Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r. Ile wynosić będą emerytury w przyszłym roku?

W 2019 roku waloryzacja rent i emerytur wyniosła 2,86 proc. W przyszłym roku emeryci i renciści będą mogli liczyć na wyższą podwyżkę. Informujemy więc, ile wyniesie waloryzacja w 2020 roku i od kiedy wyższe świadczenia wejdą w życie.
Zobacz wideo

Waloryzacja ma na celu dostosowanie świadczeń do obecnej sytuacji gospodarczej, a także utrzymanie ich realnej wartości na przestrzeni lat. Obliczana jest na podstawie dwóch czynników - wskaźnika cen i usług, a także realnego wzrostu płac. Jako że w ostatnich latach sytuacja gospodarcza była dobra, świadczenia regularnie rosły. W 2020 roku powinno być podobnie.

Waloryzacja rent i emerytur 2020. Świadczenia wyższe o ponad 3 proc.

W 2019 roku waloryzacja wyniosła 2,86 proc. W przyszłym roku, według szacunków, wyniesie ona więcej, bo aż 3,24 proc.  Podwyżki emerytur i rent wejdą w życie 1 marca 2020 roku. Na razie mówimy jednak o szacunkowym wskaźniku, który w przyszłości może być trochę inny. Oficjalny zostanie obliczony na podstawie danych GUS, które zostaną opublikowane na początku przyszłego roku. Nowe stawki emerytalne dotyczą 10 mln osób. 

>>> Dowiedz się więcej: Kobiety z rocznika 1953 z niekorzystnym werdyktem Sądu Najwyższego ws. emerytur. Mogą liczyć tylko na Sejm

W obecnym roku waloryzacja miała charakter dwutorowy - kwotowy oraz procentowy. Osoby otrzymujące niższe emerytury bądź renty (maks. 2450 zł brutto) automatycznie otrzymywały podwyżkę w wysokości 70 zł. Osoby, których świadczenia znajdowały się powyżej tej kwoty, otrzymywały natomiast podwyżkę obliczaną na podstawie stawki stawki waloryzacyjnej. Wszystko wskazuje na to, że podobna metoda zostanie utrzymana również w 2020 roku. Przypominamy również, że rząd PiS podjął decyzję o podwyżce minimalnych emerytur z 1100 do 1200 zł brutto. 

Emeryci i renciści mogą liczyć na wiele dodatków w 2020 roku

Choć eksperci ostrzegają w sprawie nadchodzących problemów dotyczących systemu emerytalnego, to rządzący regularnie wprowadzają kolejne udogodnienia dla emerytów i rencistów. W kwietniu 2020 roku świadczeniobiorcy prawdopodobnie otrzymają ekstra wpłatę w postaci "trzynastki". Na razie projekt PiS w tej sprawie został odrzucony przez Senat, ale rządzący zapewniają, że zrobią wszystko, by wpłaty pojawiły się na kontach emerytów jeszcze przed wyborami prezydenckimi. W 2020 roku dodatkowe emerytury otrzymają matki (bądź ojcowie), którzy wychowali co najmniej 4 osoby i z tego powodu przez sporą część życia nie mogli podjąć pracy. W 2021 roku wejść w życie mają natomiast "czternastki". 

Więcej o: