Likwidacja OFE. IKE czy ZUS? Polacy będą mieli tylko 3 miesiące na decyzję. I to w czasie wakacji i urlopów

Tylko trzy miesiące i to w sezonie wakacyjnym miliony Polaków będą musiały podjąć kluczową decyzję ws. zgromadzonych pieniędzy w OFE. Czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE do ZUS i złożenie stosownej deklaracji będzie od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku - podaje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Przekształcenie obecnych OFE w towarzystwa funduszy inwestycyjnych nastąpi 27 listopada 2020 r. W okresie od 1 czerwca do 1 sierpnia miliony Polaków będą musiały podjąć decyzję i złożyć deklarację. Jej wzór, w rozporządzeniu, określi minister rodziny pracy i polityki społecznej. 

Likwidacja OFE. IKE czy ZUS? Kiedy nie trzeba składać deklaracji?

Wybór IKE nie będzie wymagał żadnych aktywności – środki zostaną przekazane automatycznie. Zgodnie z projektem ustawy nastąpi to 27 listopada 2020 roku. Powszechne towarzystwa emerytalne obecnie prowadzące OFE staną się towarzystwami funduszy inwestycyjnych prowadzącymi specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO), w które przekształcą się dzisiejsze Otwarte Fundusze Emerytalne.

Projekt ustawy został przyjęty przez rząd 26 listopada 2019 roku z propozycją nowej daty wejścia przepisów w życie - rząd zdecydował, że ustawa wejdzie w życie 1 czerwca 2020 roku. W najbliższym czasie projekt zostanie przekazany do prac w parlamencie, przypomniano w materiale.

Likwidacja OFE. IKE czy ZUS? Pieniądze na IKE będą prywatne

W projekcie ustawy zapisano wprost, że środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. Opcją domyślną będzie przejście z OFE na IKE. Stanie się to bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności czy dostarczania dokumentów przez oszczędzających.

- "Każdy będzie miał prawo do złożenia deklaracji i przeniesienia środków na indywidualne konto w ZUS. Wówczas taka osoba będzie gromadzić oszczędności emerytalne w całości w I filarze systemu emerytalnego" - podkreślono w komunikacie ministerstwa.

Likwidacja OFE. Które pieniądze będą dziedziczone?

Pieniądze przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych w ZUS, będą podlegały dziedziczeniu, a po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły być wypłacone w całości bądź w ratach i będą wówczas wolne od jakichkolwiek podatków.

Większość oszczędzających w OFE będzie miała wybór. Automatycznie do ZUS przekazane zostaną pieniądze zgromadzone w OFE przez osoby, które do 2 października 2021 r. osiągną wiek emerytalny, w przypadku których, z uwagi na tzw. "suwak" (obecnie obowiązujące systematyczne przekazywanie pieniędzy uczestników OFE do ZUS, rozpoczynające się na 10 lat przed osiągnięciem przez nich wieku emerytalnego), większość środków z OFE została już przekazana do ZUS.

Czytaj też: Likwidacja OFE. "Podatek Morawieckiego. Rząd wyraźnie potrzebuje tych pieniędzy teraz"

Likwidacja OFE. Do budżetu popłyną miliardy złotych

Z tytułu przekształcenia wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE. Do jej zapłaty, w dwóch transzach (w 2020 i 2021 r.), będą zobowiązane specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte. Środki z tej opłaty trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS. Pierwsza transza środków z tytułu opłaty przekształceniowej zostanie przekazana do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do dnia 11 grudnia 2020 roku, druga - do dnia 31 października 2021 roku. 

<<<< Zobacz też. Co się stanie z naszymi pieniędzmi z OFE?

Zobacz wideo

Na IKE nie będzie już przekazywana żadna część składki emerytalnej, natomiast każdy posiadacz IKE będzie mógł dobrowolnie do niego dopłacać i te dopłaty będą mogły być wycofane na dotychczasowych zasadach. Jedynie kwota pochodząca z OFE będzie zawsze "znaczona" i jej wypłata będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego, wskazano także.

Więcej o:
Komentarze (42)
Likwidacja OFE. IKE czy ZUS? Polacy będą mieli tylko 3 miesiące na decyzję. I to w czasie wakacji i urlopów
Zaloguj się
 • furious07

  Oceniono 10 razy 10

  IKE beda inwestować w polskie firmy na polskiej giełdzie.......
  Ostatnio to dało 7% stratę!!!!!! Co zostanie do dziedziczenia?

 • wiceherszt

  Oceniono 12 razy 10

  Mam to gdzieś. Już kiedy bez możliwości wyboru kazano mi się "zapisać" do OFE mówiłem, że to złodziejstwo, szczególnie kiedy zerknąłem na prowizję tych funduszy. Później, kiedy te środki (odchudzone o prowizje i niegospodarność funduszy) zabierał sobie rząd Tuska, to też nikt nie pytał mnie o zdanie. Przyszli, zabrali, TK kazali "klepnąć" zgodność z Konstytucją i tyle z tego było.

  Teraz przyszedł PiS i resztę tego, czego jeszcze nie zabrały poprzednie rządy, "przelewa na ZUS", czyli po prostu zasila budżet państwa, bo tym ten ZUS właśnie jest. I też nikt się mnie nie pyta, czy się na to zgadzam. A emerytury i tak nie zobaczę, bo za dużo mam w życiu "okresów bezskładkowych" na przeróżnych dziełach i innych zleceniach, bo takie były przez długi czas realia.

  Dlatego teraz jedyne, co mogę robić, to starać się, żeby wszelkie płacone przeze mnie "składki emerytalne" były jak najniższe i wyciągać rękę po wszystkie możliwe "pięśsetplusy", na zasadzie "grab zagrabione". Co do obecnych "środków prywatnych" zapisanych w ustawie, to jest to śmiech na sali, bo w razie potrzeby można napisać inną ustawę, która te środki upaństwowi.

  Mało było takich przypadków? A skąd niby nagle taka troska ministerstwa finansów o "środki, które Polacy trzymają w skarpetach"? Ano stąd, że jakby rząd chciał wyciąć taki sam numer, jak na Cyprze, gdzie pobrano sobie jednorazową "dziesięcinę" od wszystkich oszczędności zdeponowanych w bankach, to im więcej w tych bankach będzie, tym więcej da się ukraść. Dlatego polecam też otwarcie sobie jakiejś "skarpety" za granicą, bo jak przyjdzie co do czego, to rząd, niezależnie od tego, z jakiej partii będzie pochodził, na pewno się nie zawaha.

 • justas32

  Oceniono 13 razy 9

  Ależ Pisiory lubią kraść pieniążki - żadnej pokusie się nie oprą ...

 • justas32

  Oceniono 13 razy 9

  Doszli do władzy krytykując PO że zmniejszyła wpłaty do OFE - bua ha ha ha ha ...

 • sztucznypolak

  Oceniono 13 razy 9

  Chodzi tylko i wylacznie o zgarniecie tych 15% teraz.
  A potem niechby potop.

 • hans_gl

  Oceniono 6 razy 6

  od pierwszego czerwca do pierwszego sierpnia to dwa miesiące a nie trzy....

 • hipo krater

  Oceniono 4 razy 4

  Mafia otwiera tylko kolejne fundusze ,zeby nas z kasy jewać.

 • leszlong

  Oceniono 4 razy 4

  "Pieniądze przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych w ZUS, będą podlegały dziedziczeniu, a po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły być wypłacone w całości bądź w ratach i będą wówczas wolne od jakichkolwiek podatków."

  O ile kolejny rząd i parlament nie uchwalą nocą ustawy o dodatkowym opodatkowaniu albo o likwidacji IKE i przekazaniu do ZUS-u. Składki w OFE pierwotnie też miały być dziedziczone. W te zapewnienia o braku podatku w przyszłości nie wierzę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX