Dłuższy urlop i bonusowa przerwa. Pracujący emeryci otrzymają liczne dodatki

Celem projektu jest wydłużenie aktywności zawodowej osób starszych, ale także zachęcenie przedsiębiorców do zatrudniania ich. Dodatki otrzymają więc nie tylko pracujący emeryci, ale i pracodawcy.
Zobacz wideo

Jak podaje interia.pl, liczne dodatki pojawiły się w projekcie, który powstał ze wspólnej inicjatywy związkowców i pracodawców. Jego podstawowym celem jest wydłużenie wieku aktywności zawodowej, co pozwoli emerytom na bardziej aktywne starzenie się. Na wprowadzeniu "Porozumienia strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego na rzecz aktywnego starzenia" mają skorzystać również przedsiębiorcy. 

Pracujący emeryci. Na jakie dodatki mogą liczyć?

- Omawiane propozycje są zrównoważone. Zawierają zarówno dodatkowe uprawnienia dla pracowników, jak i zachęty dla firm. Piątkowe rozmowy zapewne nie będą łatwe, ale przedstawione rozwiązania są kompromisowe - powiedziała portalowi interia.pl Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP, członkini zespołu ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego. 

Emeryci mogą liczyć na wprowadzenie dodatkowych przerw w czasie pracy oraz korzystne zmiany w kwestii ochrony przedemerytalnej. Związkowcy postulują również o dłuższe urlopy oraz ograniczenie możliwości pracy osób starszych w godzinach nadliczbowych. Nie wiadomo jednak, czy te dwa ostatnie przywileje uda się zrealizować.

>>> Dowiedz się więcej: Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r. Ile wynosić będą emerytury w przyszłym roku?

Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie seniorów będą mogli liczyć na niższe składki ZUS bądź dopłaty. Ponadto, zmienione miałyby również być kwestie podatkowe, co zachęciłoby przedsiębiorców do zatrudniania osób w wieku powyżej 55 roku życia. Projekt ma być finansowany przez Fundusz Pracy, choć może się to zmienić po konsultacjach z rządem. - Chodzi o środki budżetowe, więc dyskusja na ten temat nie będzie łatwa, bo rząd raczej szuka dodatkowych wpływów, a nie sposobów na wydatkowanie pieniędzy - tłumaczył portalowi przedstawiciel związków zawodowych

W piątek 12 grudnia odbędą się negocjacje ws. ostatecznego kształtu projektu. 

Więcej o: