Mikrorachunek podatkowy wchodzi w życie od stycznia 2020 roku. Jak go wygenerować i czy jest to niezbędne?

Mikrorachunek podatkowy to ważne udogodnienie w płaceniu podatków. Jako że zmiany wchodzą w życie od 1 stycznia 2020 roku, jest coraz mniej czasu na wygenerowanie go. Informujemy, jak to zrobić, a także, czy jest to konieczne.

Wejście w życie indywidualnego rachunku pozwoli na uproszczenie systemu rozliczania podatków. Wiąże się jednak z obowiązkiem wygenerowanie go, choć nie muszą tego robić wszyscy podatnicy w określonym terminie. 

Zobacz wideo

Mikrorachunek podatkowy od stycznia 2020. Jak go aktywować?

Przypominamy, że na mikrorachunek podatkowy wpłacać będziemy pieniądze z tytułu opłacania podatków VAT, PIT oraz CIT. Za jego pomocą będzie można rozliczać również m.in. mandaty. Po 31 grudnia 2019 r. zlikwidowane zostaną więc rachunki urzędów skarbowych, a wpłaty na te konta będą odrzucane przez banki. Z tego powodu niezbędne jest wygenerowanie naszego indywidualnego konta. Sprawa dotyczy około 25 mln podatników PIT, 1,2 mln osób rozliczających VAT oraz 0,5 mln opłacających CIT. 

Warto zaznaczyć, że pojęcie "wygenerowania" jest nie do końca prawdziwe, gdyż rachunki zostały już wcześniej automatycznie stworzone i przypisane każdemu podatnikowi. Dzięki generatorowi poznamy po prostu numer, który składa się z liczby kontrolnej (dwie cyfry), później stałej wartości 10100071, a dalej cyfry 1 bądź 2 w zależności od tego, czy użyty został później nr PESEL czy NIP. Na kolejnych pozycjach mogą znaleźć się również zera po to, by rachunek posiadał 26 znaków. 

Tak wygląda numer mikrorachunku podatkowegoTak wygląda numer mikrorachunku podatkowego biznes.gov.pl

Generator można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Numer zostanie podany po kliknięciu pola "Generuj" przed ówczesnym podaniem nr PESEL lub NIP (druga opcja dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą). Mikrorachunek pozostanie ten sam nawet po zmianie miejsca zamieszkania, nazwiska bądź urzędu skarbowego. Wyjaśnienie wszelkich wątpliwości dotyczących nowej zmiany można znaleźć pod adresem biznes.gov.pl

Mikrorachunek podatkowy można wygenerować na stronie Ministerstwa FinansówMikrorachunek podatkowy można wygenerować na stronie Ministerstwa Finansów JaM/podatki.gov.pl

Więcej o:
Komentarze (2)
Mikrorachunek podatkowy wchodzi w życie od stycznia 2020 roku. Jak go wygenerować i czy jest to niezbędne?
Zaloguj się
  • dublet

    Oceniono 4 razy 2

    Autor tych wypocin jest chyba opłaconym agentem MinFinu i za pieniądze wychwala kolejne "ułatwienie" okupanta! Jakie to "ułatwienie" dla mnie, skoro od kilkunastu lat mam wklepany szablon w banku i co miesiąc płacąc podatek od wynajmu jako osoba fizyczna otwieram ten szablon, wklepuję kwotę, okres i zatwierdzam? Co się, qźwa, zmieni, szanowny sprzedajny autorze? Ano to, że musiałem wejść na stronę MinFinu, wygenerować nowy numer, wydrukować go 2 razy (na papierze i w pdf), a teraz muszę zalogować się do banku i wklepać nowy szablon!! Poza stratą czasu żadnego "ułatwienia" nie widzę!!! Od lat korzystam z szablonów, jak miliony polskich podatników!! Jako firma (prowadzę również małą firmę) tez będę musiał zmarnować swój czas, żeby zrobić to samo! Ułatwień zero, bo dalej będę korzystał z szablonów, które muszę zmienić!!! To ułatwienie dla okupanta, nie dla Polaków!

  • tegepe

    0

    Próbowałem dodać ten nowy numer do swoich zleceń stałych i ni chooja!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX