Elektroniczna taca. Episkopat będzie zachęcał parafie do przyjmowania płatności kartą

Jak wynika z danych Fundacji Polska Bezgotówkowa, terminale płatnicze są obecne w 110 parafiach w całej Polski. Bardzo możliwe, że wkrótce jednak ta liczba mocno wzrośnie. W piątek bowiem, w obecności ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, Konferencja Episkopatu Polski rozpoczęła kampanię, która ma zachęcić parafie do stworzenia możliwości przyjmowania opłat kartami płatniczymi.

Oczywiście to, co zwykle przychodzi do głowy, gdy myślimy o terminalu płatniczych w kościele, to płatności kartą "na tacę". Ale terminal może przydać się także np. przy płatnościach za dewocjonalia i czasopisma katolickie, jak również przy wnoszeniu datków za posługę duszpasterza (np. śluby, pogrzeby itd.)

To nie jest urządzenie, którego musimy się bać, ani wstydzić. Ze strony wiernych nie spotkał mnie ani jeden przykry komentarz dotyczący korzystania z terminala

- mówił w piątek podczas debaty ksiądz Jarosław Stefaniak, proboszcz parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie.

Terminal przez przynajmniej rok za darmo

W ramach programu Polska Bezgotówkowa, obecnie przez przynajmniej rok nowi użytkownicy terminali płatniczych mogą być zwolnieni z opłat za dzierżawę terminala i przyjmowanie płatności bezgotówkowych.

Jak tłumaczył Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa, możliwe jest wydłużenie tego okresu, tak jak dla podmiotów sektora publicznego. Oznaczałoby to, że w przypadku prowadzenia przez kościoły sklepików darmowy okres korzystania wyniósłby rok, w części darowizn byłby wydłużony o 2,5 roku.

Jak zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, w tej kwestii istnieje wiele wątpliwości, dotyczących choćby długofalowych kosztów utrzymania terminali przez parafie czy zagrożeń ze strony ataków hakerskich. Ewentualne decyzje w tej sprawie będzie podejmowała Konferencja Episkopatu Polski.

Standardowo korzystanie z terminali płatniczych (po okresie darmowości w ramach Polski Bezgotówkowej) wiąże się z opłatami rzędu ok. 50 zł miesięcznie za dzierżawę (choć oczywiście terminal można też nabyć na własność) i ok. 0,5-0,6 proc. wartości każdej transakcji.

Na Zachodzie to standard

Choć terminale w polskich kościołach to nowość na Zachodzie faktycznie wprowadzono już "elektroniczne tace". Przykładem może być paryska parafia Saint Francois de Molitor, która posiada od blisko dwóch lat kilka specjalnie zaprojektowanych koszyków.

Na ekranie dotykowym parafianie mogą wybrać kwotę datku, którą chcą przekazać. Do wyboru mają 2, 3, 5 oraz 10 euro. Po podjęciu decyzji pozostaje już tylko przyłożenie do ekranu smartfona lub karty.

Więcej o: