Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r. Ile wynosić będą emerytury w przyszłym roku?

W 2019 roku waloryzacja rent i emerytur wyniosła 2,86 proc. W przyszłym roku emeryci i renciści będą mogli liczyć na wyższą podwyżkę. Informujemy więc, ile wyniesie waloryzacja w 2020 roku i od kiedy wyższe świadczenia wejdą w życie.
Zobacz wideo

Waloryzacja ma na celu dostosowanie świadczeń do obecnej sytuacji gospodarczej, a także utrzymanie ich realnej wartości na przestrzeni lat. Obliczana jest na podstawie dwóch czynników - wskaźnika cen i usług, a także realnego wzrostu płac. Jako że w ostatnich latach sytuacja gospodarcza była dobra, świadczenia regularnie rosły. W 2020 roku powinno być podobnie.

Waloryzacja rent i emerytur 2020. Świadczenia wyższe o ponad 3 proc.

W 2019 roku waloryzacja wyniosła 2,86 proc. W przyszłym roku, według szacunków, wyniesie ona więcej, bo aż 3,24 proc.  Podwyżki emerytur i rent wejdą w życie 1 marca 2020 roku. Na razie mówimy jednak o szacunkowym wskaźniku, który w przyszłości może być trochę inny. Oficjalny zostanie obliczony na podstawie danych GUS, które zostaną opublikowane na początku przyszłego roku. Nowe stawki emerytalne dotyczą 10 mln osób. 

>>> Dowiedz się więcej: Kobiety z rocznika 1953 z niekorzystnym werdyktem Sądu Najwyższego ws. emerytur. Mogą liczyć tylko na Sejm

W obecnym roku waloryzacja miała charakter dwutorowy - kwotowy oraz procentowy. Osoby otrzymujące niższe emerytury bądź renty (maks. 2450 zł brutto) automatycznie otrzymywały podwyżkę w wysokości 70 zł. Osoby, których świadczenia znajdowały się powyżej tej kwoty, otrzymywały natomiast podwyżkę obliczaną na podstawie stawki stawki waloryzacyjnej. Wszystko wskazuje na to, że podobna metoda zostanie utrzymana również w 2020 roku. Przypominamy również, że rząd PiS podjął decyzję o podwyżce minimalnych emerytur z 1100 do 1200 zł brutto. 

Emeryci i renciści mogą liczyć na wiele dodatków w 2020 roku

Choć eksperci ostrzegają w sprawie nadchodzących problemów dotyczących systemu emerytalnego, to rządzący regularnie wprowadzają kolejne udogodnienia dla emerytów i rencistów. W kwietniu 2020 roku świadczeniobiorcy prawdopodobnie otrzymają ekstra wpłatę w postaci "trzynastki". Na razie projekt PiS w tej sprawie został odrzucony przez Senat, ale rządzący zapewniają, że zrobią wszystko, by wpłaty pojawiły się na kontach emerytów jeszcze przed wyborami prezydenckimi. W 2020 roku dodatkowe emerytury otrzymają matki (bądź ojcowie), którzy wychowali co najmniej 4 osoby i z tego powodu przez sporą część życia nie mogli podjąć pracy. W 2021 roku wejść w życie mają natomiast "czternastki". 

Więcej o:
Komentarze (11)
Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r. Ile wynosić będą emerytury w przyszłym roku?
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 3 razy 3

  Powtarzacie ten artykuł już trzeci raz, to i ja powtórzę:
  Poszperałem trochę w Internecie i znalazłem, że gazety ROK TEMU, prognozę waloryzacji emerytur na 2019 rok, wyliczały na PODOBNYM poziomie, czyli 3,26%. Ale później wskaźniki się "pozmieniały" (he, he...) i wyszło że tonący w nadmiarze pieniędzy emeryci, dostali zaledwie 2,86%.

  Więc idę o zakład, że i w 2020 roku waloryzacja będzie PODOBNA, czyli NIŻSZA niż zapowiadacie, bo jak się RAZ bezkarnie dało wydymać emerytów, to będzie się to próbować robić dalej. Tym bardziej że budżet na 2020 rok trzeszczy, niczym za małe o trzy numery majty, opięte na tłustym dupsku kolekcjonerki broszek :-)

 • jozefina22

  Oceniono 4 razy 2

  JA nie mam brutto 2450zl,i moja podwyżka w życiu nie wynosiła 70zl.DLACZEGO KŁAMIECIE I OSZUKUJECIE. ZRESZTĄ WASZE KŁAMSTWA TO NIC NOWEGO. NIE KŁAMIECIE TYLKO WTEDY KIEDY ŚPICIE

 • jozwa51

  Oceniono 1 raz 1

  W 2019 roku podwyzka emerytur miala wyniesc jak dobrze pamietam okolo 3, 26 %. Nagle okazalo sie ze nie przekracza 3%. Wprzyszlym roku okaze sie ze moze byc jeszcze mniej . !!!!

 • dyskootantka

  Oceniono 1 raz 1

  Inflacja zaniżona, wzrost płac również. Do tzw "koszyka emeryta" to chyba jak za komuny, podkłady kolejowe zaliczają. Wszystko wokół dwarazy droższe, śmieci o 150% w górę a oni 3,26 waloryzację? Chyba chcą emerytów rozśmieszyć, żeby ze śmiechu poumierali.

 • polak66maly

  Oceniono 1 raz 1

  biorac pod uwage sile nabywcza, mniej niz w obecnym.

 • sarhenziel

  Oceniono 1 raz 1

  Jak zawsze waloryzacja jest zaniżona o 1-1,5%

 • poczunka

  0

  Oby wyniosły tyle, żeby ludzie byli zadowoleni. Wiem, że to nie będzie łatwe ale trzeba myśleć żeby właśnie tak było. Ja mam nadzieję, że nie będę musiała z każdym rokiem liczyć ile będę dostawała bo zadbam o siebie w ppk i tutaj chcę uzbierać naprawdę dobre oszczędności żeby później już o nic nie musieć się martwić

 • janek1928

  Oceniono 5 razy -5

  A Rostowski, ten stary Żyd mówił: "piniędzy nie ma i nie będzie", a teraz pieniądze są, wystarczyło że mafia PO przestała kraść...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX