r. na firmowe konta bankowe trafiło ok. 10 proc. należnego podatku VAT za ten okres. 

Więcej o: